
Ehetnek a kutyák epret?
2023. május 16., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Ízlelhetjük apró szeletekre vágva, porcukorral meghintve vagy pürésítve, és akkor még nem is beszéltünk a mennyei eperlekvárról... Már a gondolatától is összefut az ember szájában a nyál! Nincs is min csodálkozni, ha a finomság illata kedvencünk figyelmét is felkelti. Adhatunk nekik epret?
Itt a tavasz, ébredezik a természet, és egyre-másra bújnak elő a földből az egészséges zöldségek, gyümölcsök. Alig várjuk, hogy frissen és ropogósan kóstolhassuk őket, egy kis édesség ígérete pedig egyenesen elragadó. Ehetjük önmagában, porcukorral vagy csokoládészósszal, és többféle ételt is varázsolhatunk belőle. A jó hír, hogy a kutyák is ehetnek epret, de nem mindegy, mennyit, illetve milyen formában tálaljuk eléjük.
Az eperfogyasztás előnyei
Antioxidánsokban és rostokban gazdag, magas C-vitamintartalmának köszönhetően rendkívül egészséges ínyencségnek számít, hiszen még kalóriaszegény is. Segíthet az öregedési folyamatok lelassításában, erősíti az immunrendszert és a megfelelő testsúly megőrzéséhez is hozzájárul. Sőt, még a fogak számára is egészséges! Összefoglalva:
- B1, B6, C és K vitaminokban gazdag
- Magas ásványi anyag tartalom, pl. kálium, magnézium, jód és folsav
- Magas rosttartalma segíti a kiegyensúlyozott emésztést
- Omega-3 a szőrzet és a bőr egészségéért*
- A benne található enzim tisztítja a kutya fogait
- Csökkentheti az ízületi problémák, szívbetegségek kockázatát

Fotó: doghealth.com
*Az Omega-3 zsírsavakkal kapcsolatban érdekes eredményekre jutottak kutatók: azok a kutyák, melyek szervezetében alacsonyabb volt e koncentráció, hajlamosabbak voltak agresszív reakciókra. Elképzelhető tehát, hogy az Omega-3 pozitívan hat a kutya viselkedésére is. Egy másik vizsgálat pedig rámutatott arra, hogy a magasabb Omega-3 tartalmú étrenden tartott idős kutyáknál enyhültek az ízületi gyulladás okozta panaszok.
Hogyan adjuk kutyánknak az epret?
A legbiztonságosabb módja az, ha alaposan megmossuk, majd kisebb darabokra, szeletekre vágjuk. Így könnyebben emészthető, és elkerülhető, hogy a kutya félrenyelje. Kölykök, kistestű ebek számára készíthetünk pürét is, melyet önmagában elmajszolnak, vagy hozzáadhatjuk az eledelhez. Garantáltan feldobja a vacsoráját!
A legjobb, ha friss epret adunk kedvencünknek, de nyáron fagyasztott formában kellemes hűsítő nasinak számít. Ha van rá mód, választhatunk bioepret is, de a gyümölcsöt mindig mossuk meg alaposan, mielőtt elfogyasztanánk.
Megeheti az eper fehér részét, éretlen csúcsát? Nem jó ötlet, mert gyomorrontáshoz vezethet. Vágjuk le az éretlen részeket, és csak az érett, szép piros epret tálaljuk fel.

Fotó: dogtime.com
Baj, ha megeszi az eper levelét? Bár nem mérgező, de keserű íze miatt remélhetőleg nem fog ízleni a kutyának. Jobb, ha nem kóstol bele, mert nehezen emészthető, és bánthatja a pocakját.
Megeheti a szárát? És a magját? Az eper leveléhez hasonlóan a szára sem finom, és emésztési panaszokat okozhat, ezért inkább ne egyen belőle a kutya. A magja viszont biztonságosan fogyasztható.
Eperkonzerv, eperszirup és egyéb nyalánkságok
Feldolgozott formában, például konzervben, szirupban, édességekben soha ne adjuk kedvencünknek az epret! Frissen is bőven tartalmaz cukrot, fentiekben pedig további cukrokat, mesterséges anyagokat, tartószítószereket és egyéb édesítőket – akár a kutyákra életveszélyes xilitet is – tartalmazhat. Kerüljük a csokoládéba mártott epret is, mivel a csokoládé is mérgező anyagnak számít.
Ha epres jutalomfalatot szeretnénk vásárolni, nézzük meg az összetételét és azt is, mennyi kalória, cukor van benne. Ezekben gyakran konzerveper van, mely kerülendő.

