Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
Minden dió mérgező? Mikre érdemes figyelni?
2024. szeptember 27., 15:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Egészség
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Dió kutyának: lehet vagy nem lehet?
A legtöbben nem gondolnak veszélyes élelmiszerként a dióra, nincs annyira a köztudatban, mint például a nyírfacukor (xilit), vagy a csokoládé.
- Hogy miért (élet)veszélyes a nyírfacukor a kutya számára, korábbi cikkünkből megtudhatod:
Az igaz, hogy nem minden esetben okoz problémát a dióevés, de jó, ha megjegyzel néhány hasznos tudnivalót!
A dió egészségre gyakorolt hatásai
Tudtad, hogy a dió egy gyümölcs? A csonthéjas gyümölcsök közé sorolandó, és kifejezetten jótékony hatásai is vannak.
Általánosan ismert és elfogadott tény, hogy egy élelmiszer arra a szervre van pozitív hatással, amire hasonlít. A dió az agyra hasonlít, így nem meglepő, hogy az agyi funkciókra, a koncentrációképességre igencsak jó befolyással van.
Tartalmaz Omega-3 zsírsavat, az alfa-linolénsav segít a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében.
Igazi csemege lehet tehát kis mennyiségben kutyusodnak!
A probléma a penésszel kezdődik
A dióra sajnos jellemző a penészesedés, az Aspergillus flavus nevű gomba okoz szennyeződést. A mikotoxin a gombák által termelt mérgező vegyületek, amikor tehát a gomba mikotoxint termel, az okoz problémát. Ebben az esetben aflatoxint termel a gomba.
Az aflatoxin elsődlegesen a májban okoz károsodást, ezért nem meglepő módon neurológiai tünetek jelentkeznek a mérgezéskor: görcsök, remegés, rohamszerű állapot.
Nem összetévesztendő az epilepsziás rohammal, ám nagyon hasonlóak a tünetek!
- Itt olvashatsz bővebben az epilepsziáról:
https://kutyabarathelyek.hu/hu/hirek/reszletek/kutyak-es-az-epilepszia-a-rejtelyes-betegseg-1/
Kifejezetten jól szaporodik nyirkos időben, ezért az ősszel lehulló, sokáig a földön maradt diók elődleges forrásai a megbetegedésnek.
Fekete dió – rossz dió?
A közönséges dió (Juglans regia) nem feltétlenül fekete színű már kívülről is, amikor megpenészedett. Sokszor a héj „sértetlennek” látszik, és csak a dióbél pöttyözött, szőrös, tipikusan penészes kinézetű.
Ha a dióbél kisebb a normálisnál, aszott, akkor egyszerűen kiszáradt, és nem jelent penészesedést.
Létezik fekete dió (Juglans nigra). Észak-Amerikában őshonos, ám hazánkban is találkozni vele. Kiválóan alkalmas bútoroknak, ácsmunkákhoz, hiszen sokkal kevésbé korhad, mint sok más fa.
Azonban a fekete diónak van egy hátulütője: mérgező anyagot bocsát ki magából, amit sok szakember tapasztalt meg, aki dolgozott már vele. A tünetek elsősorban légszőrszervi problémák, bőrkiütések.
A fekete dió leveléből juglon nevű méreganyag oldódik ki, amely, ha lehullik, a körülötte lévő földet is beszennyezi. A kutyáknál a juglon emésztésbeli problémákat okoz, hányással, hasmenéssel jár a mérgezés.
Diómérgezés elkerülése – ezt teheti a gazdi
A közönséges dió sok kertben, parkban, útszélen megtalálható, így a kutyasétáltatások alkalmával gyakori árnyékot adó növény.
Ne hagyjuk olyan területen felügyelet nélkül bóklászni a kutyánkat, ahol biztosan tudjuk, hogy van diófa!
A dión fellelhető penész nem szorul vissza hideg időjárásban sem, így télen sem nyugodhatunk meg, hogy biztosan nem lesz gondunk a mérgezéssel.
A dió okozta mérgezés tünetei már 15 perccel az evés után jelentkezhetnek, azonnal forduljunk állatorvoshoz ebben az esetben!
Jó eséllyel meg lehet a kellemetlen élményt úszni egy hánytatással vagy gyomormosással, ám ne próbáljuk mi magunk megoldani otthon a hánytatást, bízzuk szakemberre!
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.
Nyári veszélyek - Vízmérgezés kutyáknál
Jóból is megárt a sok, és ha kutyánk előszeretettel játszik a vízben vagy a kerti slaggal, a szükségesnél nagyobb mennyiségű vizet nyelhet le, mely rövid idő alatt életveszélyes állapothoz vezethet. Tudj meg többet a vízmérgezésről és megelőzési lehetőségeiről!
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Honnan tudom, hogy túlsúlyos a kutyám és mit tehetek ellene?
Az elhízás veszélyei kedvenceinket sem kímélik - jól tudjuk, de vajon képesek vagyunk felismerni a túlsúlyra utaló jeleket? Hogyan szabadulhatunk meg a feleslegtől?