Milyen gyakran szabad fürdetni a kutyát?
2024. július 04., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Több dolog is befolyásolhatja, mikor lesz szüksége a kutyának fürdésre. Nem mintha annyira nagy örömmel ugranának a kádba, de olykor sajnos ezt sem lehet megúszni... Tudj meg többet a témáról!
A kutyafürdetésre nem léteznek szigorú szabályok, de az, hogy milyen gyakran érdemes megfürdetni, sok mindentől függ, így például: a kutya fajtája, szőrzete, életmódja és az aktuális évszak.
A fürdés és az ápolás két különböző, ám egymással szorosan összefüggő dolog. Minden kutyának szüksége van a rendszeres ápolásra. Ez magában foglalja a karomvágást, a szőr kifésülését, a vastagabb szőrű kutyáknál a vedlés kezelését, valamint a fülek és bőrredők tisztítását.
Egyes kutyák sűrűbben szorulnak ápolásra szőrzet tekintetében, mint másoknak. A legtöbbjüknek azonban jót tesz, ha hetente egyszer csippentünk a karomból, megtisztítjuk a fülét, és kibogozzuk a szőrben rejtőző kisebb gubancokról. A komplett fürdetést illetően, vagyis amikor bevizezzük a kutya bundáját, átmossuk samponnal, majd alaposan kiöblítjük a szőrét, azonban nem létezik egységes válasz.
- A túl gyakori fürdéstől kiszáradhat a kutya bőre, mely bőr- és szőrproblémákhoz vezethet.
- Ha viszont nem fordítunk rá gondot, és túl ritkán fürdetjük meg a kutyát, az is kellemetlen következményekkel járhat a kutya egészségére nézve (nem beszélve az esetleges „büdi” kutyaszagról).
A fürdetés gyakorisága tehát ideálisan havonta egy-kettőtől évi néhány alkalomig terjedhet.
Két fontos tényező: a fajta és a szőrtípus
A kutya fajtája nagyban meghatározza, hogy milyen gyakran kell fürdetni, és mennyi munkával jár ez a folyamat. Ez nem olyan egyszerű, mintha csak a szőr hosszára és vastagságára hagyatkoznánk, mivel az olyan szőrtelen kutyáknak, mint a kínai kopaszkutya vagy a Xoloitzcuintli (mexikói kopaszkutya), meglehetősen sok szőrzet- vagyis inkább bőrápolásra van szükségük, annak ellenére, hogy testüket alig fedi szőr.
Más kutyák, például a pulik és komondorok hosszú és bőséges bundával rendelkeznek. Meglepő módon azonban kevés gondozást igényelnek a zsinóros szőrzetnek köszönhetően.
A duplaszőrű kutyáknak, mint például a labradorokat, inkább a vedlés során kihulló szőrszálaktól kell megszabadítanunk gyakori fésüléssel. A fürdetést kevésbé igénylik – persze, ha tehetik, vízimádó fajtaként ezt megoldják maguk.
A hosszúszőrű kutyák, mint például a collie-k, általában több gubanccal vannak megáldva, bundájuk összetapadhat és csomósodhat, emiatt szőrüket rendszeresen ápolni kell.
Általános szabály, hogy minél nagyobb a kutya és minél hosszabb a szőre, annál több időt és energiát igényel a rendben tartása. Esetükben nem feltétlenül a minél sűrűbb fürdetést jelenti, hanem gondosabb odafigyelést és szőrzetápolást.
Fontos, hogy tisztában legyünk a kutya szőrtípusával, valamint annak megfelelő ápolásával, mielőtt magunkhoz vennénk. Felelős gazdiként illik tudni, mire számíthatunk, hiszen nem mindegy, hogy kedvencünket elég hetente kétszer megfésülni vagy napi szinten kell időt fordítanunk arra, hogy szőre és bőre szép tiszta és egészséges maradhasson.
Az egészség mércéje: a szőr és a bőr
Ha kedvencünknek bármilyen egészségügyi problémája van – különösen olyan, amely a bőrt is érinti –, állatorvosunk a kutya fürdetésével kapcsolatosan is útmutatóval szolgálhat. Bizonyos bőrbetegségek kezeléséhez szükség lehet gyógyszeres samponokra, és előfordulhat, hogy ezeket a kutyákat gyakrabban (vagy éppenséggel ritkábban) kell fürdetni, mint ahogy az a fajtaleírásban szerepel.
