
Kullancs elleni nyakörveket tesztelt a NÉBIH
2017. április 13., 13:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Kullancsirtó- és kullancsriasztó nyakörveket vizsgált meg a NÉBIH, mutatjuk, milyen eredményekre jutottak!
Őszi terméktesztjében 17 különböző márkájú, többféle hatóanyag-tartalmú, kutyák számára törzskönyvezett kullancsirtó és kullancsriasztó nyakörvet vizsgált meg a NÉBIH Szupermenta csapata. Arra voltak elsősorban kíváncsiak, valóban tartalmazzák-e azt a hatóanyagot, mely a forgalomba hozatali engedélyben meg van határozva.
A teszt során a nyakörvek hatóanyag-tartalmát, tömegét és hosszúságát is vizsgálták. A tesztben 9 nyakörv irtó-, míg 5 riasztó hatású volt. Emellett külföldi webáruházból is rendeltek három nyakörvet, melyeket szintén összevetettek a többivel.
Az eredmények:
A laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján a hatóanyag-tartalom a kiskereskedőknél vett, NÉBIH törzskönyvi számmal rendelkező 14 mintában megfelelő volt - írják a weboldalukon. Az interneten vásároltak közül két, Magyarországon nem engedélyezett termék hatóanyagtartalma azonban nem volt megfelelő. Az egyik nyakörvben semmilyen hatóanyag nem volt kimutatható, míg a másikban a csomagoláson jelzett hatóanyagokból csak egy volt megtalálható a termékben.
Bebizonyosodott tehát, hogy a külföldi internetes oldalakról rendelt kutyanyakörvekkel különösen óvatosnak kell lenni. Azon túlmenően, hogy Magyarországon nem engedélyezett termékekbe botolhatunk, egyáltalán nem biztos, hogy az a csomagoláson feltüntetett hatóanyagot tartalmazza. Internetes vásárlás esetén egyébként is fontos meggyőződni a kép alapján arról, hogy a nyakörv csomagolásán megtalálható-e a forgalomba hozatali engedély száma.
A hatóanyagok mellett a nyakörvek tömegét és hosszát is ellenőrizték: mindössze három terméknél fedeztek fel hiányosságot, ám ezek nem befolyásolják a termék hatékonyságát.
A termékek között rangsort is állított a NÉBIH (ennek szempontjai ide kattintva olvashatók):
Kullancsirtó nyakörvek:
- Foresto
- Bobi Star
- Scalibor protectorband
Kullancsriasztó nyakörvek
- HappyPet Guard
- Preventix
- Dr. Pet
Tippek és tudnivalók a kullancsirtó, és -riasztó nyakörvekről, és azok kiválasztásáról a NÉBIH-től:
1. Riasztó vagy irtó?
Elsőként érdemes tisztázni, hogy mi a különbség a riasztó és az irtó nyakörvek között.
A kullancsriasztó nyakörvek hatóanyagai az ízeltlábúak távoltartására szolgálnak, tehát ideális esetben megakadályozzák, hogy a parazita kontaktusba kerüljön a kutyánkkal. Amennyiben a kullancs mégis az állat testfelületére kerül, a készítmény hatóanyaga nem pusztítja el. Ezzel szemben a kullancsirtó nyakörvek olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek a parazitákba bejutva elpusztítják azokat. Ha a nyakörv megfelelő hatóanyagot tartalmaz, és azt rendeltetésszerűen használták, a parazita – még ha be is jutott kedvencünkbe, annak megfertőzése nélkül – elpusztul.
A kullancsirtó és -riasztó nyakörvek az esetek többségében bolhák ellen is hatékonyak. Ez fordítva viszont már nem biztos, hogy igaz.

Fotó: NÉBIH
2. Csak engedélyezett terméket vásároljunk!
Minden állatgyógyászati készítmény és termék használatának megvan a maga kockázata. Mivel kutyáink velünk egy térben élnek, így az általuk hordott kutyanyakörv és annak hatóanyagai bizony károsak lehetnek az emberi egészségre, különösen kisgyermekek esetében. Éppen ezért kiemelten fontos a körültekintő alkalmazás és a használati utasítás betartása!
Érdemes tudni, hogy a hatóság által engedélyezett termék csomagolásán minden esetben megtalálható a forgalomba hozatali engedély száma [például: 3216/1/12/ NÉBIH ÁTI (100 ml)] (Hivatkozási névként a NÉBIH ÁTI helyett még az ÁOGYTI vagy MgSzH betűsor is előfordulhat.)
Ennek a számnak a megléte a garancia arra, hogy a terméket a hatóság ellenőrzi, azaz, hogy azt engedélyezték, vizsgálták, és folyamatosan figyelemmel kísérik az előnyeit és kockázatait.
3. Mi mindenre figyeljünk még?
A felelős gazdi a csomagoláson feltüntetett lejárati időt is ellenőrzi! A lejárati idő meghatározása úgynevezett stabilitási vizsgálatok alapján történik, azon túl nem igazolt sem a gyógyszer biztonságossága, sem a hatékonysága. A lejárati idő után felbontott terméknél tehát nem lehetünk biztosak abban, hogy megvédi kedvencünket.
Forrás: szupermenta.hu
Kutyaséta sötétedés után – Mire figyeljünk?
Az őszi és téli időszakban gyakrabban fordul elő, hogy sötétedés után kerül sor a sétára. Tippjeink segítségével könnyebben felkészülhetsz erre.
Kullancsveszély: 6 pont a kutya testén, melyet feltétlenül nézz át
A kullancsok által terjesztett fertőző betegségek komoly veszélyt jelenthetnek kedvenceinkre és ránk nézve is! Sétát, kirándulást követően vizsgáljuk át alaposan kutyánk testét, különös figyelmet fordítva e kiemelt területekre!
Allergia kutyáknál - Kisokos gazdiknak
Viszketés, könnyezés, vakarózás... Lehet, hogy kedvencünk allergiás? Bár a téma rendkívül komplex, összefoglalónkkal szeretnénk egy kis segítséget nyújtani az eligazodásban.
Őszi túrázás kutyával - erre figyelj!
Talán a legjobb időszak egy hosszabb séta vagy túra számára a kora ősz. Nincs már hőség, és ha szerencsénk van, kellemes napsütés kíséri utunkat. Nem érdemes otthon maradni, vár a természet!
Mit tegyek, ha kullancsot találtam a kutyámban?
Útmutató az állatorvos ajánlásai szerint.