Védd a tappancsot télen is!
2019. január 07., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Hidegben, hóban oda kell figyelnünk kedvencünkre. Az egyik legfontosabb a mancsok állapotának ellenőrzése, különösen a városban élő ebek esetében. Odafigyeléssel elkerülhetők a sérülések.
Legtöbbünk szereti a hóesést, a havat. Ugyanígy vannak kutyáink is. Hemperegnek, szaladgálnak a friss hóban, ilyenkor még a birkózás is jobb, labda helyett pedig lehet futni a hógolyók után. Megvan azonban az árnyoldala is a havas, jeges időjárásnak: minden csúszik, éles, vág, és nagyon hideg. Mindez veszélyt jelent a kutyatappancsokra!
Szerencsére kedvenceink szervezete fel van készülve: tappancsaik hosszú ideig képesek tartani magukat a hideg ellen: az ebek talpában található szövet lehetővé teszi, hogy akár a -35 fokos hideget is tűrjék egy ideig. Tappancsukban erek sokasága teszi lehetővé a vér felmelegítését, hogy az ne lehűlve kerüljön vissza a test keringésébe, és ezáltal megtartsa az eb állandó testhőmérsékletét.
Sokkal nagyobb gondot jelent az emberek védekezése a csúszós hó és jég ellen: az utak és járdák sózása. A durva sókristályok könnyen felsérthetik a mancsot, és rövid idő alatt kimarják azt. Ezek az apró karcolások, sebek nehezen gyógyulnak, fennállhat a fertőződés veszélye is.
Fontos tehát a só elleni védekezés. Séta előtt kenjük be mancsvédő krémmel a tappancsokat, hazaérve pedig langyos vízzel öblítsük le őket. Az utcán próbáljuk kikerülni az erősen sózott területeket. Jó szolgálatot tehet ilyenkor a kutyacipő is: többféle anyagból, és fazonból válogathatunk az üzletekben, webáruházakban.
Ha kutyusunk talppárnái közt hosszú a szőr, érdemes azt megkurtítani - akár egy kutyakozmetikus segítségével. A hosszú szőrbe ugyanis könnyen beletapad a hó, kisebb nagyobb golyókká tömörödve. Ezek a kis hó- és jéggolyók kellemetlen érzést okoznak a séta közben, hiszen nyomják a tappancsokat, hosszabb idő elteltével pedig kisebesíthetik a mancsot. Ha a séta alatt furcsán mozogna kedvencünk, ellenőrizzük a mancsát, és ha kell, távolítsuk el a beletapadt havat!
Vigyázzunk a befagyott pocsolyákkal is, legyen az bármekkora: lehet, hogy a csúszkálás jó móka, de ha a jég megreped, betörik (még ha csak fél centi is a megfagyott víz), éles széle könnyen megsebezheti a kutya lábát.
Kis odafigyeléssel tehát megelőzhető a baj, és átadhatjuk magunkat a téli örömöknek, a hóban való játéknak!
Indexkép forrás: bravotv.com
Cikk első megjelenése: 2018. december 16.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Minőségi kutyaházakat kapnak az árva állatok, amikben átvészelhetik a hideget
Minőségi kutyaházakat kapnak az árva állatok, amikben kényelmesebben átvészelhetik a hideg hónapokat, míg nem találnak gazdára.
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!