
Tippek: így távolítsd el a kullancsot!
2016. június 08., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
A kutyatartók örök ellenfele a kullancs. Megkeseríti a mindennapokat, nem csak nyáron, de az enyhe telek miatt már az őszi, tavaszi napokon is. És gyakran hiába a megelőzés: az apró kis vérszívók jönnek, és nem tágítanak. Az alábbiakban pár kullancs-eltávolítási technikát szedtünk össze.
A kullancsok igen ragaszkodók: semmi pénzért nem válnának meg kutyáinktól. Mégis, valahogy a gazdának meg kell oldania az eltávolítást, különben a kis vérszívó nagy bajt is hozhat a kedvencre: súlyos, akár halálos betegséget is kaphat tőle a kutya. Ráadásul gyakran csak egy-két óránk van a cselekvésre, hogy megmentsük kutyánk életét.

Fotó: petful.com
A legfontosabb természetesen a megelőzés. A séták után mindig alaposan nézzük át a kutya szőrzetét, így hamar felfedezhetjük a veszélyes betolakodót. Többféle szert is kaphatunk a kullancsok elriasztására: cseppeket, nyakörveket, vagy épp tablettákat - mindenki másra esküszik. Mégis előfordul, hogy a kullancs ragaszkodik kutyánk véréhez.
Az interneten több biztonságos és fájdalommentes kullancs-kiszedési technika terjed, ezekből szedtünk össze párat.
Technika #1
Ez a módszer a Palo Santo illóolaj hatására támaszkodik: ez az olaj elpusztítja a kullancsot. Egy-két csepp olajat elegendő a kullancsra cseppenteni, néhány percen belül hatni is fog. Alternatív megoldásként pár csepp alkoholt is használhatunk: ettől elszédül a kullancs és elengedi a kutyát.
Ha a kullancs tartása meglazult, távolítsuk el óvatosan a kutya testéből vigyázva, hogy a kullancs testét ne sértsük, roppantsuk meg. Fontos, hogy a kullancsot mindenképp “semmisítsük meg” , miután kivettük a kutyából!

Fotó: tickrepellent.org
Technika #2
Óvatosan fogjuk meg a kutyánk bőrét, ahol a kullancsot találtuk. Keressünk biztos fogást (akár csipesszel) a vérszívón és kezdjük el az óramutató járásával ellentétes irányba csavarni. A kullancs kapaszkodása így lazulni fog, és ki tudjuk szedni. Ne felejtsünk el gondoskodni arról, hogy a kivétel után a kullancs ne élhesse túl a beavatkozást!
Technika #3
Egy csipesszel fogjuk meg a kullancsot egészen közel a kutya bőréhez. Csavarás nélkül húzzuk a kutyából (de ne egy hirtelen rántással, vagy rángatással). Figyelni kell arra, hogy a kullancsra ne gyakoroljunk túl nagy nyomást, vagy ne sértsük fel.
Előfordulhat, hogy a kullancs feje bennszakad a bőrben - ne piszkáljuk, hiszen ezzel feleslegesen keltenénk kellemetlenséget, fájdalmat a kutyánknak. A kutya szervezete magától ki fogja lökni azt.
A kereskedelemben is számos olyan eszközt találhatunk, melyek segítenek a biztonságos és hatékony kullancs-eltávolításban.
Ti milyen módszert alkalmaztok, mi vált be a legjobban? Várjuk a tapasztalataitokat!
Forrás: dogsnaturallymagazine.com
Itt a tavasz – így védekezz a kullancsok ellen!
Egész évben támadnak a kullancsok, a tavasz kirobbanásával azonban még többel találkozhatunk természetjárás, de akár egy városi kutyaséta alkalmával is. Mire figyeljünk, hogy megóvjuk kutyánkat az akár életveszélyes betegségeket is terjesztő vérszívóktól?
Hogyan szoktassam le a kutyámat az ásásról? 7 tipp, hogy kedvencünk és kertünk is biztonságban legyen
Gödrök, lyukak, kiégett fű, esős időben pedig sár mindenhol? Ki ne szeretné épségben tudni otthona pázsitját az ásó tappancsoktól? Szerencsére több trükköt is bevethetünk ennek érdekében úgy, hogy közben kutyánk is pozitív élményként élje meg a változást.
Hogyan szoktassam hozzá a kutyámat a fültisztításhoz?
Ahhoz, hogy a kutya fülei egészségesek maradhassanak, időről-időre érdemes gondot fordítanunk ápolásukra. Ilyenkor azonban nem minden eb bizonyul együttműködőnek... Kis odafigyeléssel és kreativitással számukra is kellemesebbé tehetjük a műveletet!
Hogyan adjuk be kutyánknak a gyógyszert? 12 tipp a cél eléréséhez
Kutyánk iránt elkötelezett, gondos gazdiként jól tudjuk, hogy kedvencünknek is szüksége lehet kezelésekre. Mit tegyünk, ha gyógyszert kell szednie? Hogyan változtassuk élménnyé azt, amit legszívesebben mi is elkerülnénk?
Hogyan válasszak olyan játékot a kutyámnak, amilyet ő is szeretni fog?
Gömbölyű, pattogós, csipogós vagy sípolós, rágcsálható… Bármilyen is legyen a kedvenc játékszere, látványára kutyánk tekintete egyből felcsillan. Mire figyeljünk, amikor a megfelelőt keressük?