Mit tegyél, ha egy forró autóban kutyát találsz? - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Mit tegyél, ha egy forró autóban kutyát találsz?

2024. augusztus 11., 13:30


Szerző: S.Zs.


Kategória: Egészség




A sok írás, fotó, videó ellenére is megesik még, hogy a gazda figyelmetlenségből vagy tudatlanságból bent hagyja a kutyáját az autóban, míg ő vásárol, vagy ügyet intéz. Ám bármilyen gyorsan is végez, a kutyáját óriási veszélynek teszi ki ez idő alatt. Hogyan segíthetsz, mit tehetsz, kihez fordulj, ha ilyen esettel találkozol?



 

Az autóban nem hagyunk állatot, résnyire lehúzott ablak mellett sem. Ellenkező esetben ez a kedvencünk életébe is kerülhet! Elég pár perc ahhoz, hogy a napon hagyott autó extrém forróvá váljon, főleg a nyári kánikulában. A veszély azonban tavasszal és ősszel is fennáll: a kinti 20-25 fokos hőmérséklet esetén is veszélyesen felmelegedhet a napon parkoló jármű.

 

 

Hogyan segíthetünk, ha mégis ilyen esettel találkozunk?

 

Szerencsés esetben még el tudjuk kapni a Gazdit, mikor az épp indulna el az autó mellől. Nyugodtan megszólíthatjuk, hogy felhívjuk a figyelmét a veszélyre. Fontos, hogy semmiképp se támadjuk le, legyünk udvariasak!

Előfordulhat azonban olyan eset is, hogy csak a magára hagyott állaton akad meg a szemünk. Gazdi pedig sehol. Hallani a médiában, hogy az autó ablakát betörhetjük, ha szenvedő állatot találunk benne - mielőtt azonban nekiállnánk megfelelő méretű követ keresni az akcióhoz, ezeket a lépéseket járjuk végig!

 

 

Az árnyékban parkoló autó is erősen felmelegedhet - a kánikulában ez is veszélyes a kutyára!
Az árnyékban parkoló autó is erősen felmelegedhet - a kánikulában ez is veszélyes a kutyára!***

 

 

1. Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni a kutyával

Nem tudhatjuk, mióta van bent a kutya az autóban. Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni vele: egy egészséges kutya, amelyik jól is érzi magát, reagálni fog valahogyan a jelenlétünkre. Megugat minket, vagy épp csóvál, de mindenképp követ a tekintetével és fülel. Ha semmilyen reakciót nem mutat, az rossz jel lehet.

 

 

2. A rosszullét jelei

Keressük a rosszullét jeleit a kutyán, hogy felmérjük az állapotát! Ezek a tünetek jelennek meg hőguta esetén: gyors lihegés, a nyál megvastagodása és habzása, vörös nyelv és íny, hányás, hasmenés, szédelgés, koordinálatlan mozgás, tágra nyílt pupillák, remegés, a legsúlyosabb esetben pedig eszméletvesztés, kóma is felléphet. Ha semmire sem reagál a kutya, az nagy bajt jelezhet.

 

 

3. Biztos zárva az autó?

Nem sok esélye van, de egy próbát megér: hátha nyitva maradt az autó. Így lehetne a leggyorsabban segíteni a bajba jutott állaton… Ha zárva van, megpróbálhatjuk beindítani a riasztót azzal, hogy finoman megmozgatjuk az autót (ne tegyünk kárt benne!)

 

 

Ellenőrizzük a kutya állapotát az autóban és ennek fényében cselekedjünk!
Ellenőrizzük a kutya állapotát az autóban és ennek fényében cselekedjünk!***

 

 

4. Hol a gazdi?

Az is gyors segítséget jelentene, ha megtalálnánk a gazdit, aki ki tudja nyitni az autót. Ha például egy bevásárlóközpont előtt áll az autó, jelezhetjük a bajt az információs pultnál, vagy az ügyfélszolgálaton,  hogy szólítsák fel az autó tulajdonosát, hogy azonnal siessen a kutyája segítségére. A rendszám ne maradjon el!

