Olyan a kutya mint a gazdája? – ők is lehetnek pesszimisták
2016. május 16., 13:00
Szerző: sklara
Kategória: Jó tudni!
Az optimisták könnyebben taníthatók - hiszen bíznak abban, hogy legközelebb jobban megy. Szerencsére a kutyák többsége ún. optimista. Vagyis okos...
Az ausztrál tudósok egy feltételes reflex segítségével tudtak különbséget tenni optimista és pesszimista ebek között: megtanítottak nekik két hangot: az alacsony hangot mindig egy tál víz, míg a két oktávval magasabbat egy tál tej követett. ("A tehéntej itatásával kapcsolatban annyit kell tudnunk, hogy amelyik kutya érzékeny a tejcukorra, annál a tej elfogyasztását követően hasmenés jelentkezik. Az ilyen kutyáknak egész életükben ne adjunk tejtermékeket. Azokban a kutyákban ahol a tej elfogyasztását követően nem jelentkezik hasmenés nyugodtan ihatják a tehéntejet." - www.allatorvos-sopron.hu)
Ezután a kettő közötti hangmagassággal szórakoztatták a kutyákat és azt figyelték, hogy melyik mire számít – tejre vagy vízre, vagyis jóra vagy rosszra.
“Az általunk tesztelt kutyák többsége inkább optimista volt, azonban korai lenne még általánosítani” – magyarázta a kutatást vezető Dr. Melissa Starling, a Sydney Egyetem állatorvosi karának oktatója.
És hogy ez a kutatás mire jó? A tudósok szerint bármilyen munkára is próbáljuk betanítani (mentés vagy nyomozás), érdemes optimista kutyát választani, mivel azok kudarc esetén sem adják fel, míg pesszimista társaik hamarabb összeomlanak a stressz alatt.
“Ennek abban rejlik a hihetetlen ereje, hogy lehetőségünk van megkérdezni a kutyától, hogy hogy érzi magát és aztán választ is kapni. Ezzel ellenőrizhetnénk a hogylétét [...] és kideríthetnénk, hogy mit talál érzelmileg nyomasztónak.“ - ezt állítják a kutatók.
Az etológusok többsége ezt az "optimizmust" az életösztönnel azonosítja - amelyik állat nem képes arra, hogy újra és újra próbálkozzon a feladattal (pl.: a zsákmány elejtése), az életképtelen. Az élőlényeknek tehát ilyen szempontból "kötelező" optimistának lenni, ha meg akar élni...
Az állat nem engedheti meg magának a pesszimizmust, a depressziót, mert ez nem-cselekvéshez, vagyis életképtelenséghez vezet. Márpedig ha el akar érni valamit, akkor tenni kell érte. Az állat fennmaradásához szükséges a gyors tanulás, amely nem kedv/kedvetlenség kérdése - hanem létszükséglet.
Indexkép forrás: www.thebrunettediaries.com
Cikk első megjelenése: 2014. szeptember 20.
Mit jelent, ha a kutya körkörösen csóvál a farkával?
Helikopterezik, propellerezik? Ismerős kifejezések, amik biztosan jelzik: kedvenced boldognak érzi magát!
A kutya arckifejezései – Miről mesélnek a fülek?
Kicsi, nagy, kerek, háromszög alakú, felfelé mutat vagy lelóg - ahogy a kutya tekintete, úgy füle és fültartása is rengeteg dolgot elárul érzelmi állapotáról, szándékairól. Tudj meg többet!
Geomágneses viharok – Milyen hatással lehetnek a kutyákra?
A tudomány is elismeri, hogy kedvenceink nagyfokú érzékenységet mutatnak a geomágneses változásokra. Mire számíthatunk és hogyan segíthetünk nekik ebben az időszakban?
Ezekből a jelekből tudhatod, hogy tényleg nagyon szeret a kutyád
Jó érzés szeretni, és annak is nagyon tudunk örülni, ha viszontszeretnek minket. De miből tudhatjuk, hogy kutyánk is így érez irántunk?
6 különös dolog, amit a kutyád megérez rajtad
"Esküdni mernék, hogy megérezte, egyszerűen tudta!" – Ha hallottuk már e szavakat kutyás ismerőseinktől, vagy első kézből tapasztaltuk kedvencünkön, elgondolkodhatunk a miérteken. Tényleg létezik az a bizonyos hatodik érzék? Vagy kifinomult szaglása „üzent” neki?