Ehet a kutyám brokkolit?
2023. december 04., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Tápanyagokban és fitokemikáliákban rendkívül gazdag, és még finom is! Nem véletlenül az egyik legnépszerűbb zöldségünk, mely méltán érdemelte ki az ún. superfood, vagyis szuperegészséges étel jelzőt. De vajon a kutyák is ehetik?
Sokan kedvelik, és legalább annyian ódzkodnak tőle sajátos íze miatt. Annyi azonban bizonyos, hogy antioxidánsokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, bioaktív vegyületekben és növényi rostokban is gazdag, kalóriatartalma viszont alacsony. Egészséges, tápláló zöldségünk, a brokkoli a vadkáposzta (Brassica oleracea) termesztett változata. A mediterrán régióból származó zöldséget már az ókori Rómában is nagyra értékelték, ám hazánkban a 20. század vége felé terjedt el széles körben, különösen az egészséges táplálkozásra vágyók között.
A jó hír, hogy a brokkoli négylábú barátaink esetében is megannyi jótékony hatással bír. Jutalomfalatként vagy az eledelbe keverve hozzájárulhat a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz, különösen akkor, ha kedvencünk főtt étrenden van.
Antioxidánsokban gazdag
Antioxidáns tulajdonságokkal bíró C-vitamin, karotinoidok és tokoferolok egyaránt megtalálhatóak a brokkoliban. 100 gr brokkoliban 89 mg C-vitamin van, ami az átlag 2000 Kcal-ás étrend mellett már önmagában is fedezi a javasolt C-vitaminszükségletet. Egy evőkanál brokkoli 5.08 mg C-vitamint tartalmaz, mely megköti a szabadgyököket, egyúttal gátolja az oxidációt, megelőzi a sejtek károsodását. Számos anyagcsere funkcióban játszik fontos szerepet, például a szövetek növekedését és karbantartását.
A karotinoidok közül lutein, zeaxanthin és béta-karotin is van a brokkoliban, melyek jótékony hatása antioxidáns tulajdonságaikon is túlmutat. A béta-karotin az A-vitamin előfutára: támogatja a látást, a megfelelő csontnövekedést, reprodukciót, sejtműködést és immunválaszt. A lutein és zeaxanthin emellett hozzájárulhat a szem sejtjeinek és szöveteinek védelméhez a fototoxikus károsodás és oxidatív stressz ellen.
A tokoferolok pedig olyan E-vitaminok, melyek gátolják a lipidek oxidációját azáltal, hogy „levadásszák” a szabadgyököket. A brokkoli nemcsak vitaminokban, hanem ásványi anyagokban is gazdag, például magnézium, kalcium, cink és vas.
Méregtelenítés és harc a szabadgyökök ellen
A brokkoliban többféle bioaktív vegyület (fitokemikália) is található, kiemelten gazdag a káposztafélék családjába tartozó növényekre jellemző glükozinolátokban. Az egyik ilyen vegyület a glükorafanin, mely a szulforafán előanyaga. Tanulmányok kimutatták, hogy a szulforafán közvetlen antioxidáns hatást fejt ki, és olyan enzimeket generál, melyek elősegítik a szervezet méregtelenítését. A szabadgyökök megkötése által lelassítja a kutya öregedésének folyamatát, és csökkenti az idős korral összefüggő betegségeket.
Kutatások szerint még a rákmegelőzésben is segíthet ez a vegyület, ugyanis gátolja a rákos sejtek (pl. a karcinogének) termelődését, burjánzását. Bár további vizsgálatok szükségesek ehhez, elképzelhető, hogy kutyák esetében is fellelhető e jótékony hatás. A szulforafán gyulladáscsökkentő hatása szintén bizonyított.
A megfelelő immunválasz elősegítése
A brokkoliban lévő természetes C-vitamin számos módon segíti kedvencünk immunrendszerét: támogatja a sejtfunkciót, erősíti a sejtek védelmét a kórokozók ellen, védelmet nyújt a környezeti stresszhatások ellen, elősegíti a kórokozók pusztulását. A lutein pedig az emberi és állati szervezetben is fokozza az immunválaszt.
