Patkányméreg mérgezés kutyáknál – tények és tévhitek
Tény: a patkányméreggel történt mérgezések száma meghaladja az összes többi mérgezés számát együttesen
2023. január 09., 11:30
Szerző: Kris Baumann
Kategória: Egészség
Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy a rágcsálóknak szánt mérgeket azok keserű íze és jellegzetes szaga miatt házi kedvenceink nem találják ínycsiklandónak. Sajnos bármikor előfordulhat, hogy a kutyus vagy a macsek (inkább az előbbi) szemünk láttára vagy esetleg tudtunk nélkül belekóstol a veszélyes szerbe. Sőt! Az is elég a bajhoz, ha csak valahol beletappancsol és utána lenyalja onnan. De akár a bőrről is képes a méreganyag felszívódni. Vagy, ami cicák esetében talán sűrűbben fordul elő, hogy a méregtől elhullott rágcsálót megeszik.
Fentiek magyarázzák a statisztikát, mi szerint a patkányméreggel történt mérgezések száma meghaladja az összes többi mérgezés számát együttesen.
Két fajtája van használatban: a háztartási (bolti) és az ipari patkányméreg. Minkét fajta élénk színű és csábító illatú. Leggyakrabban apró golyócska formában, esetleg tömbben vagy szemcsés változatban kaphatók, de előfordulnak manapság már folyékony patkánymérgek is.
Ugyanúgy hatnak, csak eltérő mértékben. Késleltetett hatásúak, mivel a patkányok rendkívül óvatosak és azonnal ott hagyják az ételt, ha fajuk egy tagja közvetlenül étkezés után elpusztul.
A rágcsálók írtására különféle kumarinok származékát, dikumarol, kumaklor tartalmú rodenticideket használnak.
A kumarinszármazékok alapvetően a vér alvadó képességének zavarát okozzák azáltal, hogy gátolják a K-vitamin felhasználását és ezzel a protrombin képződését. Így csökken a különböző véralvadási faktorok vérbeli mennyisége, a fibrinogén-, a prokonvertin-képzés és romlik a vérlemezkék összecsapódási képessége. A kumarinszármazékoknak közvetlen kapillárist károsító hatása is van. Mindezek következtében az erek már minimális mechanikai hatásra sérülnek. Így csakhamar a test legkülönbözőbb részeiben és gyakran a testnyílásokon keresztül a külvilág felé is vérzések keletkeznek. A testüregekben nagy mennyiségű vér halmozódik fel.
A késleltetett hatás miatt – ha nem láttuk közvetlenül, hogy bundás barátunk beleevett a méregbe – a tünetek jellemzően 2-3 nap elteltével kezdenek jelentkezni. Ez azonban függ az elfogyasztott méreg mennyiségétől, típusától, kedvencünk testsúlyától, korától, és általános kondíciójától is.
A klinikai tünetek a következők lehetnek:
- Gyengeség, letargia, zavarodottság
- Étvágytalanság
- Sápadt nyálkahártyák
- Sokat fekszik, majd fel sem bír kelni
- Belső hőmérséklete általában normális, láza nincs, sőt legtöbbször alacsony a testhőmérséklet. Utóbbi nem sok jóval kecsegtet, mert azt jelzi, hogy a méreganyag felszívódása már előrehaladott
- Vérhányás, véres köpet
- Orrvérzés
- Ínyvérzés
- Véres széklet, vizelet
- Előzmény nélküli zúzódások, lila foltok a testen
- Tüdővérzés által előidézett légzési nehézségek, ami mellüregi vérzésre utal
- A vemhes állat szinte mindig elvétél
Ha fentiek közül bármelyiket tapasztaljuk kedvencünknél késlekedés nélkül induljunk az állatorvoshoz vele!
Sokat segíthet az orvosnak, ha tudjuk, hogy mibe evett bele a kutyus, akkor vigyünk magunkkal a papírját vagy jegyezzük fel a hatóanyag nevét!
Ha nem tudjuk, de láttuk az esetet, akkor vigyünk belőle mintát, hogy meg tudják vizsgálni.
Sokkal hatékonyabban tudnak segíteni, ha célzott kezelést adnak az adott szer ellen és nem vaktában próbálkoznak.
A másik makacsul keringő tévhit, hogy a tej itatása segíthet. Sajnos ezzel csak az értékes időt vesztegetjük. Nem tud ugyanis olyan mértékben és gyorsasággal felszívódni, ami segíthetne.
Ha szemtanúja voltunk a méreg elfogyasztásának, - és nincs állatorvos elérhető közelségben vagy nincs ügyelet – akkor az azonnali hánytatás is segíthet. Lehetőleg ez fél órán belül történjen meg. De 1-2 órával a felevés után is számíthat. Hánytatáshoz oldjunk fel 1 dl vízben 2 szem hyperol tablettát és fecskendővel juttassuk a kutya szájába. (Fontos! Nehogy összekeverjük a hipermangánnal!)
Hányás után vizsgáljuk meg, hogy a szer kijött-e. Általában élénk színű kemikáliákról van szó így könnyű lesz azonosítani.
Esélyes, hogy az eb többször is hányni fog, mire a gyomra megnyugszik. Próbáljuk meg ellenőrizni a mennyiséget, hogy az összes méreg kijött e. És vigyázzunk, nehogy visszaegye, amit már kihányt!
Ha már biztosan nem jön több, adjunk neki 20 szem széntablettát. Az aktív szén ugyanis megköti a méreganyagokat. Majd kb. 10 óra elteltével újabb 20 szemet.
Mivel a patkányméreg véralvadásgátló szer, a hánytatás után K1 vitamint is kell kapnia a kutyusnak. A humán (Konakion) verziója csak receptre kapható, amit szakorvos írhat fel. És olykor hiánycikk.
Állatpatikában azonban lehet kapni Hydrovit oldat néven. A kutya testsúlyától függően 1-5 ml-t kell kapnia naponta, 10 napon át.
Ha azonban a fentebb felsorolt klinikai tüneteket tapasztaljuk kedvencünknél, akkor mindenképpen késedelem nélkül orvosi ellátásra szorul! Ha a méreganyag elkezdett felszívódni és ezért az állat tüneteket produkál (jellemzően 8-72 órán belül), akkor nincs más megoldás. Ilyenkor jellemzően vérátömlesztésre is szükség van. De sajnos még ez sem garantálja minden esetben a sikert és a gyógyulást.
Cikkünk tájékoztató jelleggel íródott. Az állat korától, általános kondíciójától, testsúlyától, valamint az elfogyasztott méreg mennyiségétől, típusától függően a gazdi tapasztalhat a leírtakhoz képest eltéréseket.
Éppen ezért minden esetben a szakszerű állatorvosi ellátást részesítse előnyben az otthoni próbálkozás helyett!
Forrás: agrohydro.hu
Indexkép forrás: https://www.facebook.com/mancsranchsuli
Gyújts gyertyát a legjobb barátodért, a társadért.
Égjen a gyertya ma minden szerettünkért, négylábú kedvenceinkért is.
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.