Baj, ha sokat tüsszög a kutya?
2024. június 06., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Időnként mindenki szokott hapcizni, így négylábú barátaink is. Mi van akkor, ha alig bírja abbahagyni? Honnan tudhatjuk, hogy mennyi „tüssz” számít soknak?
Olykor-olykor bárkinél előfordul egy tüsszentés, és általában nem is szoktunk miatta aggódni. Ám ha kutyánk sűrűn tüsszög vagy egy ízben hosszabban, akkor érdemes lehet utánajárni annak, mi okozhatja.
Mitől tüsszöghet annyit a kutya?
Több dolog is állhat a hátterében, például:
- irritáció az orrban
- idegen test az orrcimpán, orrjáratokban vagy orrüregekben (pl. toklász)
- allergia
- légúti megbetegedés, fertőzés (pl. kennelköhögés)
- daganatos elváltozás az orrban
- felfokozott érzelmi állapot, pl. stressz, izgatottság
- víz ment az orrába pl. úszás, fürdetés közben
Miért tüsszögnek a kutyák játék közben?
Ha játék közben figyelünk fel arra, hogy kutyánk tüsszent párat, valószínűleg amiatt van, mert nagyon izgatottá teszi a közös mókázás. A kutyák ugyanis örömükben is elkezdhetnek prüszkölni – ezzel is jelezhetik fajtársaik (és az ember) felé, hogy viselkedésük tisztán játékos, szándékuk mögött nincs agresszió.
Itt jegyeznénk meg, hogy agresszív fellépés közben is prüszkölhet a kutya, de itt egészen más jeleket fog adni: tekintete kemény, szemét rajta tartja a veszélyesnek minősített dolgon (ember, másik kutya, stb.), nyakát előrenyújtja, egész testében megfeszül, felhúzza fogínyét, morog, időnként kidugja a nyelvét és megnyalja a száját/orrát, eközben pedig tüsszent egyet-egyet. Ez a tüsszentés önmagában is hangsúlyos, erőteljes és fenyegető.
Egészen távol áll attól, amikor a kutya jókedvű és boldog, vidáman ugrándozik és csóválja a farkát, mozgása könnyed, játékos, vagyis egész lényéből sugárzik a barátságosság.
Aggódnunk kellene amiatt, ha a kutya sokat tüsszög?
Egy-egy tüsszentés még nem a világ vége, de ha rendszeresen előfordul vagy olykor-olykor alig tudja abbahagyni a kutya, akkor érdemes ellátogatni vele az állatorvoshoz egy alapos vizsgálatra.
A tavasztől-őszig terjedő időszakban a kíváncsi ebeknek igen kellemetlen élményben lehet részük, ha zümmögő bogarakat szeretnének levadászni. A kölykök főleg ki vannak téve a rovarcsípés veszélyének, ezért is fontos, hogy idejekorán megtanulják, jobb, ha elkerülik egymást. Sajnos van olyan, aki a saját kárán tanulja ezt meg. Egy csípés a pofin vagy az orron bizony igen fájdalmas lehet, és erőteljes tüsszögést is okozhat. Ilyenkor megfigyelhető, hogy a kutya mancsával piszkálja az orrát, vagy hozzádörgöli valamihez, például a fűbe vagy a gazdi lábához.
Ha a gyakori tüsszentés mellett alábbi jeleket is észleljük kutyánkon, mindenképpen kérjünk kivizsgálást:
- levertség, bágyadtság
- orrfolyás, orrvérzés - váladék az orrban, orrcimpákon
- étvágycsökkenés, étvágytalanság
- légzési nehézség, köhögés
Mi a helyzet a fordított tüsszentéssel?
Igen ijesztő tud lenni, főleg a hangja miatt, amikor a kutyánál ezt látjuk. Hasonló hangokat ad ki ilyenkor, mintha a torkán akadt volna valami, fulladozna, de tulajdonképpen az történik, hogy tüsszögés közben nem kifelé, hanem befelé áramlik nagyobb mennyiségű levegő. Hátterében leginkább az orrot érintő irritáció áll, melyet alábbiak okozhatják:
- allergének (pollenek, tisztítószerek, vegyszerek, stb.)
- füst (pl. dohányfüst, kerti sütögetés füstje, kipufogógáz, stb.)
- idegentest az orrjáratban
- erőteljes illatok (pl. füstölők, légfrissítők, parfümök, krémek, stb.)
A fordított tüsszentés gyakrabban fordul elő azoknál a kutyáknál, akiknél a lágy szájpadlás megnyúlt, vagy szűk orrjárattal rendelkeznek, például a nyomott orrú kutyák (angol bulldog, francia bulldog, mopsz, Cavalier King Charles Spániel, pekingi palotakutya, stb.). Erről bővebben itt írtunk:
Mi a különbség a tüsszentés és a horkantás között?
Nagyjából ugyanazon dolgok váltják ki mindkettőt (allergének, irritáció, fertőzés, idegen test, stb.), de a mechanizmusuk kicsit más. A horkantás inkább akaratlagos reakció a kutya részéről, amikor érzi, hogy van valami az orrában, és ily módon szeretne megszabadulni tőle. A tüsszögésnek is ez a célja, de önkéntelen reakció, vagyis a kutyának nincs felette kontrollja. Ha jön a hapci, akkor jön, és kész.
Összegzés
Teljesen normális dolog, ha a kutya alkalmanként tüsszent egyet-egyet, például, ha erős illat csapta meg az orrát vagy éppen játszik, és nagyon jól érzi magát. Ám ha sűrűn fordul elő, és esetleg egyéb tüneteket is észlelünk kedvencünkön, más is állhat a hátterében – itt az ideje időpontot foglalni az állatorvoshoz, hogy megtudjuk, mi okozza.
Forrás: thedodo.com
Indexkép forrás: ellevetsciences.com
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Egészségesebbek a dizájner kutyák, mint a fajtatiszták?
Egy friss kutatás nem talált jelentős eltéréseket a „tervezetten keresztezett” kutyák és fajtatiszta társaik általános egészségi állapota között.
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?