Egészséges tápanyagok a brokkoliban
Folsav: A B9-vitamin természetes formája fontos szerepet játszik a DNS-szintézisben, a sejtek növekedésében és anyagcsere működésében is. Egy evőkanálnyi brokkoliban 3.58 mg folsav található.
K-vitamin: Egy evőkanálnyi brokkoli 5.8 mg-ot tartalmaz belőle, mely támogatja a megfelelő véralvadási folyamatokat.
Növényi rostok: Egy teáskanálnyi brokkoliban 49.37 mg rost található. Hozzájárul az egészséges bélműködéshez (elősegítve a rendszeres ürítést), továbbá javítja a bél mikrobiomját. Ügyeljünk arra, hogy kedvencünk megfelelő mennyiségű rosthoz juthasson a táplálkozás során, bővebben:
Hogyan adjunk a kutyánknak brokkolit?
Mint minden egészséges eledelnél, e zöldségre is érvényes, hogy jóból is megárthat a sok. A brokkoliban lévő izotiocianát emésztőrendszeri irritációt okozhat, túlzásba vitt fogyasztás esetén. Ezért is fontos, hogy ügyeljünk a megfelelő mennyiségre, legyen szó akár jutalomfalatról vagy a táplálék kiegészítéséről.
Egyes feltevések szerint a káposztafélék fogyasztása hozzájárulhat a pajzsmirigy-alulműködés kialakulásához – laboratóriumi vizsgálatok során e lehetséges hatás nem nyert bizonyítást. Kiderült azonban, hogy a brokkoli jótékony hatással bír a pajzsmirigy megfelelő antioxidáns egyensúlyára.
Ha most készülünk arra, hogy első alkalommal kóstoltassunk kedvencünkkel brokkolit, kezdjük kis mennyiséggel. Szedjük szét a brokkolit rózsákra, majd forró víz alatt alaposan mossuk meg a szennyeződések eltávolítása érdekében. Ha nyersen szeretnénk adni, legyalulhatjuk vékony szeletekre, vagy vágjuk akkora kockákra, hogy a kutya könnyen el tudja rágni. Ez esetben különösen fontos, hogy biokertészetből vásároljuk a zöldséget. Az amerikai Környezetvédelmi Munkacsoport listáján például sajnos igen előkelő helyet foglal a vegyszerrel kezelt növények között.
Ha a kutya nem szívesen ropogtatja el, vagy nem tudja megenni a brokkolit (pl. fogprobléma, idős kora, stb. miatt) tálalhatjuk párolt, főtt és pürésített formában is.
Virágzata mellett zsenge szára és egészséges levelei is fogyaszthatóak. Válasszuk azt a brokkolit, amelynek feje tömör, sötétzöld színű – a frissessége ránézésre is jól megállapítható. Ha a zöld rózsák halványodnak, sárgásra fakul, a zöldség nemcsak színéből, de tápanyagtartalmából is veszített. Hűtőben tárolva ugyan eláll néhány napig, de a legjobb, ha vásárlást követően rövid időn belül elkészítjük és tálaljuk. Jó étvágyat kívánunk hozzá!
Tipp: Ügyeljünk arra, hogy a jutalomfalatok a kutya napi kalóriabevételének legfeljebb 10%-át tegyék ki!
Forrás: petfoodfacts.mercola.com
Indexkép forrás: tasteandsellblog.com/k9web.com
Cikk első megjelenése: 2022. március 17.
Ehetnek a kutyák pisztáciát?
Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?
Kutyasüti DIY - 3 ötletes recept kedvencednek
Spenótos-cukkinis falatkák, áfonyás szív, almás-répás roppanós... Otthon elkészíthető, ínycsiklandó finomságok, melyektől kutyusodnak is garantáltan fülig ér majd a szája. Jó étvágyat kívánunk!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Bűzmirigy gondok kutyáknál - apróságból nagy baj is lehet!
Kicsi a bors, de erős - akárcsak kedvencünk bűzmirigye, mely kellemetlen szagok és bajok forrása lehet. Mit kell tudnunk róla, és mit tehetünk betegsége esetén?