 

 

5. Hívjuk a hatóságot!

Közben tárcsázzuk az illetékes hatóságot, rendészt vagy rendőrséget, és kérjük a segítségüket. Ha a végső esetben az autó ablakának betörésére kerülne a sor, jó, ha az egy rendőr jelenlétében történik. Emellett legyen mellettünk egy vagy több tanú is!

  

 

6. Ha tényleg nincs semmi más lehetőség: törjük be az ablakot!

A bajban minden perc számít! Amennyiben semmilyen eredménnyel nem járna a próbálkozásunk, nincs más hátra, mint az ablak betörése. Előtte azonban készítsünk a telefonunkkal fényképet és videót az autóról: a legjobb, ha ezeken látszik az autó, a rendszám és a rosszul lévő kutya is. Ha ez nem megoldható, ezeket külön-külön készítsük el, ne maradjon ki semmi! Fontos: a képek és a rendszám már személyes adatnak számíthatnak, így azokat csak bizonyítékként használjuk, ne publikáljuk sehol!

A kutya kiszabadításánál figyeljünk, hogy csak annyi kárt tegyünk az autóban, amennyit feltétlenül muszáj!

 

 

Ha a kutya kiszabadult...

Ha a kutyát kiszabadítottuk, mielőbb kezdjük el a testhőmérsékletének normalizálását, lehűtését!

Nem szabad hirtelen, drasztikusan lehűteni a kutyát, hanem csak szép fokozatosan!

  • Első lépésként vigyük hűvös, árnyékos helyre, még jobb, ha egy légkondicionált helységbe tudjuk vinni!
  • Fontos, hogy adjunk neki vizet (de ne jéghideget!), így megszüntethető a dehidratált állapot. Ha nem akar inni, ne erőltessük, inkább nedvesítsük a nyelvét, száját.
  • Hűsítsük a testét is vízzel: fokozatosan vizezzük be, törölgessük nedves ruhával vagy szivaccsal a hasát, ágyékát. Nedves törölközőt is tehetünk a fejére, nyakára, vagy a hasára, ez is nagyban segíti a hűtést.
  • Hőguta esetén elengedhetetlen, hogy állatorvos is lássa! Akkor is el kell vinni állatorvoshoz, ha a hűtés hatására jobban lesz! Fontos, hogy szakértő szemek is lássák, hiszen további kezelésre is szüksége lehet a kutyának!

 

 

 

***  A fotón szereplő kutyák mindössze az illusztráció elkészültéig
voltak a klímával hűtött autóban

 

 

Forrás: Kutyabarathelyek.hu - rex.hu
Cikk első megjelenése: 2018. augusztus 01.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Szerelem első látásra? A dugóban pillantotta meg egymást a két pitbull Szerelem első látásra? A dugóban pillantotta meg egymást a két pitbull
Kedves videó egy váratlan találkozásról.

Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés! Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!

Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra? Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra?
Tikkasztó hőség, az elviselhetőség határát súroló hőmérsékletek… Mi sem könnyebb, mint bekapcsolni a klímát. Mire kell figyelnünk, hogy kedvencünk is jól érezze magát?

Biztonságban az autóban – 6 tipp, hogy kutyád is jól érezze magát kocsikázás közben Biztonságban az autóban – 6 tipp, hogy kutyád is jól érezze magát kocsikázás közben
A megfelelő felszerelés birtokában kedvencünk is biztonságban utazhat velünk.

Hőgutát kapott egy kóbor kutya Ózdon – az utolsó pillanatban érkezett a segítség Hőgutát kapott egy kóbor kutya Ózdon – az utolsó pillanatban érkezett a segítség
Ne menjünk el a kóbor állatok mellett se a melegben! Életek múlhatnak azon, észrevesszük-e őket, és segítünk-e rajtuk! Így történt ez Apollóval, az idős kutyával is Ózdon: az utolsó utáni pillanatban érkezett hozzá a segítség.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Rehabportál Petcast AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 JULIUS-K9

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Ezekből a jelekből tudhatod, hogy tényleg nagyon szeret a kutyád Hírek - Címlapon
Ezekből a jelekből tudhatod, hogy tényleg nagyon szeret a kutyád
Felismeri magát a kutya a tükörben? Hírek - Címlapon
Felismeri magát a kutya a tükörben?