Szobrot kapott Chaser, a világ legokosabb kutyája
2021. május 18., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
Több mint ezer szó jelentését ismerte a border collie, aki professzor gazdájával együtt világhírnévre tett szert, hihetetlen képességeinek köszönhetően. A bronzszobor méltó emléket állít mindkettejüknek.
"Tanulni egy életen át!" – így szólt a csodálatos border collie gazdájának mottója, aki egy életet áldozott arra, hogy a tanulás legmélyebb titkaiba nyerjen betekintést. Dr. John Pilley, a pszichológia professzora 2004-ben vette magához az imádnivaló kölyökkutyát, és ezzel egy elképesztő kaland vette kezdetét. Chaser mindössze két hónapos volt akkor, de már az első naptól fogva rengeteget tanult „mesterétől”.
Az évek során több mint ezer szó jelentését sajátította el, többségében kedvenc játékainak neveit, melyeket adott szövegkörnyezetben, egyszerűbb mondatokban is felismert. Hihetetlen képességéről tudományos folyóiratok mellett olyan neves újságok és magazinok is beszámoltak, mint a TIME, a Wall Street Journal, a Scientific American és a páros természetesen a tévéképernyőn is megmutathatta, mi mindent tud „a világ legokosabb kutyája”.
Chaser 2019. nyarán, egy évvel gazdája távozását követően hunyt el, de emléke mostantól már nemcsak a szívekben, hanem kézzel fogható formában él tovább. Bronzból öntött szobrát 2021. május 10-én avatták fel a Dél-Karolina állambeli Spartanburg városában, ahol 17 évvel ezelőtt meglátta a napvilágot. Dr. Pilley játékos módon tanította kedvencét, így az emlékmű azt a pillanatot örökíti meg, mely hatalmas szótára mellett talán a legjobban jellemezte a kutyát: a játékos testtartás egyúttal azt az üzenetet közvetíti, hogy a tanulás örömteli is lehet.
„A szórakoztató módon átadott tudás sokkal hamarabb beépül, és a diák számára is könnyebbé teszi a tanulást. Minél többet tanult Chaser, annál ügyesebben volt képes új ismereteket elsajátítani, mert mindvégig nagyszerűen érezte magát.” – mondta el az avatón a tudós lánya, Pilley Bianchi.
Az ünnepségen Dr. Pilley kitartását, kreativitását és szemléletmódját is méltatták: a professzor az állatok intelligenciájában rejlő valódi lehetőségeket kutatta, és nem győzte hangsúlyozni, hogy bárki elérhet hasonló eredményeket kedvencével, ha a megfelelő módszert használja, és a kutya-gazdi páros mindkét tagja kellően motivált.
Az emlékmű Chaser figurája mellett két plakettet is magában foglal: egyiken a professzor és a border collie története olvasható, a másikon pedig Dr. Pilley cipőnyoma látható, utalva felfedezéseire és munkásságának úttörő vonatkozására. Kettejük egyedi látásmódja, mind a tanítás, mind a tanulás terén mindnyájunk számára inspirálóan hat. Segíthet szebbé varázsolni a kutyánkkal való kapcsolatunkat, és felébresztheti azt a velünk született kíváncsiságot is, mely a tudni vágyáshoz, és általa az igazi tudáshoz vezet.
A szobor és a bronzba vésett szavak méltó emléket állítanak a kutya és gazdája közötti eltéphetetlen, örökkétartó köteléknek is. Lánya szavaival élve: ha megtaláljuk "a bennünk rejlő kutyát", általa előhozhatjuk szeretetteljes, kedves és megbocsátó énünket is. Így nemcsak mi válunk teljesebbé, hanem világunk is.
Forrás: goupstate.com, hubcityanimalproject.com
Indexkép forrás: goupstate.com/hubcityanimalproject.com
Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?
Könnyen idomítható kutyafajták
Vannak bizonyos kutyafajták, akik könnyebben taníthatók társaiknál. Mitől függ, hogy egy kutya könnyen kezelhető vagy sem?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.