
A teszteknél is hatékonyabbak a koronavírus-kereső kutyák
2020. november 20., 13:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Nem csak gyorsabbak a teszteknél a kutyák, de fantasztikus orruknak köszönhetően pontosabbak is! Szinte 100%-osak a koronavírus érzékelésében!
A világ több országában is képeznek kutyákat arra, hogy szaglásuk segítségével jelezni tudják, ha egy személy szervezetében jelen van a koronavírus. A világon elsőként az Egyesült Arab Emírségekben, a Dubai Nemzetközi Repülőtéren kezdtek el koronavírus-kereső kutyákat alkalmazni. Az európai országok közül Finnországban álltak először munkába a kiképzett négylábúak.
A kutyák munkája több mint fantasztikus. A Helsinki Egyetem professzora, Anna Hielm-Björkman, a társállatok klinikai kutatására szakosodott állatorvos kutatásaiban figyelemreméltó megállapításra jutott a négy Covid–19-észlelő kutya munkáját tanulmányozva - írja az Index. Eszerint a kutyák nemcsak hogy gyorsabbak a vírusfelismerésben a teszteknél, de sokkal megbízhatóbbak is. A kutatónő szerint a tünetek megjelenése előtt öt nappal képesek kiszagolni, jelezni a vírust egy emberben, ami azt jelenti, hogy minden szempontból jobbak a pcr-teszteknél.

Fotó: finavia.fi
A The Sunday Times beszámolója szerint előfordult már olyan eset is, hogy a kutyák olyan személynél jeleztek, akinek a PCR-tesztje negatív lett, és tüneteket sem mutatott. Nem meglepő módon a kutyák orrának lett igaza: néhány nap múlva jelentkeztek is a tünetek. Ez azért fordulhat elő, mert a koronavírus a szervezetbe kerülés után néhány nappal kezd csak elszaporodni - ebben a pár napban nem biztos, hogy a teszt kimutatja a vírus jelenlétét, holott a szervezetben már jelen van. A kutyák orrát azonban nem lehet becsapni!
A Finnországban szolgáló kutyákat (ET, Kossi, Miina és Valo) a közelmúltban a finn ebtenyésztő szervezet a “Hero Dog” címmel ki is tüntette, elismerve önzetlen munkájukat.
A négy kutya nem csak szuper szimata miatt nagy segítség a reptéren: sok-sok ember napját teszik szebbé, vidámabbá ezekben a nehéz napokban. Susanna Paavilainen, a kutyákat kiképző Wise Nose szervezet vezetője szerint az utasok és a repülőtér személyzetei is szereti a négylábúakat, sokuk külön keresi is őket, vagy épp külön elköszönnek tőlük a nap végén.
A kutyák 5 érzékszerve: Tudtad, hogy egész másképp működnek, mint az emberé?
Ha jobban elmélyedünk benne kiderül, hogy bizony sokkal több mindenben tér el érzékelésük az emberétől. Ennek köszönhetően pedig másképp fogják fel a körülöttük lévő világot. Így már talán érthető, hogy miért is találnak bizonyos dolgokat például ijesztőnek, ami nekünk fel sem tűnik.
De nézzük, hogy hogyan is működik az 5 érzékszerv szőrös barátainknál!
Hagyjunk égve lámpát kutyánknak a sötétben, ha elmegyünk otthonról?
Kedvenceink jobban látnak a sötétben, mint mi, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy jól is érzik magukat, amikor egyedül kell lenniük napnyugta után. Kapcsoljuk fel nekik a lámpát vagy szükségtelen?
Miért szeretnek a kutyák belehemperegni a kakiba?
… és egyéb szagos dolgokba, amit csak úton-útfélen találnak. Valami ellenállhatatlan erő vonzza szimatukat feléjük, majd hazafelé büszkén hordják „varázslatos” illatukat. Mi pedig nem győzzük befogni orrunkat, és lélekben készülünk egy (újabb) alapos fürdetésre.
Hogyan járul hozzá a szimatolás kutyád egészségéhez?
Egy kutatás szerint nemcsak szellemileg és érzelmileg fontos a kutya számára, hogy szimatolhasson, de még fizikai egészségét is segít megőrizni. Tudj meg többet!
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?