Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
2024. október 30., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Nevelés
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Előző cikkünkből megtudhattátok, valóban hasznos ellátogatni kölyöksuliba kiskedvencünkkel. Úgy tűnik azonban, nem mindegy, milyen életkorban tesszük ezt.
Mit mondanak a kutatások?
A bizonyítékok tehát azt sugallják, hogy a korai tapasztalatok rendkívül fontosak a kölyökkutyák viselkedésének alakulásában. Nemrégiben azonban kifejezetten azt célozta meg egy kutatás, hogy milyen hatással lehet a kölyöksuliba járás a kutya későbbi viselkedésére.
Ian Dinwoodie, Vivian Zottola és Nicolas Dodman kutatócsoportja, a Tufts Egyetem Cummings Állatorvosi Iskolája és a Salisbury Connecticut Kutyaviselkedési Tanulmányok Központja munkatársai szerint „jelen tanulmány a kölyökkutya képzésének optimális életkorát kívánta feltárni, pontosabban azt, hogy az első 3 hónapban történő célzott tanítás jobb eredményeket hoz-e, mint a rákövetkező hónapok iskolázása."
A felméréshez 1023 kutyáról gyűjtöttek információkat, 641 kutyatulajdonostól.
A kutyákat két csoportra osztották; 48% vett részt kölyökkutya képzésben, a többiek pedig nem.
A kölyöksulik javítják a kutyák viselkedését?
Amint az a nagyobb tanulmányokban gyakran előfordul, a felmérés kérdések széles skáláját fedte le, a rendelkezésre álló információkat és adatokat pedig alapos elemzésnek vetették alá. A tanulmány terjedelme miatt lehetetlen egy cikkben részletekbe menően betekintést nyerni a különféle szempontokba, de a főbb eredményeket könnyen össze lehet foglalni.
Az első és legfontosabb talán éppen az, milyen különbségeket tapasztaltak a különböző korosztályoknál. A kölyköket ugyanis több csoportra osztották aszerint, hogy hány hónapos korukban kezdődött meg a nevelésük:
- 1-3 hónapos
- 4 hónapos
- 5-6 hónapos
- 6 hónapos kor után
Az összehasonlítás szerint az első három csoportnál nem találtak jelentős különbségeket. Ám az első három csoport és a negyedik között már komoly eltéréseket jegyeztek fel. Úgy tűnik, a 6 hónapos kor volt a vízválasztó. Azok a kölykök, akiknél már féléves koruk előtt megkezdték a célzott tanítást, sokkal kisebb valószínűséggel alakultak ki később viselkedési problémák, mint azoknál, akiket csak 6 hónapos koruk után vittek el először kutyaiskolába. Lássuk az eredményeket!
A 6 hónapos kor előtt kölyöksuli:
- 29 százalékkal csökkenti az agresszív viselkedés megjelenésének valószínűségét,
- 40 százalékkal csökkenti a destruktív viselkedés valószínűségét,
- 36 százalékkal csökkenti a kényszeres viselkedések valószínűségét,
- 32 százalékkal csökkenti a túlzott ugatás esélyét.
Összefoglalva: ha egy kölyökkutyával már 6 hónapos kora előtt eljárnak tanfolyamra, akkor a későbbi életszakaszokban megjelenő nemkívánatos viselkedések jelentős hányada csökkenthető.
Mikor vigyük haza a kiskutyát?
Bár nem ez volt a kutatás központi kérdése, a tanulmányból még egy fontos dolog kiderült: egyáltalán nem mindegy, honnan került családjába a kölyök (tenyésztőtől vásárolták, szerencsétlen esetben szaporítótól vették, vagy menhelyről fogadták örökbe?). Az is rengeteget számít, milyen életkorban került új otthonába a kiskutya.
Azok a kutyák, akiket 12 hetes koruk körül fogadtak be, 35%-kal kisebb mértékben mutattak félelmet vagy szorongásos tüneteket felnőttként, és 50%-kal kisebb valószínűséggel jelentek meg náluk romboló viselkedések összehasonlítva a jóval fiatalabb, illetve idősebb korukban gazdisodó kutyákkal.
Összegzés
Tekintettel ezeknek a pozitív eredményeknek a nagyságrendjére, egy következtetést biztonsággal levonhatunk: a kölykök rengeteget profitálhatnak abból, ha minél korábban ellátogatnak a kölyöksuliba.
Emellett azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy az otthoni nevelés, a családtól és a környezettől érkező benyomások is óriási hatással lehetnek a kölyökre, nemcsak kicsiként, hanem egész életén át.
Forrás: psychologytoday.com
Indexkép forrás: Freepik
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
Kölyökbiztos lakás kialakítása
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.