
Miért védd a kutyád máját gyógynövényekkel?
2017. november 23., 12:00
Szerző: Marton Zsófia
Kategória: Egészség
Talán először azt kellene tisztázni, hogy MITŐL is kellene a kutyáink máját megóvni? Mert alkoholt nem isznak, legalábbis nem ez a jellemző. A májat azonban nem csak a szeszes ital teheti tönkre, hanem például vírusok, testidegen vegyszerek vagy akár a stressz károsíthatják nagymértékben.
Vegyi anyagok mindenhol vannak a kutyád körül: földön-vízben-levegőben. A gyógyszerek, féreghajtók, vakcinák, adalékanyagok, húsban/vízben található hormonmaradványok, háztartási vegyiáruk és a kutya számára mérgező emberi ételek vegyületeinek ártalmatlanítása első körben mind a máj feladata. Ha túl sok vegyi anyaggal kell megküzdenie, akkor – hiába nagyon jól regenerálódó szerv- sejtjei elhasználódnak, és egyre rosszabbul tudja a munkáját elvégezni. Ennek aztán számos nemkívánt következménye lesz. Ilyenek például az allergiák, legyen szó akár emésztőrendszeri, akár bőrt érintő allergiáról.
A legismertebb májvédő gyógynövény a máriatövis. Erről szinte mindenki hallott már, hiszen képes a máj sejtjeit védeni, és azok szaporodását elősegíteni. Azt azonban kevesen tudják, hogy a magja egészben nem emészthető, és hogy roppantva hamar avasodik. Legjobb tehát vagy a frissen őrölt mag, vagy az avasodást (romlást) lassító antioxidáns hatású herbákkal kevert őrlemény, például egy speciális gyógynövény-keverék formájában. A hidegen sajtolt lenolaj is jótékony hatású, de csak kevés, és kúraszerűen. Mindenféleképpen fontos, hogy epehajtó és gyomornedvelválasztást fokozó gyógynövényekkel együtt add kutyádnak a magas zsírosolajatartalamú máriatövis magot, és ne önmagában, különben egy nehezen emészhető anyagot viszel be szervezetébe!
Kutyák szervezetének biztonságos méregtelenítéséről és májuk regenerálásáról bővebben a Gyógynövények kutyáknak című könyvben olvashattok. A magyar agrármérnök-állatorvos szerzőpáros saját tapasztalatok és a legújabb kutatások alapján írta meg könyvét.
Indexkép forrás: thespruce.com
Pulóver, kabát, ruha kutyáknak: Öltöztessük-e kedvencünket?
„Minek kell a kutyára ruha? Van neki szőre…” Hallhattunk már ilyen és ehhez hasonló mondatokat, de gazdiként tudjuk, hogy vannak olyan helyzetek, amikor sokat segíthet egy praktikus ruhadarab. Hogyan és milyet válasszunk?
Kutya az állatorvosnál - Ezért fontos a rendszeres állapotfelmérés
Ha szeretnénk, hogy kedvencünk boldog és kiegyensúlyozott legyen, gondoskodnunk kell egészségéről is. Ennek elengedhetetlen része az, hogy legalább évente egy alkalommal ellátogassunk az állatorvoshoz. Mire számíthatunk az állapotfelmérés során?
Fagyálló mérgezés kutyáknál – Miről ismerhetjük fel?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a jelekkel, mert a fagyálló mérgezés életveszélyes állapotot okoz!
Kutyákra veszélyes betegséget hordozhatnak a meztelencsigák
Nemcsak esős időben találkozhatunk velük, de vizes, nyirkos helyeken is felbukkanhatnak. Miért baj, ha kedvencünk megeszi a meztelencsigát?
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!