Norvégiában betiltják az angol bulldog és a Cavalier King Charles Spániel fajták tenyésztését
2022. február 03., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
Példa nélküli döntés született az osloi bíróságon: többé nem lehet a szóban forgó két kutyafajtát tenyészteni az országban. A norvég állatjóléti szervezetek üdvözlik a lépést, ugyanakkor lehetséges problémák is felmerülnek az ítélet kapcsán.
A fajta, mely Nagy-Britannia küzdőszellemét szimbolizálja. És egy másik, mely az uralkodó osztály megannyi tagjának biztosított kedves társaságot. Ma már a házikedvenc szerepében tündökölnek, ám hétfőn olyan döntés született az oslo-i bíróságon, melynek eredményeként az angol bulldog és a Cavalier King Charles Spániel tenyésztése a továbbiakban illegálisnak minősül. E történemi múltú kutyák tehát idővel el is tűnhetnek az országból.
Mi vezetett e kivételes döntéshez?
Az állatvédelmi szervezet meglátása szerint e fajták tenyésztése homlokegyenest szembemegy a Norvégiában hatályos állatjóléti törvénnyel, ám ezt a tenyésztők évek óta figyelmen kívül hagyják:
„Ez egy történelmi jelentőségű ítélet, mely nemzetközi szinten is figyelemreméltó. Az emberalkotta egészségügyi problémák a bulldogoknál már a 20. század eleje óta ismeretesek. De a kutyáknak is joguk van ahhoz, hogy egészségesen szülessenek és élhessenek, ahogy az állatjóléti törvényünkben is le van írva. Hatalmas győzelemként tekintünk a döntésre” - jelentette ki Åshild Roaldset, állatorvos, egyben a norvégi állatvédelmi szervezet vezetője, mely benyújtotta a bíróságra az ügyet.
„Az ítélet nagyon alapos és szigorú, fontos jogi keretet biztosít az állatok tenyésztéséhez” – nyilatkoztva Emanuel Feinberg, ügyvéd.
Az állatok érdekeit védő csoport jogászai sikeresen érveltek nemcsak az angol bulldog, hanem a Cavalier King Charles Spániel tenyésztésének betiltása mellett is. Véleményük szerint a szelektív (bizonyos tulajdonságokat előtérbe helyező) tenyésztés a történelem során azzal járt, hogy jelenleg egyetlen olyan képviselője sincsen e két fajtának Norvégiában, melyet egészségesnek lehetne nevezni, ezért tenyésztésük nem etikus. Nem ez volt az első alkalom egyébként, hogy a téma előtérbe került: 2017-ben 1500 állatorvos tiltakozott az általuk etikátlannak tartott tenyésztés ellen.
A kutyáknak is joguk van az egészséges élethez
A rövid, széles koponya és a szélsőségesen rövid orr következtében az angol bulldogoknál fokozott a Brachycephal légúti obstrukciós szindróma (BAOS) előfordulása, további súlyos egészségügyi gondok mellett. A Cavalier King Charles Spániel kisméretű koponyája is többféle neurológiai állapotra hajlamosít (Chiari-malformáció, Syringomyelia), emellett nem ritka a krónikus szemszárazság (Dry Eye Syndrome), az izomgörcsökkel járó mozgászavar (Episodic Falling Syndrome), és egy fájdalmas bőrbetegség (Curly Coat Syndrome) mellett ízületi és szívproblémák is felléphetnek.
A brachycephal fajták népszerűsége azonban hosszú évek óta töretlen – úgy tűnik, a leendő gazdikat nem igazán foglalkoztatja, hogy kedvencünk egészségügyi gondok hosszú sorától szenvedhet. A brit tenyésztőket összefogó kennelklub adatai szerint a nyomottorrú ebek népszerűsége 2747 százalékkal nőtt az elmúlt 17 évben. Elképesztő szám, és ami még ennél is hihetetlenebb, hogy rengetegen azt sem veszik észre, hogy kutyájuk fájdalommal él. Amikor pedig túlnő rajtuk a betegség, sokan megválnak „szeretett” kedvencüktől.
A tudatos tenyésztés jelentősége
A bíróság ítéletében hangsúlyozta, hogy nem terjed ki azokra a tenyésztőkre, aki azon dolgoznak, hogy egészséges utódokat hozzanak a világra, és ezáltal csökkentsék, megszüntessék a kutyák egészségügyi problémáit:
„Az angol bulldogok és Cavalierek szigorú, a kutyák egészségét szem előtt tartó tenyésztése nem esik a határozat tárgykörébe. Jó alternatíva lehet a tudományos alapokon nyugvó keresztezés a különböző fajták között” – állapították meg.
A norvég állatjóléti szervezet egy részletes adatbázis megalkotását is szorgalmazza, mely olyan információkat tartalmaz, mint a kutyák temperamentuma, vonásai és egészségügyi adatai:
„A nyomonkövethetőség és az adatbázisok használata nélkül a norvég élelmiszerbiztonsági hivatal részéről lehetetlen feladatnak bizonyulhat a kutyatenyésztés hatékony felügyelete” – mondta el Roaldset.