Ha nem megfelelő sampont vagy krémet használunk a beteg bőrfelületen, az ronthatja a helyzetet. Ezért ha bármilyen változást észlelünk a kutya bőrén vagy szőrén, mindenképpen egyeztessünk állatorvosunkkal, mielőtt valamilyen készítményt rátennénk!
Szezonalitás, avagy a fürdetés az évszaktól is függ
Az aktuális évszak is befolyásolja, hogy milyen gyakran kell fürdetni a kutyát, és milyen termékekkel tanácsos ápolni bőrét és szőrét.
Az év meleg, nedves hónapjaiban sok kutya bundája hajlamossá válhat a zsírosodásra, ami jellegzetes szagot eredményez. A bőrt érintő allergiák is előtérbe kerülhetnek, például a szőrrel kevésbé fedett bőrfelületek kipirosodása, a hajlatok kidörzsölődése, befülledése.
Az érzékenyebb kutyáknál elég egy rövid séta a magasabb fűben, és már megjelenhetnek apró karcolások, sebek a bőrön. A pollenek is okozhatnak viszketést az arra érzékenyeknél, ezért erről is érdemes beszélni állatorvosunkkal, ha a kutya adott időszakban gyakrabban vakarózik.
Ezekben az időszakokban a bolhák és kullancsok is fokozottan lehetnek jelen környezetünkben. Az élősködők nemcsak a bőrt irritálják, de súlyos betegségeket is terjeszthetnek, emiatt fontos a megelőző védekezés. Előfordulhat, hogy gyakoribb fürdetésre lesz szüksége a kutyának, akár az állatorvos által felírt gyógyszeres samponnal.
A melegebb hónapokban a vízkedvelő kutyák kevesebb fürdetést igényelhetnek, ugyanakkor pancsolás után érdemes lemosni a kutyát tiszta vízzel. A szőrébe tapadó iszap és homok viszketést okozhat – jobb, ha megszabadítjuk ezektől.
Hideg időszakban inkább az eső és a sár piszkolhatja be a kutya bundáját és tappancsait, amit általában véve elegendő alaposan letörölni, miután hazaértünk a sétából. Ugyanakkor a fűtés miatt hajlamosabbak a bőrszárazságra, ami viszketést és irritációt okozhat, ezért hidratáló samponra lehet szükség. A fürdetés mértéke a kutyán lévő szennyeződéstől függ, vagyis, ha összesározza magát egy esős napon, akkor értelemszerűen jobb kimosni a bundájából, minthogy rajtahagyjuk.
Életkor és életmód
A kölykök és a fiatal növendékek általában remekül megtalálják a módját, hogyan koszolják össze magukat... Ennek eredményeként ezeknek a kutyáknak gyakran több fürdetésre lehet szükségük.
Az életkor előrehaladtával a kutya fokozatosan veszít energiaszintjéből. Egyes kutyák szívesebben tartózkodnak bent, mint kint, a szabadban. Az öreg kutyusoknak általában nincs szükségük annyi fürdésre – legfeljebb csak annyira, hogy távol tartsuk a kutyaszagokat. A fürdetések között bevethetünk hipoallergén törlőkendőket is, hogy felfrissítsük kedvencünk illatát.
Az idős kutyák aktivitása korlátozottá válhat, és gondot okozhat, hogy tisztán tartsák magukat. Intenzívebb ápolásra lehet szükségük, mivel nem biztos, hogy egyedül ezt képesek megtenni. Ha a kutyánál inkontinencia lép fel, akkor még jobban oda kell figyelnünk a gondos ápolásra. Mivel nem érzi, hogy ki kell mennie, a szivárgó pisi rátapadhat szőrére a kényes testrészeken, ami kicsípheti a bőrt. Ez igen kellemetlen és idővel fájdalmassá is válhat, ezért az állatorvosi kezelés mellett mindenképpen érdemes beszerezni olyan alátétet, amely felszívja a nedvességet, miközben a kutya rajta pihen. Alábbi cikkünkben részletesen írtunk a vizeletcsepegésről.
Ajánló: Fürdetés: 6 tipp, hogy kellemesebbé tehesd kutyád számára
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: Freepik
Újévi kutyás fogadalmaid
Te is szoktál magadnak ígéreteket tenni, hogy mik azok a dolgok, amiket másképp fogsz csinálni az új évben? Mi lenne, ha most kutyádnak tennél fogadalmakat? Íme a lista, amit kedvenced kér!
Veszélyes az árvíz – ne engedd bele a kutyád!
Bár az ár már levonulóban van, még mindig rejt magában veszélyeket. Ne kockáztass, jobb, ha elkerülöd a vizet kutyáddal, legyen az bármilyen vízimádó is!
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?