Több mint 10 millió állatot használtak fel egyetlen év alatt kísérletekre az Európai Unióban
2020. február 08., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Az Európai Unió tagországaiban 10,7 millió állatot használtak fel állatkísérletekben 2017-ben, és további 12,6 millió állatot neveltek és öltek meg tudományos célból anélkül, hogy végül felhasználták volna őket állatkísérletekben - derül ki abból az uniós jelentésből, amelyben először összegezték a kutatási célra használt állatok számát.
Az engedélyezett állatkísérletek számát tekintve az Európai Unióban Nagy-Britanniában használták a legtöbb, 2,51 millió állatot kísérletek során. A második helyen Németország áll 2,03 millió állattal, Franciaország a harmadik helyen 1,87 millió állattal.
Az Európai Bizottság honlapján megtalálható jelentés szerint Magyarországon mintegy 140 ezer állatot használtak fel állatkísérletekben 2017-ben.
Az EU-ban 2017-ben több mint 90 százalékban egereket, halakat, patkányokat és madarakat használtak kísérleti állatként, míg a nyilvánosság részéről nagyobb figyelmet kapó fajok - a kutyák, macskák és nem emberszabású majmok - kevesebb mint 0,3 százalékot tettek ki. Emberszabású majmokat az EU-ban nem használnak tudományos célokra.
Legnagyobb arányban egereket alkalmaznak a kutatások során: a kísérletekhez felhasznált összes állat 61 százalékát egerek teszik ki.
A jelentés közzétételével az Európai Bizottság az állatkísérletek területén is javítani akarja az átláthatóságot.
A dokumentum információt tartalmaz többek között az egyes tagállamokban az állatkísérletekért felelős hatóságokról, az ezekkel foglalkozó személyek képzettségéről, az egyes projektek engedélyezéséről és elutasításáról, az állatkísérletekkel foglalkozó intézmények felügyeletéről.
***
Mit tehetünk "kisemberként"?
Sok területen szinte lehetetlen kikerülni az olyan termékeket, vagy akár szolgáltatásokat, amik forgalomba hozatalát állatkísérletek előzték meg. Gyógyszerek, orvosi eljárások...
Ugyanakkor kis odafigyeléssel mégis növelhetjük az állatkísérlet-mentes termékek sorát háztartásunkban, mindennapjainkban.
Figyeljük a címkéket!
Egyre több terméken kerül megjelölésre, hogy az állatkísérlet mentes (cruelty free), vagy vegán. Utóbbi esetében nem feltétlen jelenti a vegán megjelölés azt, hogy a termék állatkísérlet-mentes is, érdemes hát mindkét címkét figyelni!
Válasszunk olyan terméket tisztítószerekből, kozmetikumokból stb. melyekről tudjuk, hogy nem kísérleteznek állatokon, ezzel támogatva a felelős cégeket, márkákat!
Forrás: MTI
Egy évvel mentése után ilyen boldog életet él a kísérleti telepről gazdisodott beagle
Szívmelengető látni, milyen kíváncsisággal és örömmel veti bele magát az életbe a kutya, aki korábban semmit nem látott a világból.
Tilalom az állatokon tesztelt kozmetikumokra januártól New York államban
New York állam betiltotta az állatokon tesztelt kozmetikumok értékesítését, és ezzel az Egyesült Államok tizedik állama, ahol állatvédelmi okokból korlátozzák a megvásárolható termékek körét.
Állatkísérlet-mentes jövő? Történelmi jelentőségű állásfoglalást fogadott el az Európai Parlament
Egységesen az állatkísérlet-mentes jövő mellé állt az Európai Parlament. Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy indítson cselekvési tervet az állatkísérletek megszüntetésének érdekében.
26 kísérleti beagle kapott esélyt egy új életre
Új, sokkal boldogabb életre kapott esélyt az a 26 beagle, akik a fajtamentők gondozásába kerültek. Számukra örökre vége a kísérleteknek!
200 állat menekült meg a német horror laborból!
Sikerült bezáratni azt a német laboratóriumot, melyben kegyetlen embertelenséggel bántak a kísérleti állatokkal. A laborból kikerült sokkoló felvételek az egész világot megrázták.