
Grillparti és a kutyák - erre figyelj!
2023. május 27., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A melegedő tavaszi napoktól megindul a grillszezon és abba se marad, míg ősz közepén rosszra nem fordul az időjárás. A kerti sütögetés a nyár elengedhetetlen programja, ám mint mindent, ezt is okosan és odafigyelve kell csinálnunk - főleg, ha négylábú barátunk is velünk tart!
Nincs is jobb egy szabadtéri sütögetésnél, grillezésnél. Minél több barátunk jön el, annál jobb buli, és természetes, hogy kutyáink sem maradhatnak ki az összejövetelből.
Amint elkezdenek sülni a jobbnál jobb falatok, kedvenceink egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a tevékenységünk iránt, majd előveszik azt a bizonyos könyörgő tekintetet, ami mindenkit levesz a lábáról. Jobb azonban, ha erősek maradunk és ellenállunk a kunyerálásnak.
A grillre kerülő ételek szinte kivétel nélkül erősen sózottak és fűszerezettek, ami bizony nem tesz jót kutyánknak. Hasmenést, hányást is okozhat a sok fűszer, egyes kutyák jobban, mások kevésbé érzékenyek rá. A túlzott sóbevitel nem csak erős szomjúságérzetet okoz, de gyakori vizelési ingert is kiválthat. Akár nátriumion mérgezés is bekövetkezhet. Utóbbi főbb jelei: hányás, hasmenés, kedvetlenség, görcsök, láz.

Fotó: tails.com
Gyakran kerülnek fel a grillrácsra különböző zöldségfélék is. Különösen figyeljünk arra, hogy ne jusson kedvencünkhöz semmilyen hagymaféle, hiszen a bennük található N-propil-diszulfid nevű vegyület toxikus hatású. Ez a vegyület szapora szívverést, kapkodó lihegést, vesekárosodást, véres vizeletet okozhat.
Sokan kukoricát is grilleznek, aminek csutkája jó rágókénak tűnhet kutyánk számára, azonban semmiképp se adjuk oda neki, mert a megemészthetetlen csutka-darabok bélelzáródást okozhatnak.
Tiltólistás az a maradék is, ami csontot tartalmaz. Sajnos még mindig túl sok gazdi ad kedvességből csontot kutyájának - és ez még mindig túl sok kutya életét követeli. A csont nem kutyának való étel, dobjuk inkább ki!

Fotó: goodhousekeeping.com
Figyeljünk arra is, hogy kedvencünk ne lophassa el egy óvatlan pillanatban azokat a csomagolásokat, amikben az előre pácolt húsok voltak! Az illatuk biztosan nagyon csábító a négylábú számára, ám egyrészt a benne maradt fűszeres lé sem egészséges, másrészt szorgalmában akár a csomagolásból is lenyelhet pár falatot…
Ha mi vagyunk a sütögetés házigazdái, kérjük meg vendégeinket, hogy ezt a pár alapszabályt tartsák be kedvencünk egészsége érdekében. Az esetben pedig, ha mi megyünk vendégségbe, tartsuk tiszteletbe ezeket a szabályokat, így minden két- és négylábúnak élmény lesz az összejövetel!
Cikk első megjelenése: 2019. június 29.
A rostok jelentősége kutyáink táplálásában
Kedvencünk minőségi táplálásának lényeges részét képezik az élelmi rostok. Hogyan biztosíthatjuk számára a kellő mennyiségű rostot és mit okozhat annak hiánya?
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Így várja a golden retriever a kertjükben élő mókusok látogatását minden áldott nap
"Bámulatosan gyengéd és szeretetteljes kutya, aki egy szép napon egyszer csak beleszeretett egy kis mókusba, aki a kertünkben él egy fán.”
Ehet a kutya uborkát?
Nem minden zöldség és gyümölcs egészséges a kutyák számára, de bőven akadnak olyanok, amelyeket a kutya is biztonsággal fogyaszthat. A kígyóuborka is ide tartozik – egészséges alternatívája lehet az előregyártott jutalomfalatoknak.
Hogyan szoktassam le a kutyámat az ásásról? 7 tipp, hogy kedvencünk és kertünk is biztonságban legyen
Gödrök, lyukak, kiégett fű, esős időben pedig sár mindenhol? Ki ne szeretné épségben tudni otthona pázsitját az ásó tappancsoktól? Szerencsére több trükköt is bevethetünk ennek érdekében úgy, hogy közben kutyánk is pozitív élményként élje meg a változást.