Tudástár
Az ízületek ápolására, és karbantartására nem csak akkor kell gondolnunk, ha már jelentkeznek a tünetek. A kiskutya megvásárlása előtt érdemes biztosítani magunkat az esetleges problémák elkerüléséről, és a további életszakaszaiban korának megfelelő ízületvédelmet biztosítani számára.
Körültekintően válassz kutyát!
A csípő- és könyökízületi diszplázia a nagytestű kutyák 20-40%-ánál jelentkezhet kortól függetlenül.
A diszplázia rendellenes fejlődést jelent, mely utalhat a csípő, a váll és a könyök nem megfelelő kialakulására. Az ízületeket alkotó csontvégek, porcok nem illeszkednek megfelelően egymáshoz, ami porckopást, ficamot, és degeneratív ízületi elváltozást alakíthat ki, a betegség fajtájától és súlyosságától függően. Fiatal korban észlelhető tünetei esetén a kutya nehezen áll fel, fáradékony. Mozgás során “kacsázás” szerű járás figyelhető meg, a lábakat vagy túl közel vagy túl távol helyezi egymástól a talajra, futás közben pedig nyúlszerű ugrálás látható a hátsó lábakat tekintve. Később felléphet sántaság, az izmok beesése, elvékonyodása is. Kezelése a tünetek súlyosságától függően változhat. Előfordul, hogy az eb egész éltében szteroidokon él, más esetben (főleg fiatal korban) akár műtétre is sor kerülhet. A felépülés hosszú hónapokat vesz igénybe, és az esetek többségében nem jelent 100%-os gyógyulást.
Emiatt érdemes a kölyköt felelős tenyésztőtől választani, a foglalás előtt elkérni a szülők szűrési eredményeit, és akár a kiskutya átvétele előtt elvégeztetni az előszűrést. Sportra, vagy tenyésztésre szánt ebeknél fokozott figyelmet igényel ez a kérdés. Más a helyzet azonban a keverék kutyáknál. A tapasztalatok azt igazolják, hogy a nem fajtatiszta ebeknek sokkal jobbak az ízületeik, ritkábban jelentkezik a diszplázia, és egyéb rendellenesség.
Sportolók esetén…
Ha megbizonyosodtunk róla, hogy négylábúnk a megfelelő helyről való, és genetikai hibáktól mentes, nincs más dolgunk, mint betartani néhány szabályt. Biztosítani kell a megfelelő ízületi védelmet, és kerülni a heves játékot, ugrálást a növekedési szakaszban. Még a hátsó lábakon állás, vagy kanapéról le-fel ugrálás is káros lehet.
Ahogy nálunk, embereknél, úgy kutyáknál is igaz az állítás, miszerint minél több stressz éri az ízületet fiatal korban (legyen az terhelés, vagy betegség), annál komolyabb problémák jelentkezhetnek a későbbiekben. Azok a sportok károsítják legkevésbé az ízületi porcokat, melyek nem igényelnek sok futást és ugrást. Ebből a szempontból hasznos az úszás, ugyanis ez minden terhet levesz a végtagokról, a víz ellenállása segítségéve építi az izmokat.
Az őrző-védő jellegű sportok különösen a boka és térdízületet terhelik, a flyballnak hatása van a vállra is, míg az agility szűk fordulói, és távoli ugrásai szinte mindegyik hajlatra veszélyesek lehetnek (a gerincről nem is beszélve). Meg kell találni az egyensúlyt az ízületvédelem, és a terhelés között. Soha ne lépjünk a pályára felkészületlen, bemelegítetlen kutyával, mert komoly, életre szóló sérülés lehet a vége. A levezetés, pihenés hasonló okokból ugyanilyen fontos, ne feledkezzen meg róla senki!
Mindig legyen jó kondiban!
A kutya növekedésével arányosan ügyelni kell a megfelelő testalkatra, mozgásmennyiségre, és tápanyagbevitelre is. Egy túlsúlyos ebnél könnyebben alakulnak ki betegségek, gyakori az ízületi gyulladás. Nehezebben és kevesebbet mozog, aminek hatására az izmainak egy része elsorvad, visszafejlődik, így nem lesz minek levennie a terhet az egyébként is plusz tömeget cipelő ízületi porcokról. A stabilitást, testtartást is nehezebben őrzik meg a négylábúak.
Az elhízás könnyen megállapítható. Ha ujjunkat az eb oldalára helyezzük, és a bordák csak enyhe nyomással, vagy egyáltalán nem tapinthatóak, akkor túlsúlyról beszélünk. A horpasz hiánya ugyanerre utal. Ekkor csökkenteni kell az étel adagját, valamint többet úsztatni, sétáltatni.
