Frissítve! Rejtélyes betegség öli a kutyákat - Drámai a helyzet Norvégiában
2019. September 12., 12:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Sorra szedi áldozatait egy betegség, melyről semmit nem tudni: eddig 25 kutya haláláról tudni Norvégia különböző pontjairól. A vizsgálatok folyamatosan folynak a véres hányást és hasmenést okozó betegség felderítésének érdekében.
Frissítés - 2019.09.12
Sajnos továbbra sem sikerült megtalálni a betegség okát, sem pedig egyéb összefüggést az esetek között.
Időközben 26-ra emelkedett a betegség áldozatainak száma, és további megbetegedéseket is jelentettek Norvégia több pontjáról is.
Annyit már tudni, hogy kizárhatónak tűnik az algák okozta mérgezés mint kiváltó ok, illetve nem találtak bizonyítékot arra sem, hogy kullancsok által terjedne a betegség. Kizárták továbbá a tularémia (nyúlpestis) lehetőségét is.
Eddig nem sikerült olyan adatokat találni, mely járványra utalna, továbbra is folynak a laboratóriumi vizsgálatok, hogy vírus, vagy baktérium okozhatja-e a gyors lefolyású kórt. Vizsgálják a környezeti tényezőket is, továbbá hogy nem valamilyen szezonális betegségről lehet-e szó. Felmérik, van-e összefüggés megbetegedett a kutyák életkora, fajtája, táplálkozása, sétáltatási területei és más kutyákkal való érintkezési szokásai között, hátha ezek az adatok is közelebb visznek a megoldáshoz.
Teljes bizonyossággal még az sem állítható, hogy a betegség kutyáról kutyára terjedne, legalábbis érkeztek olyan beszámolók kutyatulajdonosoktól, miszerint több kutyájukból csak egy betegedett meg, a többin nem tapasztalta a tüneteket. Arra sem találtak utalást, hogy a betegség átterjedne a kutyákról emberre.
A MEOE, illetve a külföldi klubok is kiadtak figyelmeztetést, amiben arra kérik a kutyatulajdonosokat, lehetőség szerint ne utazzanak kutyával Norvégiába, de annak környező országaiba se. A betegségre való tekintettel a kiállításokra nem fogadnak norvég nevezőket.
A Norvég Kennel Klub is több rendezvényt lemondott, melyre a közeljövőben került volna sor.
Véres hasmenést és hányást okoz az a rejtélyes betegség, mely sorra szedi áldozatait Norvégiában. A betegség igen gyors lefolyású, egészséges, jó állapotban lévő kutyákat is megtámadott és vitt el. Drámai a helyzet - így nyilatkozott a sajtó képviselőinek Jorun Jarp, az Állategészségügyi Intézet sürgősségi igazgatója.
A betegség hirtelen fellépő véres hányással és hasmenéssel jelentkezik. Okát még nem sikerült megtalálni, a vizsgálatok folyamatosan zajlanak. Az eddigi boncolások erős bélgyulladást mutattak a kutyáknál, ám nem találtak még olyan baktériumot, vírust, vagy egyéb okot, mely összeköthetné az eseteket, vagy magyarázattal szolgálna. Az eddigi vizsgálatok mindössze két egyező baktériumot találtak a kutyákban, ám ezek nem okozhatták önmagukban a tüneteket. Vasárnapig 25 kutyát regisztráltak Norvégiában az ilyen tünetekkel járó betegség áldozataként.
A patkánymérget és hasonló mérgeket már kizárták a vizsgálatok során. A közösségi médiában terjedő pletykák szerint akár kutyaeledelben található anyag is okozhatja, ám ezidáig ez sem került megerősítésre, sőt, a norvég Állategészségügyi Intézet eddig úgy nyilatkozott, nem találtak arra utaló jelet, hogy bármilyen takarmány okozná a betegséget.
Egyelőre nem zárható ki az sem, hogy vírus okozza a bajt, ám az eredményekre még várni kell - a legfrissebb adatokat e hétre várják.
A helyzet, bármilyen rosszul is fest, nem reménytelen: több kutya sikeresen kilábalt a betegségből a gyors segítségnek köszönhetően. A közösségi médiában futótűzként terjed egy fotó, mely nem kis pánikot kavart a kutyás csoportokban: a képen egy véres nappaliban kuporgó kutya látható. A fotón szereplő kutya Saki, alaszkai malamut keverék. Az öt éves kutyánál először hasmenés, majd hányás jelentkezett - másnap reggelre már mindez vérrel keverve jelentkezett. Szerencsére Saki időben kapott segítséget, a gyengeségen kívül már teljesen jól van.
Megkeresésünkre Jakkel Tamás, az FCI elnöke elmondta, tudomásuk szerint a hatóságok semmilyen rendelkezést nem foganatosítottak, a határok szabadon átjárhatók Norvégiában. A norvég Kennel Klub ennek ellenére javasolja a kutyatartóknak a kutyáik lehetőség szerinti helyben tartását és a megszokott közösségi kutyás sétáltatóhelyek elkerülését az elkövetkező napokban, valamint a higiéniai szempontok fokozott érvényesítését.
"200 kutya megbetegedéséről számoltak be hasonló tünetekkel 70 különböző állatorvosi rendelőből Norvégiában." - fűzte hozzá. Bakteriológiai, virológiai és toxikológiai vizsgálatok indultak, ám eddig bizonyító erejű eredmény nélkül. Elmondása szerint sok olyan kutyának sikerült meggyógyulnia, melyeknél jelentkeztek a tünetek.
Forrás: nettavisen.no, vetinst.no, dagbladet.no
Cikk első megjelenése: 2019. September 09.
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?
Miért pont a szőnyegre szeretnek hányni a kutyák?
Nem túl szívderítő látvány, amikor kedvencünk öklendezni kezd, és a padló vagy a parketta helyett valami igazán kényelmes helyre teszi le „csomagját”. Hogy is van ez?
Dehidratáció kutyáknál - hogyan alakul ki és mit tehetünk ellene?
A szomjúság és a kiszáradás közötti különbség szembetűnő, ám nem minden dehidratált kutya mutatja előbbi jeleit. Fontos tudnunk róla, mert rövid idő alatt életveszélyes állapotot okozhat.
Papilloma - a kutyáknak is lehetnek szemölcsei
Furcsa dudorok a kutya szájában? Kerek vagy levélformájú kinövések végtagjain, talpán? A papillomák többnyire ártalmatlanok, de kellemetlenné is válhatnak, ha túlságosan megnőnek. Mit kell tudnunk róluk?
7 jel, hogy kutyád nem érzi jól magát autózás közben
Az utazási betegség létező dolog, de honnan tudhatjuk, hogy kedvencünk is ezzel küzd?