Vegyes érzelmek az ítélet kapcsán
Az eljárás első lépéseként a jótékonysági szervezet jogi lépéseket tett a Norvég Kennelklub, a Norvég Cavalier Klub, a Norvég Bulldog Klub, valamint hat angol bulldog és Cavalier King Charles Spániel tenyésztő ellen az állatjóléti törvény megsértésére hivatkozva. Az érintettek csalódásukat fejezték ki mind a feljelentés, mind a döntés kapcsán:
„Ha a Norvég Kennelklub és a fajtaklubok felhagynak az angol bulldog és a Cavalier King Charles Spániel fajták tenyésztésével, attól tartunk, hogy ez negatív hatással lesz a kutyák általános jólétére” – jelentette ki Tom Øystein Martinsen, a norvég kennelklub igazgatója.
Aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatosan is, hogyha a fajtaklubok tagjai feladják tevékenységüket, akkor a tenyésztés nem folyhat tovább szervezett formában:
„A tenyésztésre vonatkozó tiltás nem egyenértékű a fajta betiltásával, és ez beláthatatlan következményekkel járhat. Felelőtlen szereplők tucatjai léphetnek a piacra, olyan kölyköket árulva, melyek tenyésztésére semmilyen szabályozás nem vonatkozik, így kontrollt sem lehet gyakorolni felette. Ennek eredményeként a szakmai hozzáértés, az egészégügyi előírások és a tenyésztésbe vont állatok egészségével és történetével kapcsolatos információk mind-mind semmivé lesznek” – írja Martinsen.
Márpedig mindkét fajta népszerűsége ma is az egekben van, és véleményük szerint egy ilyen döntéstől nem várható, hogy csökkenjen irántuk az emberek igénye. A norvég kennelklubnál 416 Cavaliert és 83 angol bulldogot regisztráltak csak a 2021-es évben. A mostani ítélet miatt azonban eltűnhet a kontroll a két fajta tenyésztése felett:
„Jelenleg nem kötelező a kutyák egyedi azonosítóval történő ellátása és nincs rálátásunk a kennelklubon kívül munkálkodókra. A dolgok mai állása alapján tehát valós a félelem, hogy a tenyésztés nem regisztrált formában elszabadulhat.”
Mi lehet a megoldás?
Habár e fajták hajlamosabbak bizonyos egészségügyi problémákra, a szakértők sem értenek teljesen egyet abban, miként lehetne ezeket végleg kiküszöbölni. A norvég kennelklub szerint a kutatásokon alapuló tenyésztés lehet a kiút e kutyafajták számára.
„A probléma megoldása semmiképpen sem abban rejlik, hogy betiltsuk a tenyésztésüket. Hiszen ily módon lehetőségünk van kontrollt gyakorolni afelett, hogy kizárólag egészséges kutyákat vonjanak be a tenyésztésbe, a betegeket pedig gondosan kiszűrjék” – mondta el az NKK kommunikáció tanácsadója, Kjetil Johansen.
A norvég állatvédelmi szervezet lehetséges megoldásnak tartaná más, egészséges kutyafajták génjeivel történő keresztezést. Csakúgy, mint azon nemzeti fajták esetében, melyeknél e módszerrel igyekeznek megmenteni a kutyákat a kihalástól. Ám a fajtastandard megváltoztatása sem a kennelklubnak, sem a fajtakluboknak nem áll módjában. A fajtatiszta kutyáknak a nemzetközi kinológiai szervezet (Fédération Cynologique International – FCI) által előírtaknak kell megfelelniük. Remények szerint azonban e precedens máshol is elindítja a változás iránti igényt:
„E döntésnek nem lesz közvetlen hatása vagy súlya Norvégián kívül, de hisszük, hogy olyan példával tudunk szolgálni, melynek eredményeként más országokban is hasonló folyamatok indulhatnak el” – jelentette ki Roaldset a tárgyaláson.
Forrás: telegraph.co.uk, world-today-news.com
Indexkép forrás: spiritdogtraining.com/veterinarypracticenews.com
Egészségesebbek a dizájner kutyák, mint a fajtatiszták?
Egy friss kutatás nem talált jelentős eltéréseket a „tervezetten keresztezett” kutyák és fajtatiszta társaik általános egészségi állapota között.
A cuki turcsi orr átka, avagy a brachycephal légúti obstrukciós szindróma kutyáknál
Ami sokak szerint annyira aranyossá teszi őket, pokollá teheti a kutyák mindennapjait. Mit kell tudnunk róla?
Mítosz vagy valóság? 5 kutyafajta, amit előítélek öveznek
Csupa vidámság és lelkesedés? Folyton zizeg vagy inkább lustálkodós, és egykedvűen szemléli a világ menetét? Netán agresszív? Mert hát "olyan fajta" - akkor itt az ideje leszámolni a sztereotípiákkal!
Baj, ha sokat tüsszög a kutya?
Időnként mindenki szokott hapcizni, így négylábú barátaink is. Mi van akkor, ha alig bírja abbahagyni? Honnan tudhatjuk, hogy mennyi „tüssz” számít soknak?
Igéző tekintet - Miért van a legtöbb kutyának barna szeme?
Egy tanulmány szerint a háziasításnak köszönhető, hogy a kutyák és farkasok szemének színe olyannyira különbözik egymástól.