3 jel, mely biztosan mutatja: a kutyádat stresszeli valami
2022. június 13., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A kutyák sokáig képesek nyugodtan tűrni a kényelmetlen helyzeteket is, így nehezebb észrevenni náluk a stressz jeleit.
A kutyák máshogy élik meg a stresszhelyzeteket, mint mi. Nagyon sok dolog kelthet kényelmetlen érzést bennük, akár apróságok is. Vannak azonban olyan jelek, melyek alapján könnyen beazonosítható a gyülemlő stressz még akár a kezdő gazdiknak is! A felismerés az első lépés a megoldásig - a feszült állapotot több dolog is okozhatja: egy sérülés, betegség, vagy bármilyen környezeti dolog!
1. Túlzott lihegés
Minden kutya más - így máshogy is lihegnek. A gazdi feladata, hogy ismerje annyira a kutyáját, hogy tudja, mikor változik meg annak viselkedése: így akár a lihegés mértéke is. A meleg idő, a kánikula persze befolyásolhatja ezt.
A lihegéssel kutyáink a stressz kényelmetlen érzését próbálják csökkenteni, így jól jelzi a gondot. Ha a kutya a hűvös idő ellenére is (meleg esetén például légkondicionált szobában) egyre erősebben liheg, gyanakodhatunk valamilyen érzelmi vagy fizikai kényelmetlenség-érzésre.
2. Fül-szemek-farok
E három testrész együttesen olyan kifejezőek, mintha kutyánk beszélne hozzánk. Ha a kutya hátrahúzza a füleit, tudhatjuk, hogy feszült. Ugyanerre gyanakodhatunk, ha a kutya a szeme fehérjét mutatja, valamint a maga alá húzott farok, vagy a mereven tartott emelt farok is. Ezek együttesen szinte lengetik a vörös zászlót, igaz? Ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket!
3. Étvágytalanság
Még a legfalánkabb kutya is elfordul az ételtől, ha nagyon feszült. Ez lehet annak is az oka, hogy sokan sikertelenül próbálkoznak étellel magukhoz csalogatni és (segítő szándékkal) megfogni egy kóbor, gazdátlan kutyát.
Akárcsak mi, a kutyák is elveszthetik étvágyukat stressz esetén. Így ha étvágytalanságot is tapasztalunk, gondolhatunk fizikai vagy érzelmi stresszre. Ha pedig még a kedvenc eledelét is huzamosabb otthagyja, mindenképp konzultálni kell az állatorvossal!
Ha a tüneteket tapasztaljuk, érdemes különösen odafigyelnünk kutyánkra. A stressz eredhet testi betegségből, egy sérülésből, vagy akár környezeti tényezőkből is. Ahogy mi, úgy kutyáink is különböző módon birkóznak meg a stresszel, némelyiküknél a legapróbb dolgok is feszültséget okozhatnak. A gazdáknak ismerniük kell a kutyát: ha a kedvence könnyen stresszes állapotba kerül, nem kell azonnal halálos betegségre gondolnia a tünetek észlelésekor. Próbáljuk meg megtalálni a stressz okát, és megszüntetni azt!
Forrás: iheartdogs.com
Indexkép forrás: countryliving.co.uk
Cikk első megjelenése: 2016. augusztus 24.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!