Gyomorhurut kutyáknál - Mit kell tudnod, ha hány a kutyusod?
A gyomorhurut – vagy a gyomor-bélrendszer nyálkahártyájának gyulladása – lehet rövid távú, akut vagy krónikus, akár hét napon túl is elhúzódó.
2023. június 21., 15:30
Szerző: Kris Baumann
Kategória: Egészség
Mi okozza, és mit kell tenni hányás esetén? Jó, ha tudod, hogy mikor kell azonnal állatorvoshoz fordulnod, és hogyan segíthetsz kutyusodnak, hogy gyorsan jobban érezze magát.
Rövid áttekintés
- A gyomorhurut a gasztrointesztinális (GI) nyálkahártya gyulladása, és az állapot lehet akut, öngyógyító vagy krónikus.
- Az akut gastritis kutyáknál sokkal gyakoribb, mint a krónikus formája, és sok esetben olyan gyorsan elmúlik, hogy a gazdi nem is tudja, hogy a kutyája beteg.
- A gyomorhurut mindkét formájának klasszikus tünete a hányás, de ha az állapot krónikus, akkor számos egyéb tünet is jelentkezik. A kezeletlen, krónikus gastritis súlyos bélrendszeri károsodást okozhat.
- A krónikus gastritisnek különböző formái vannak. A sikeres eljárás nem csupán a tünetekkel foglalkozik, hanem a kiváltó okot is azonosítja és kezeli.
- A gyomorhurut a gyomor-bélrendszer (GI) nyálkahártya gyulladásának orvosi elnevezése. A kutyák gyomorhurutjának két fő formája van - akut vagy krónikus.
Akut gyomorhurut
Az akut gastritis sokkal gyakoribb, és olyan gyorsan elmúlik (gyakran kevesebb, mint 24 óra alatt), hogy a gazdi talán észre sem veszi, hogy kutyája beteg volt. De még ha egy hétig is eltart, akkor is akut epizódnak számít. Nehéz lehet meghatározni az akut gyomorhurut okát, mivel sok kutya visszatér a normális állapotba, mielőtt bármilyen vizsgálatot elvégeznének.
Sok minden válthat ki akut gyomorhurutot az ebeknél, ideértve a játékok rágását, a szemétből való csemegézést, egy új gyógyszer bevezetését (gyakori okok a gyulladáscsökkentő gyógyszerek, mind a szteroid, mind a nem szteroid), vagy egy hirtelen változást az élelmezésben.
Segítségnyújtás akut gyomorhurutban szenvedő kutyának, hogy minél gyorsabban jobban érezze magát
24-48 órás teljes élelem-megvonás. Friss, tiszta víz viszont mindig legyen elérhető helyen bőségesen. Ha kutyus nem tudja visszatartani a vizet sem, mindenképpen állatorvossal való konzultáció szükséges a folyadék pótlásról (Nagyon valószínű, hogy biztonsági okból fog kapni infúziót a folyadék pótlására.), valamint a hányásgátló gyógyszerekről. Ezzel párhuzamosan számos nyugtató anyag, köztük az aloe belső leveléből nyert juice, a manuka méz, a kolosztrum és a vörös szilkéreg, mind segíthetnek támogatni a gyomor irritált nyálkahártyáját, és csökkentik a fekélyek kialakulásának valószínűségét.
Hányás nélküli 24 óra elteltével kínálj kutyusodnak kímélő, könnyen emészthető táplálékot, például párolt sütőtököt főtt, darált pulykahússal. A gyömbér, a kurkuma és kamilla gyomornyugtató hatását már tanulmányok is igazolták, és a gyulladás csökkentése érdekében kímélő étrendhez is hozzáadhatók. Miután négylábú barátod visszatért a normális kerékvágásba, folytasd az etetést a szokásos napi mennyiség felével, 4-6 étkezésre osztva, majd a következő napokban fokozatosan növelje a táplálék mennyiségét kisebb mennyiségekkel, amíg el nem éritek a betegség előtt bevált adagot.
Krónikus gyomorhurut
A krónikus gyomorhurut, a betegség súlyosabb formája, és jellemzően macskáknál gyakrabban fordul elő, mint kutyáknál, gyakran napi egyszeri vagy kétszeri hányással. Ha a krónikus gyomorhurutot nem kezelik, az súlyos bélrendszeri károsodást okozhat. A krónikus gastritisben szenvedő kutyák egyéb tünetei a következők:
- hasmenés;
- az elektrolit háztartás egyensúlyának felborulása;
- vérzés a bélrendszerből (fekete kátrányos széklet vagy „zacc” hányás);
- letargia, gyengeség;
- hasi fájdalom és görcsök;
- remegés, hányinger, nyáladzás;
- láz;
- csökkent étvágy, testsúly-veszteség;
- kiszáradás;
- fakó, durva tapintású szőrzet.
