
Az extrém hideg a kutyákra is veszélyes!
2021. február 12., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Akár -20 fok alá is süllyedhet éjszakánként a hőmérséklet az északi tájakon. Az extrém hidegben a háziállatok is fokozott figyelmet igényelnek!
Megérkezett a sarkvidéki hideg, és egy darabig nem is tágít! Az Országos Meteorológiai Szolgálat több megyére is riasztást adott ki az extrém hideg miatt: éjszaka akár -20 fok alá is eshet a hőmérséklet. A szél tovább rontja a hőérzetet, még hidegebbnek érzi az amúgy is alacsony hőmérsékletet ember és állat egyaránt.
A fagyos időben több odafigyelést igényelnek a háziállatok is: különösen az udvaron tartott négylábúak!
Az udvari kutyák esetében rendkívül fontos, hogy jó állapotú, téliesített kutyaháza legyen!
- Legyen benne friss, száraz szalma!
- Ellenőrizzük a “szélfogót”: a bejáratot fedő plexi, vagy fóliacsíkok, esetleg szövetdarabok, amik kvázi ajtóként funkcionálnak, takarják el a bejáratot. Ha kell, javítsuk meg, hisz ez is sokat fog a jeges szélben, nem engedi be a hideget a házba!
- Legyen a kutyaház szélvédett helyen, akár féletető/tető alatt!
- Emeljük fel a talajról: lábként szolgálhat raklap, vagy néhány tégla is. Figyeljünk azonban rá, hogy a ház stabilan álljon, ne billegjen!

Fotó: diamondpet.com
Éjszakára engedjük be őket melegebb, védett helyre: előszobába, garázsba stb.
Az élelmet napi több részletben adjuk a kutyának, így biztosítva lesz a folyamatos energiabevitel, és kisebb az esély, hogy az étele megfagyjon. Kicsit emelhetünk is az adagon, és fontos az is, hogy minél energiadúsabb legyen a táplálék.
Naponta többször ellenőrizzük a kutya vizét, nem fagyott-e meg: tegyünk elé több alkalommal is langyos vizet!

Fotó: unsplash
Kóbor és rossz körülmények között tartott állatok
Ne menjünk el a kóbor állatok mellett - az extrém hidegben lehet, hogy nem érnék meg a reggelt! Tegyünk ki nekik is egy tál langyos vizet: kutyáknak, macskáknak, de akár más állatkáknak is segítséget jelenthet!
Kérjünk segítséget az illetékesektől, ha kóbor állatot, vagy rossz körülmények között tartott kutyát látunk - ezeknek az állatoknak az életét menthetjük meg vele!
További cikkeink a témában:
- Balesetveszélyesek az erdők a fagyos időjárás miatt - több területet is lezártak
- Kutyahideg jön: vigyázzunk kutyáinkra is!
- Kutyatartás télen - Mi számít túl hidegnek a sétához és a kintléthez?
- Sós utak: a kutyák téli nagy ellensége
- Pulóver, kabát, ruha kutyáknak: Öltöztessük-e kedvencünket?
Fagyálló mérgezés kutyáknál – Miről ismerhetjük fel?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a jelekkel, mert a fagyálló mérgezés életveszélyes állapotot okoz!
Kutyák és a fűtés - Mennyire legyen meleg otthonunkban?
Az évszakok változásaihoz és az időjárási körülményekhez kénytelenek vagyunk alkalmazkodni, ám otthonunk hőmérsékletét ideális esetben mi magunk is szabályozhatjuk. Kedvencünk testhőmérséklete is igazodhat ehhez, de ahogy nekünk, úgy nekik is megvannak a maguk határai. Mi számít hidegnek, melegnek és mire figyeljünk a fűtés beállításánál?
Veszélyes a túrázás a havas hegyekben: Lezárják a Kékestetőre vezető mellékutakat a Mátrában
A közlekedők biztonsága érdekében a hétvégére lezárják a Kékestetőre vezető mellékutakat a Mátrában - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztálya pénteken az MTI-vel.
Kutyatartás télen - Mi számít túl hidegnek a sétához és a kintléthez?
Egyre csípősebbek a hajnalok, és nappal is jól esik a vastagabb öltözet, mely megvéd a hidegben, ha kimegyünk. De hogyan hat kutyáinkra a téli időjárás? Mennyire fáznak, és hol van az a pont, amikor már túl hideg van ahhoz, hogy kint tartózkodjanak?
Így lehet biztonságban kedvenced a hideg hónapokban is!
A hideg idő beálltával jónéhány olyan dologra érdemes komolyabb figyelmet fordítanunk, melyek kutyusunk mindennapjait is könnyebbé tehetik.