Fotó: faiye.net
Mennyi epret adhatunk kedvencünknek?
Kistestű kutyáknál napi egy (apró darabokra vágva), közepes méretűeknek napi 3-4, nagytestűeknek és óriásoknak legfeljebb napi 5 db eper a biztonságosan adható mennyiség. Mint minden finomság esetében, az eperfogyasztást sem szabad túlzásba vinni, jutalom gyanánt viszont kiváló. A jutalomfalatok a kutya napi ételadagjának maximum 10%-át tegyék ki, és mivel az eper cukrot is tartalmaz, óvatosan adagoljuk.
Ha kutyánk eddig még nem találkozott eperrel, ismertessük meg vele: mossunk meg egy epret, mutassuk meg neki, hagyjuk, hadd szagolja, vizsgálja meg. A mohóbbak elsőre ráharaphatnak, kistestűeknél ezért jobb, ha apró szeletekre vágjuk, nehogy a habzsolásban félrenyelje. A megfontoltabbak kóstolgatják, ízlelgetik, míg eldöntik, „érdemes-e megenni”.
Ritkán ugyan, de előfordulhat allergiás reakció is, ezért eleinte figyeljük kutyánk viselkedését, észlelünk-e rajta szokatlan változást (nyelési probléma, köhögés, fulladás, viszketés, vakarózás, puffadás, hasmenés, stb.). Ha az eperfogyasztást követően hasmenés lép fel, a továbbiakban kerüljük adását. Gond esetén forduljunk állatorvoshoz!

Fotó: memespeople.com
Érdekességek az eperről:
-
A tavasz nyitógyümölcse, az elsők között köszönthetjük és fogyaszthatjuk.
-
Az egyetlen gyümölcs, amely kívül hordja a magját
-
Valójában a rózsafélék családjához tartozik.
-
A középkorban fontos eseményeken tálalták, a néphiedelem szerint fogyasztása békét és bőséget hoz a házhoz.
-
Ha a napi ötszöri étkezés (bőséges zöldség- és gyümölcsfogyasztás) részeként naponta csemegézünk belőle, csökkentheti a rák és szívroham kialakulásának kockázatát.
-
A legtöbb gyümölcstől eltérően az eper érési folyamata megáll, miután leszedik, ezért rövid időn belül fogyasztandó, feldolgozandó.
-
Az Egyesült Államokban május az „Eper Hónapja”.
Összefoglalva tehát elmondhatjuk, hogy az eper kutyánk számára is egészséges finomság, ugyanakkor figyelni kell arra, hogy a megfelelő módon és mennyiségben fogyassza. Ne hagyjuk, hogy kedvére falatozzon belőle! Ügyeljünk arra is, ha például vendégek érkeznek hozzánk, hogy az epres édességek helyett inkább a kutyának készült kekszekkel, jutalomfalatokkal kínálják meg kedvencünket!
Forrás: thedogbakery.com, petmd.com
Indexkép forrás: dogtime.com
Cikk első megjelenése: 2022. április 27.
A rettegett toklász - Komoly gondokat okozhat a kutya számára, ismerjük fel időben!
Toklász. Egyetlen apróság, mely borzasztó fájdalmat és súlyos szövődményeket okozhat a kutyának, ha utat talál testébe. Mit tehetünk a megelőzés érdekében, és hogyan segíthetünk, ha már megtörtént a baj?
A rostok jelentősége kutyáink táplálásában
Kedvencünk minőségi táplálásának lényeges részét képezik az élelmi rostok. Hogyan biztosíthatjuk számára a kellő mennyiségű rostot és mit okozhat annak hiánya?
Szénanátha kutyáknál - Tünetek és teendők
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvedhetnek a szénanátha kellemetlen tüneteitől, bár esetükben elsősorban a bőr érintett. Mit érdemes tudni az állapotról és hogyan segíthetünk kutyánknak?
Kutya az állatorvosnál - Ezért fontos a rendszeres állapotfelmérés
Ha szeretnénk, hogy kedvencünk boldog és kiegyensúlyozott legyen, gondoskodnunk kell egészségéről is. Ennek elengedhetetlen része az, hogy legalább évente egy alkalommal ellátogassunk az állatorvoshoz. Mire számíthatunk az állapotfelmérés során?
Jótékony fűszerek és gyógynövények kutyáknak
Tápanyagokban gazdag fűszereink és gyógynövényeink igazi áldásként hatnak egészségünkre. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságaiknak hála hozzájárulnak szervezetünk megfelelő működéséhez. Jótékony hatásaikat kedvenceink is megérezhetik. Lássuk, mit és hogyan adhatunk nekik a természet patikájából!