Egy mentett kutya segíti a tudósokat az orkák megmentésében
2020. október 12., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
A mentett kutyának, Ebának van talán az egyik legkülönlegesebb munkája a világon: bálnákra “vadászik”! A kutatók szerint a kutya óriási segítség a gyilkos bálnák megmentéséért vívott harcban.
Eba, a kistermetű keverék kutya élete nem indult könnyen. Mindössze néhány hetes volt, mikor ismeretlenek egy kaliforniai állatmenhely előtt kitették. Az állatvédők nagyon rossz állapotban találták meg: bőrig ázva, teljesen átfagyva. Abban sem voltak biztosak, hogy életben marad-e. Szerencsére a szakértő és gondos kezeknek hála Eba felépült, és 2017-ben gazdit is talált magának Deborah Giles, a Washingotni Egyetem kardszárnyú delfineket kutató biológusa személyében.
Deborah mindössze egy négylábú társat szeretett volna maga mellé, ám hamar felismerte Eba tehetségét, ezért úgy döntött, kipróbálja kutyája képességeit az egyetem által indított programban, mely kutyákat képez arra, hogy segítsenek a kutatóknak megtalálni egy-egy adott állatfaj vadon élő példányait. “Eba még csak a második alkalommal volt vízen, mikor megtalálta az első bálnáját." - mesélte büszkén Deborah a Today-nek.
Mit is csinál pontosan Eba? Egészen pontosan az a feladata, hogy kiszagolja az orkák vízfelszínen lebegő ürülékét, és jelezze a kutatóknak, melyik irányba induljanak annak begyűjtésére. Amikor Eba megérzi a szagot, a hajó azon oldalán jelez, amerről a szag jön. Így máris tudják a kutatók, melyik irányba induljanak. "Eba csak "lóg'" a csónak elején, és szimatol. Aztán mikor megérzi a szagot, óriási változás tapasztalható a viselkedésében." - meséli Deborah. Jelzésként Eba nyafog, nyalogatja a száját és egyértelműen a szag irányába áll.
A minták nagyon sok értékes információt tartalmaznak a tudósok számára: belőlük meghatározhatják az adott bálna egyedi DNS-ét, megtudhatják a táplálkozási szokásaikat, hogy van-e vemhes példány a környéken, de még azt is, hogy milyen az adott állat stressz szintje, valamint kimutathatják a szennyező anyagokat, melyek a bálnákat is érintik. Ezek az információk nagyban segítik a tudósok munkáját, melyet az orkák megmentéséért végeznek. Eba segítségével pedig nagyobb területeket tudnak átfésülni, így jóval több mintát gyűjthetnek még több és pontosabb információkat szerezve a bálnákról.
Forrás: today.com
Felismeri magát a kutya a tükörben?
Aranyosnak tűnhet, ahogy kedvencünk a tükör előtt állva megpróbálja játékra hívni vagy ugatással elijeszteni tükörképét. Tisztában van vele, hogy mit lát?
Rossz lehelet – Miért büdös a kutya szája?
Kedvenceink szájszaga amellett, hogy kellemetlen, komoly gondot is jelezhet. Mi minden állhat a hátterében, és hogyan segíthetünk kutyánknak?
A Te kutyádnak is van legjobb barátja?
Az ember legjobb barátja a kutya – nem is kérdéses e szavak igazságtartalma. De honnan lehetünk ennyire biztosak benne? Bundás pajtásunk szívének minden szeretete felénk irányul vagy azért más(ok)nak is akad benne hely?
Miért szeretnek a kutyák belehemperegni a kakiba?
… és egyéb szagos dolgokba, amit csak úton-útfélen találnak. Valami ellenállhatatlan erő vonzza szimatukat feléjük, majd hazafelé büszkén hordják „varázslatos” illatukat. Mi pedig nem győzzük befogni orrunkat, és lélekben készülünk egy (újabb) alapos fürdetésre.
Miért félnek egyes kutyák a hangos zajoktól és a tűzijátéktól, míg mások nem?
Tomboló vihar nyáron, tűzijáték ünnepségekkor és újévkor… Rengeteg kutyát tölt el rettegéssel a velük járó hangzavar, de akadnak olyanok is, akiknek szinte fel sem tűnik, hogy mi zajlik körülöttük. Érdekes eredményeket mutatnak a kutatások is!