Fagyálló mérgezés kutyáknál – Miről ismerhetjük fel?
2023. november 05., 14:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a jelekkel, mert a fagyálló mérgezés életveszélyes állapotot okoz!
Akik autóznak, jól tudják, milyen hasznos segítség lehet a fagyálló – kedvenceink számára azonban halálos veszélyt rejt magában. Édeskés ízének aligha tudnak ellenállni, és egy óvatlan pillanatban bele is kóstolhatnak.
Az édeskés illatért felelős összetevő, az etilén-glikol azonban akut veseelégtelenséget okoz kutyáknál, ami szakszerű állatorvosi ellátás nélkül az életébe kerülhet. Testsúlykilogrammonként egy teáskanálnyi fagyálló már elegendő a veseelégtelenség, illetve a halál beálltához.
A fagyálló-mérgezés tünetei
- letargia
- mozgáskoordinációs problémák (egyensúlyvesztés)
- fokozott nyáladzás
- hányinger, hányás
- fokozott szomjúságérzet
- a kutya sokat iszik, többet vizel
- rohamok
- kóma
A tünetek a fagyálló elfogyasztását követő 30 percen belül jelentkezhetnek, de az sem ritka, hogy csupán 12 óra múltán mutatkoznak meg. Előfordul, hogy a tünetek csökkenni látszanak, ám ez korántsem egyenlő azzal, hogy a mérgezés okozta állapot magától elmúlik.
Talán a legijesztőbb benne, hogy a fagyálló lenyelését követő 12-24 órán belül úgy tűnhet, mintha kezdenének megszűnni a tünetek, ami hamis biztonságérzettel töltheti el a gazdit. Ilyenkor azonban arról van szó, hogy a kutyát a súlyos kiszáradás veszélye fenyegeti. A dehidratációt pedig csak és kizárólag szakszerű állatorvosi ellátással lehet kezelni.
Mit a teendő, ha a kutya vélhetően fagyállót fogyasztott?
Ha a kutya hozzájutott a fagyállóhoz, és evett is belőle, mielőbb induljunk el vele a legközelebbi állatorvosi rendelőbe. Értesítsük őket, hogy megkezdhessék az előkészületeket, mert ennél a mérgezésnél minden perc számít! Nagyon rövid idő alatt fordulhat súlyosra az állapota, ezért minél előbb megkapja a szükséges kezelést, annál jobbak az esélyei. A késlekedés sajnos a kutya életébe is kerülhet.
Hogyan előzhetjük meg a fagyálló-mérgezést?
- Tároljuk a fagyállót olyan helyen, ahol a kutya még véletlenül sem férhet hozzá.
- Amikor használjuk, tartsuk távol tőle a kutyát.
- Ügyeljünk arra, hogy ne cseppenjen ki az üvegből semennyi a földre, nehogy később felnyalja a kutya, amikor megnézi, mivel foglalatoskodtunk.
- Ne simogassuk a kutyát fagyálló használata közben, utána pedig azonnal mossunk alaposan kezet.
- Ne kerüljön fagyálló a ruhánkra, ha mégis megtörténik, tegyük be a mosógépbe. Vannak kutyák, akik előszeretettel nyalogatják össze-vissza a gazdi kezét, ruháját, ezért is fontosak ezek a lépések.
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: barkmall.com
Cikk első megjelenése: 2023. január 19.
Gyújts gyertyát a legjobb barátodért, a társadért.
Égjen a gyertya ma minden szerettünkért, négylábú kedvenceinkért is.
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!