Miért védd a kutyád máját gyógynövényekkel?
2017. november 23., 12:00
Szerző: Marton Zsófia
Kategória: Egészség
Talán először azt kellene tisztázni, hogy MITŐL is kellene a kutyáink máját megóvni? Mert alkoholt nem isznak, legalábbis nem ez a jellemző. A májat azonban nem csak a szeszes ital teheti tönkre, hanem például vírusok, testidegen vegyszerek vagy akár a stressz károsíthatják nagymértékben.
Vegyi anyagok mindenhol vannak a kutyád körül: földön-vízben-levegőben. A gyógyszerek, féreghajtók, vakcinák, adalékanyagok, húsban/vízben található hormonmaradványok, háztartási vegyiáruk és a kutya számára mérgező emberi ételek vegyületeinek ártalmatlanítása első körben mind a máj feladata. Ha túl sok vegyi anyaggal kell megküzdenie, akkor – hiába nagyon jól regenerálódó szerv- sejtjei elhasználódnak, és egyre rosszabbul tudja a munkáját elvégezni. Ennek aztán számos nemkívánt következménye lesz. Ilyenek például az allergiák, legyen szó akár emésztőrendszeri, akár bőrt érintő allergiáról.
A legismertebb májvédő gyógynövény a máriatövis. Erről szinte mindenki hallott már, hiszen képes a máj sejtjeit védeni, és azok szaporodását elősegíteni. Azt azonban kevesen tudják, hogy a magja egészben nem emészthető, és hogy roppantva hamar avasodik. Legjobb tehát vagy a frissen őrölt mag, vagy az avasodást (romlást) lassító antioxidáns hatású herbákkal kevert őrlemény, például egy speciális gyógynövény-keverék formájában. A hidegen sajtolt lenolaj is jótékony hatású, de csak kevés, és kúraszerűen. Mindenféleképpen fontos, hogy epehajtó és gyomornedvelválasztást fokozó gyógynövényekkel együtt add kutyádnak a magas zsírosolajatartalamú máriatövis magot, és ne önmagában, különben egy nehezen emészhető anyagot viszel be szervezetébe!
Kutyák szervezetének biztonságos méregtelenítéséről és májuk regenerálásáról bővebben a Gyógynövények kutyáknak című könyvben olvashattok. A magyar agrármérnök-állatorvos szerzőpáros saját tapasztalatok és a legújabb kutatások alapján írta meg könyvét.
Indexkép forrás: thespruce.com
Kutya-érzelmek: Féltékenységről, szeretetről, és hogy miért is fontos tudnunk róluk
Gondoltad volna, hogy a kutyák ugyanolyan mélyen élik meg az érzelmeket, mint mi, bár azokat a fajukra jellemző módon fejezik ki?
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!