A kutyatréner kulisszái mögött – A mi személyes terünk…
2021. október 28., 11:30
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Nem meglepetés, hogy sok kutyás baleset, támadás alapszik a személyes tér védelmén. Egyes kutyusok nem kedvelik, ha felülről és/vagy szemből közelítve simogatják a fejüket idegenek. Ahogyan azt sem, amikor fajtársaik kapaszkodnak rájuk hágó mozdulatokkal. Megint mások a póráz felcsatolásakor harapnak vagy amikor testük közelében, bundájukban matat például egy kutyakozmetikus, egy állatorvos. Melyik kutyusnak milyen a habitusa ugye és milyen korábbi tapasztalatok halmozódtak élettörténetében.
Mini-blog Panyi Zita kutyaviselkedés-terapeutával.
Privát gondolatokkal, kérdőjelekkel, sikerről és örömökről.
***
Tény, hogy az emberek könnyen barátságtalannak, agresszívnak bélyegeznek egy kutyát, aki személyes terét védi. Vagy épp annak határait jelzi és magányra vágyik. Nem feltétlenül harapva. Mondjuk csak elfordulással. Sokszor hátrébb lépéssel a kéretlen érintés elől. Ha az ember ebből nem ért, akkor következik a morgás, az íny felhúzása, a vicsorgás. A (levegőbe) harapás általában a legutolsó – félelmi agresszió esetén egy kétségbeesett segélykiáltással egyenértékű – jelzés arra vonatkozólag:
"te ember, értsél már a szép szóból, hagyj engem békén, mert én sem mászom rád ismeretlenül! Nem akarom, hogy hozzám érj! Nem ismerlek, félek tőled. Emlékeztetsz valakire, aki bántott. Nem állok még készen erre a lépésre."
A kutyák ragadozó állatok. Még ha urbánus közegben velünk is élnek. Aki ezt vitatja, vessen egy pillantást fogazatukra. Az ugye érthető, hogy egy ragadozó állatnak fontos a személyes tere? Ha igen a válasz, akkor miért a kutyákra haragszunk mégis mi, emberek, amikor saját informálatlanságunk vagy nemtörődömségünk okán – mint elefánt a porcelánboltban – gázolunk privát szférájukba(n)?
Néhány gondolatébresztő kérdés.
- Hányan szeretnénk, hogy testünket, személyes tárgyainkat vadidegenek megérintsék, igényt támasszanak rájuk?
- Hány anyuka szeretné, hogy ismeretlenek érjenek kisbabájához a babakocsiban, csak mert olyan cuki?
- Hány alkalommal kell találkoznunk valakivel, hogy megbízzunk benne?
- Mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy e bizalom erősödjék?
- Mekkora örömmel fogadjuk a ránk erőltetett barátkozást?
- Egy számunkra ismeretlen személlyel nyílt területen vagy otthonunkban találkozunk szívesebben?
- Szeretetkapcsolataink pár perc alatt épülnek/épültek vagy hónapok, évek munkája és összehangolt, kölcsönös, cselekvő mozzanatai eredményeképp?
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: Unsplash - Lisa Amann
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
Tűzijáték Augusztus 20-án - Mit tehetsz kutyád védelmében?
Évről-évre felmerül a kérdés, hogyan vigyázhatunk még jobban kedvencünk testi-lelki épségére ezen a napon. Következő tanácsainkkal ebben szeretnénk segíteni a kedves Olvasót.
Mi a különbség a kutya és az ember bőre között?
Gondoltad volna, hogy a kutyák bőre vékonyabb az emberénél? Emiatt pedig sokkal érzékenyebb is, és különös ápolást igényel?
Ezekből a jelekből tudhatod, hogy tényleg nagyon szeret a kutyád
Jó érzés szeretni, és annak is nagyon tudunk örülni, ha viszontszeretnek minket. De miből tudhatjuk, hogy kutyánk is így érez irántunk?