Mindent megeszik - és a tápot?
2015. május 30., 07:00
Szerző: Simán Klára
Kategória: Egészség
Naptár. Tűsarkú. (A legdrágább!) Távirányító. CD. Asztal. Kispárna. Elektromos kábel. (Feszültséggel teli, mint a Gazdi...) Gomb. Autóbelső. Cumi. Virág! Teli pelus... MINDEN étel a kutya számára. A sor végén: táp!
"Ez volt a legjobb cipőm!" - Megette a Drága? ...a kedvencünknek szinte minden ehető ebben a Világban! Kivéve természetesen a (gyakran) prémium kategóriás táp, ami még egészséges is - és amiből a kóstolót pillanatok alatt behabzsolta az eb.
A Gazdik tapsztalata szerint a négylábú családtagok gyakran ráunnak kedvenc "kutyakajájukra" - csakhogy ha belegondolsz, Te sem eszed állandóan ugyanazt, persze, hogy ő se kér egy idő után grillcsérkét, ha csak az van...
Az állatorvosok jelentős része szerint a táp kiválasztásánál a magas hústartalmat kell figyelembe venni elsősorban. Ha ugyanis több a rostanyag, mint a hasznosítható tápanyag, akkor annak két következménye lehet:
- rengeteg ürülékes zacskó fogy...,
- állandóan éhes az állat.
A túl sok gabonát tartalmazó tápot tehát jobb mellőzni, nagyon becsapós az alkalmazhatósága.
A megfelelő táp kiválasztása a mi dolgunk, és nem a kutyáé! Ne bízzuk rá, mit választ: a kutyáknak szánt ételek többsége cukrot/édesítőszert is tartalmaz, és ettől kedvtelve eszi az eb. Rövid távon. Hosszabb távon ugyanis meghalhat, de legalábbis megbetegedhet tőle. Gazdi, Te vagy az okosabb: adj elé pl. három szemet abból a száraz tápból, amit TE legjobbnak ítélsz - és amelyiket ezek közül választja, az jó lesz!
Tápváltás = hasmenés? Elkerülhető! Ha fokozatosan, arányosan keverjük a régi tápot és az újat, akkor még az érzékeny gyomrú kutyusok is jól (értsd: éjjel-nappali hasmars nélkül...) vészelik át a táplálékváltozást. (Előbb csak egy picit kapjon az új finomságból. Majd naponta egyre többet tegyél bele az új tápból, és egyre kevesebbet a régiből.)
Száraz táp? Konzerv? Házikoszt? - Ami teljes értékű tápanyagot szolgáltat neki. Ha vegyesen, keverve, akkor úgy! A lányeg, hogy a fehérje és ásványianyag-bevitel, valamint a vitaminok megfelelő menniységben rendelkezésre álljanak a szervezet működéséhez. Sokat számít a szoktatás is: a kölyökkorától azonos jellegű ételen felnőtt kutyát megviselheti - még pszichés szempontból is! - a gyökeres változás.
Fontos azonban, hogy ne felejtsük el, hogy a kutya alkalmazkodó szervezet - adott idő alatt "átszokik" a szervezetük arra az ételre, amit kapnak. Ha a szokásosnál többször éhes (pl.: az utcán felenne minndent a földről, többször odamegy a táljához ennivalót keresve, kinézi a falatot az ember szájából, stb.), akkor viszont gond lehet az étel minőségével.
Vannak persze fallánk kutyák is, itt ismét a Gazdi szerető gondoskodására van bízva, hogy a folyton éhes állat ne hízzon el - csökkentve ezzel az életesélyeit. (A falánkság oka lehet akár kölyökkori trauma is: ha rendszeresen meg kellett közdenie az ételért, addig eszik, amíg csak bírja szusszal...)
Az állítvédők szerint az a kutya NEM elhízott, amelyiknek - ha megpróbáljuk a hátán, a gerinc vonalában megmarkolni a bőrét - meg tudjuk markolni felül az irháját. Ha ez nem lehetséges, akkor elhízott ebről beszélünk.
Tartsuk szem előtt a másik végletet is: vannak olyan kutyák (pl: agár), ahol fajtajellegzetesség, hogy látható a borda!
A hirtelen súlyváltozásnál célszerű felkeresni az állatorvost! - Ahogy az embernél, úgy náluk is fontos jelzése ez a szervezetnek.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Cikk első megjelenése: 2014. szeptember 19.
A gabonamentes tápok egy átverés
Hatalmas marketing övezi azt, hogy a kutyának húst hússal kell ennie. A gabona nem kívánatos összetevő a tápok csomagolásán. Valóban így kell etetni őket?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!