Szimata segítségével is érzi a kutyád, ha stresszes vagy
2023. január 05., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Egy tanulmány szerint kedvenceink azt is képesek kiszagolni, ha stresszes hangulatban vagyunk.
Nyugodt vagy? Vagy éppen stresszesnek érzed magad? Kutyusod is tudja a különbséget, állítják az észak-írországi Queen's University kutatói. Sőt, még arra sincs szüksége, hogy a közelében legyél – bőven elegendő, ha csupán az illatodat érzi.
A kutatás során eltérő szagmintákat mutattak a kutyáknak. A mintákat emberi leheletből is izzadtságból vették, miközben a résztvevőket sokak számára stresszes helyzet elé állították. Az kapták feladatuk, hogy oldjanak meg egy matematika problémát, méghozzá nézőközönség előtt.
A csoportban mintákat vettek a feladat előtt és a feladat elvégzése közben is, ami feltehetően emelte az általuk átélt stresszt szintjét. Ezután a mintákat négy kutyával szagoltatták meg, akik jelezni tudták, melyik minta volt „stresszes”. Páratlan szimatukkal az emberi izzadtság molekuláiban végbemenő parányi változásokat is észlelni tudták.
„Mindennapjaink során jelek széles tárháza áll a kutyák rendelkezésére, melynek köszönhetően érzékelik, ha gazdájuk stresszes hangulatban van. Laboratóriumi vizsgálatok segítségével kiderítettük, hogy nagy valószínűséggel létezik egy olyan szagkomponens, mely hozzájárulhat ahhoz, hogy a kutyák képesek legyenek kiszagolni azt, amikor stresszt élünk át” - mondta el Clara Wilson, állatpszichológus.
A tesztek során szagmintákat vettek a résztvevőktől, mielőtt belekezdtek a matematika-feladatba, valamint utána is. 9000-től kellett visszaszámolniuk hangosan 17-esével, méghozzá két kutató előtt ülve. A mintavételre négypercenként került sor, miközben szívverésüket és vérnyomásukat is mérték. A feladatot követően egy kérdőívet kellett kitölteniük, melyben az általuk érzett stresszről kérdezték őket.
„A kutatók nem adtak visszajelzést a résztvevőnek, ha helyesen felelt (a matematika kérdésre), ám ha hibázott, a kutatók közbeszúrták a 'nem' szócskát, majd megmondták neki azt a számot, melyet legutóbb helyesen számolt ki.”
A vizsgálatokat eredetileg 20 kutyával kezdték meg. Mindegyiküknek megtanították, hogy orrukkal bökjenek rá a mintákra, ám a későbbi szakasz során 16 kutya kiesett a rostán különféle okok miatt, például unalmasnak találták a feladatot vagy nem figyeltek kellőképpen. Négy kutyával folytatták a teszteket, különböző mintákat szagoltattak velük: egy steril gézlapot, majd két mintát ugyanattól az embertől, ahol az egyik a stresszhelyzet előttről származott, a másik pedig utána. 96.88 százalékos pontossággal jelezték a kutyák a stresszes mintát!
A kutatók nem tudták megállapítani, hogy a kutyák éreztek-e empátiát a stresszes emberek irányában:
„Mivel a kutyákat pozitív megerősítéssel tanították meg a cél megtalálásra, láthatóan izgatottak voltak, amikor az eléjük tett minták között rábukkantak, de nem mutatták annak jelét, hogy ők maguk is stresszes állapotba kerültek volna” - jelentette ki Wilson.
A kutyák milliószor több szaglóreceptorral rendelkeznek, mint az emberek, ennek hála pedig rendkívül nagy hatékonysággal képesek megkülönböztetni és pontosan beazonosítani a szagokat.
„Egyelőre még nem tudjuk, miért fejlődött ki a szaglásuk ennyire precízen, de nagy valószínűséggel a zsákmányállatok, a potenciális fenyegetések, a reproduktív státusz és a falkán belüli családi kapcsolatok azonosításával áll összefüggésben” - tette hozzá Mark Freeman, a Virginia Tech professzora.
Az észak-írországi tanulmány eredményei segíthetnek abban, hogy a jövőben szag alapján képezzenek ki poszttraumás stressz szindrómával küzdő emberek részére segítőkutyákat.
Stress has an odour and dogs can smell it - new paper out! In each test session, dogs were given one person’s relaxed and stressed samples, taken only four minutes apart. In 94% of 720 trials, the dogs were able to correctly alert us to the stress sample. https://t.co/a048Gx3lkQ pic.twitter.com/ehBmmyokXn
— Clara Wilson (@ClaraHBWilson) September 28, 2022
Forrás: people.com
Indexkép forrás: nbcnews.com
Cikk első megjelenése: 2022. október 04.
Radioaktív kutyák? Kiderült, milyen szupererővel bírnak Csernobil kóbor kutyái
A legújabb kutatások szerint különleges képességekre tettek szert Csernobil kutyái: immunissá váltak a sugárzásra, a nehézfémekre és a környezetszennyezésre.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?