Tudástár
Remélhetőleg minden kutyatartó tisztában van a kullancsok jelentette veszéllyel, ezért a séták után (is) figyel arra, hogy ellenőrizze kedvencét, nem szedett-e össze egy-kettőt a vérszívókból. De vajon a kutya szájába hányan nézünk be, kullancs után kutatva?
A kullancsok által terjesztett betegségek komoly veszélyt jelentenek kutyáinkra is. ezek ráadásul nagyon gyors reagálást kívánnak a gazditól és az állatorvostól is: ha baj van, minden perc számít! A kullancsok által terjesztett bebéziózisról, a Lyme-kórról és az agyhártyagyulladásról korábbi cikkünkben már összeszedtük a tudnivalókat (ez ide kattintva olvasható.)
Az apró ellenség mindenütt ott van: nem feltétlenül kell kilépnünk az udvarunkból ahhoz, hogy találkozzunk velük. Az elmúlt évek rendkívül enyhe telei sem segítettek a helyzeten: a tartósan száraz, nagy hidegekkel járó telek tudnák megritkítani a kullancsokat, ám egyre kevesebb az ilyen tél.
A legfontosabb a védekezés és az alaposság. Cseppek, nyakörvek, gyógyszerek, sprayk, samponok - több lehetőségünk is van a megelőzésre. Emellett érdemes kertünket is rendbe tenni, hogy az többé ne legyen “kullancsbarát”. És elengedhetetlen az is, hogy folyamatosan figyeljük a kutyát: a rövidebb szőrűeken könnyebb észrevenni a betolakodókat, a nagy bundás kutyákon viszont már nehezebb kiszúrni az apró kullancsokat.
De nem csak a bunda és a bőr az, amit tanácsos átnézni: nem árt, ha a kutya száját is átvizsgáljuk. Sok kutya szeret “legelészni”, márpedig ily módon könnyen bejuthat a szájába a kullancs. Célszerű hát az ínyét is megnézni egy-egy legelés után, jobb félni mint megijedni! Ha megszokjuk a száj ellenőrzését is, hamarabb észrevehetjük nem csak a kullancsokat, de más gyanús elváltozásokat is - vagy egyéb hívatlan vendégeket, gondoljunk csak a közelmúltban történt esetre, mikor harlekin katicák lepték el egy kutya száját...
Forrás: kutyabarathelyek.hu, facebook.com