Táplálék kiegészítők, vitaminok
A megfelelő, ízületi porcok védelmére szolgáló táplálék kiegészítő kiválasztása előtt érdemes állatorvossal konzultálni. Ha nem jött még elő a gond, és ténylegesen csak karbantartásra, megelőzésre szükségeltetik a szer, akkor a fél évenkénti egy, két hónapig tartó zöldkagyló kivonat kúrát szokták ajánlani. Ugyanilyen hatással rendelkezik a glükózamin-kondroitin is. Felveszi a harcot a porcot bontó enzimekkel, ezáltal késlelteti a tünetek megjelenését. Léteznek „multi” elnevezésű ízületvédő készítmények, melyekben jóval több vitamin, és ásványi anyag van, ám ezeket nem érdemes túlzásba vinni, hacsak nem komoly a baj. Ekkor is csak állatorvos ajánlására alkalmazzuk őket!
A lazacolaj, és különböző halas ételek omega-3 tartalma elősegíti a porckopás okozta gyulladás visszaszorítását, így hosszú távon, kúraszerűen alkalmazva jótékony hatással bír. Mielőtt az előírt adagot kevernénk kutyánk vacsorájához, olvassuk el a tápon található leírást, ugyanis a legtöbb prémium minőségű készétel tartalmaz hozzáadott ízületvédőket is.
Kölyökkorban kerüljük a túlzott fehérje, valamint kalcium bevitelt, ugyanis ez a csontok nagyobb mértékű növekedését eredményezi, melyhez nem tud azonos minőségben fejlődni az izomzat. Ebből eredően ízületi lazaság, izomzatbeli deficit, és mozgásszervi zavarok léphetnek fel, ami melegágya lehet a diszpláziának. Ne etessünk több táppal, mint az előírt mennyiség, vagy amitől a kutya éppen jóllakik, csonterősítők alkalmazása előtt pedig mindenképpen egyeztessünk állatorvosunkkal.
Ha jelentkeznek az ízületi gyulladás (arthritis) tünetei, egy fél aszpirinnel csökkenthető a fájdalom, lehúzható a gyulladás. Nem szabad azonban más fájdalomcsillapítókkal helyettesíteni az aszpirint, mivel ezek hatóanyagai károsak lehetnek az eb szervezetére. Ha ennek ellenére sem csillapodik a fájdalom, az állatorvos hatékonyabb, célzott pirulákat tud felírni a tünetekre.
Az ízületi megbetegedések tünetei
Az ízületek károsodása az időskor velejárója. Kezdetben nem feltűnőek, vagy nem is észrevehetőek a tünetek. A kutya lelassul, valamivel kevesebb munkához, játékhoz van kedve, vagy nehezebbé válik felugrania a kanapéra, a csomagtartóba. Ilyenkor figyelni kell az apró jelekre, segíteni a mozgását ott, ahol csak lehet, és a lehető legnagyobb mértékben védeni az ízületeit a napi aktivitás fenntartása mellett.
Ha a betegség jelentkezik, megfigyelhető, hogy a négylábú alkalmanként emeli a mancsát, vagy a megszokottnál több ideig tartja a levegőben. Hosszabb mozdulatlanság, fekvés, vagy alvás után nehézkesebben indul, esetleg sántít (ne ijedjünk meg, ha csak elzsibbadt a lába). Ilyenkor már a fájó ízületek érintését sem engedi.
Kezelés
Egy kutya fizikoterapeuta felkeresése a legjobb megoldás. Masszázs, úsztatás, és egy medencébe helyezett futópad alkalmazása segítségével leveszi a terhet az ízületekről, azok kímélésével képes fenntartani a megfelelő fizikai állapotot, lefogyasztani az elhízott négylábút, és beiktatni a napi mozgást. A vízzel teli tartályban való futást még az úszást nem kedvelő, fájós lábú kutyák is élvezni szokták a súlytalanság, és fájdalommentesség miatt. Az ultrahangos kezelések, valamint egy ortopéd ágy beszerzése is segíthet. A lényegesen puhább fekvőhelyek és az ízületek melegítése jótékony hatással bírnak.
A műtét is egy lehetséges megoldás, bár ezt inkább fiatal kutyáknál szokták javasolni. Előfordul, hogy egy teljesen új ízületet építenek, vagy implantátumot helyeznek el a csontok között. Mindez körültekintő tenyésztéssel, megfelelő helyről választott kutyákkal, és felelős gazdákkal elkerülhető lenne.
A teljes cikk ITT olvasható!
Forrás: straightpoop.com