A kutyák krónikus gyomorhurutjának három formája van:
- Krónikus atrófiás gastritis, amely ritka, és a gyomorban lévő mirigyek méretének vagy számának csökkenését eredményezi. A betegség ezen formája egy immunrendszeri rendellenesség következtében alakul ki, és leggyakrabban a norvég Lundehund fajtánál fordul elő.
- Krónikus hipertrófiás gastritis, amely a gyomorban lévő szövetek megvastagodását jelenti. Ennek a formának a kiváltó okát nem azonosították, de úgy gondolják, hogy ez egy veleszületett (születéskor jelen lévő) rendellenesség, amely a hisztamin felszabadulásához kapcsolódik. A krónikus hipertrófiás gyomorhurut gyakoribb a hímeknél, valamint az idősebb, kisebb fajtájú kutyáknál.
- A krónikus eozinofil gyomorhurut egy olyan vérbetegség, amelyet bizonyos típusú fehérvérsejtek abnormális száma jellemez a gyomor szöveteiben. Ez az állapot leggyakrabban 5 év alatti kutyáknál és hajlamos fajtáknál (német juhászkutyák, rottweilerek és sharpeiek) fordul elő.
A betegség akut formájához hasonlóan a krónikus gyomorhurut is összefüggésbe hozható a kutya étrendjével, például ételallergiával, egy összetevőre adott reakcióval, vagy rendszeresen adott gyógyszerrel vagy étrend-kiegészítővel. A gyulladásos bélbetegség (IBD), egyéb szisztémás betegségek, például vese- vagy májbetegség, epehólyag- vagy epeműködési zavar, helicobacter fertőzések és mikrobiom-egyensúlyzavarok, valamint paraziták mellett is jelen lehet.
A krónikus gastritis ahhoz vezethet, hogy az alsó nyelőcső-záróizom nem záródik be teljesen, így a gyomorsav bejuthat a nyelőcsőbe, ami refluxot vagy GERD-t (gasztrooesophagealis reflux betegség) okoz. Az integratív állatorvosok számos nem toxikus gyógymódot alkalmaznak a GERD kezelésére, beleértve emésztőenzimeket ökörepével, deglicirrhizinezett édesgyökérgyökeret (DGL) és az emésztést elősegítő keserűket, amellett, hogy orvosolják a mögöttes diszbiózist.
Gastritis diagnosztizálása kutyáknál
Ha a kutyusodnak egy hétig vagy tovább tartó gyomorhurut tünetei vannak, fontos, hogy időpontot kérj az állatorvoshoz, hogy ellenőrizze a krónikus gyomorhurut és/vagy más betegségek jelenlétét.
Az állatorvos vérvizsgálattal, vizeletvizsgálattal, széklet- és mikrobiomvizsgálatokkal, hasi röntgennel, hasi ultrahanggal vagy endoszkópiával megerősítheti a gyomorhurutot. Leggyakrabban a végleges diagnózis több lépést és jelentős vizsgálatokat foglal magában, hogy kizárják az egyéb rendellenességeket.
Ezek a tesztek átfogóbb képet adnak az állatorvosnak arról, hogy mi történik a probléma szintjén (általában a gyomorban), és további információkért mintát vesz a szövetből, amennyiben ez szükségesnek bizonyul.
Krónikus gyomorhurut kezelési lehetőségei
A hagyományos orvosi kezelés általában több gyógyszeres kezelést foglal magában a tünetek szabályozására, mint például hányinger- és fekélyellenes gyógyszerek, védőszerek és savkötők. Protonpumpa-gátlókat (PPI) gyakran írnak fel a gyomorsav csökkentésére, de ezek a gyógyszerek összefüggésbe hozhatók a vesebetegség, a csontritkulás, a tüdőgyulladás, a szélütés és a bakteriális fertőzések fokozott kockázatával, ezért csak nagyon rövid ideig szabad alkalmazni őket.
Rendkívül fontos, hogy az állatorvos pontosan feltárja a kutyus krónikus gyomorhurutjának kiváltó okát, hogy együtt kezelhesse – nem csak a tüneteket. A tünetek csökkentése érdekében szükség lehet rövid gyógyszeres periódusra, de a cél mindig az állapot kiváltó okának teljes körű megszüntetése vagy sikeres kezelése kell, hogy legyen.
A gondos elemzésnek részét kell képeznie annak is, hogy kritikusan értékelje a kutya étrendjében lévő minden összetevő minőségét, beleértve a takarmányhamisítás lehetőségét is.
Forrás: www.barkandwhiskers.com
Indexkép forrás: metamorphosis.com
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Sérvek típusai, tünetei és felismerése kutyáknál
Leggyakrabban kölyökkorhoz köthetőek, ugyanakkor később is létrejöhetnek súlyos sérülés, trauma következtében. Mit kell tudnunk az állapotról és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!