Hasnyálmirigy-gyulladás kutyáknál – Tünetek és teendők betegség esetén
2023. december 02., 14:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Változatos tünetei miatt nem mindig könnyű felismerni a betegséget, ám az állapot hamar súlyosbodhat, ezért mielőbbi állatorvosi ellátást igényel. Hogyan segíthetünk kedvencünknek?
A hasnyálmirigy létfontosságú szerv, a has jobb oldalán foglal helyet, a gyomorral áll összeköttetésben. Enzimeket termel, melyek segítik az emésztést, valamint hormonokat, például inzulint, mely a vércukorszint szabályozásában és a glükóz-anyagcserében játszik fontos szerepet. Az emésztőenzimek a vékonybélbe választódnak ki, a hormonok pedig a vérkeringésbe kerülnek.
Gyulladása esetén hasnyálmirigy-gyulladásról beszélünk (pankreatitisz). Kutyáknál viszonylag gyakori betegség: az életkor, a nem és a fajta nincs rá hatással. Lehet heveny (akut) vagy krónikus.
Heveny hasnyálmirigy-gyulladás: megjelenhet enyhe, közepesen súlyos (ödémás duzzanat) vagy súlyos formában, amikor már vérzés is fellép a szervben vagy a szerv környékén. A gyulladás következtében az emésztőenzimek a hasüregbe ürülnek, mely másodlagos fertőzést és szövődményeket eredményezhet a májnál, az epehólyagnál, az epevezetékben és a belekben is. Gyógyulást követően az érintett kutyáknál vissza-visszatérhet a betegség, krónikus formát öltve.
Mi okozhat hasnyálmirigy-gyulladást?
Normális esetben a hasnyálmirigy enzimek inaktív állapotban termelődnek, majd a hasnyálmirigyből a patkóbélbe jutva aktiválódnak, és megkezdik az emésztést. Gyulladásnál azonban ezek az enzimek már a hasnyálmirigyben működésbe lépnek, mielőtt még a vékonybélbe kerülnének. Olyan ez, mint egy időkapszula, amely a kitűzött időpont előtt nyílik ki, ebben az esetben tehát az emésztőenzimek már az emésztés előtt elkezdenek dolgozni. Ennek eredményeként magát a hasnyálmirigyet kezdik el felemészteni. Klinikai tünetei gyakran változatosak, a betegség intenzitása az idő előtt működésbe lépett enzimek mennyiségétől függ.
A hasnyálmirigy-gyulladás pontos oka egyelőre ismeretlen, habár bizonyos esetekben a zsíros ételek és egyes gyógyszerek (kortikoszteroidok) szerepet játszhatnak kialakulásában. Általában véve azonban úgy tűnik, a betegség spontán jelenik meg.
A hasnyálmirigy-gyulladás klinikai tünetei
A leggyakoribb tünetek közé tartozik a hányinger, hányás, hőemelkedés, láz, letargia, alhasi fájdalom, hasmenés és a csökkent étvágy. Rohamszerű fellépésnél a kutya jellegzetes „imádkozó pózt” vehet fel, vagyis hátsó testfelével felfelé nyújtózik, míg mellső lábai és feje a földhöz közelítenek. Súlyos roham esetén (a tünetek egyidejű, erőteljes megjelenése), alábbiakkal számolhatunk: akut sokk, súlyos depresszió, akár halál.
Hogyan lehet diagnosztizálni a betegséget?
A diagnózishoz elengedhetetlenek a laborvizsgálatok; a fehérvérsejtek és/vagy a hasnyálmirigy-enzimek megemelkedett száma jelezheti a gyulladást. Ma már specifikus tesztek is elérhetőek a gyógyászatban, az állatorvosi rendelő felkészültségétől függően akár egy gyors lipáz enzim mérést is el tudnak végezni. Az ultrahangos vizsgálat is segíthet a hasnyálmirigy-gyulladás vagy a lokális hashártyagyulladás (peritonitisz) megállapításában, mely gyakran az állapot velejárója.
Előfordulhat azonban olyan helyzet is, amikor a kutya még krónikus pankreatitisz mellett sem mutat tipikus tüneteket, eredményeiben alig látszik eltérés. Ez megnehezítheti a diagnózist, a kórtörténet és a klinikai tünetek ilyenkor különösen nagy hangsúlyt kapnak.
Hogyan kezelhető a hasnyálmirigy-gyulladás?
A sikeres management függvénye a korai diagnózis és a szakszerű ellátás mielőbbi megkezdése. Az enyhe és ödémás forma esetén a cél a hasnyálmirigy pihentetése és támogatása, így a szervezet képessé válhat arra, hogy meggyógyítsa önmagát. Hányás esetén javasolhatják a kutya koplaltatását, amíg a hányás megszűnik. Akár néhány napra is visszatarthatják a táplálékot a kutyától, ha szükségesnek látják – eközben speciális kiegészítőkkel, infúzióval támogatják. Ha abbamaradt a hányás, alacsony zsírtartalmú, könnyen emészthető étrendet írnak elő számára a gyógyulás idejére.
A hasnyálmirigy-gyulladás erős fájdalommal járhat, ez ellen fájdalomcsillapítót adhatnak a kutyának. A kiszáradás ellen és az elektrolit-háztartás egyensúlyának megőrzése érdekében intravénás úton juttatnak be szervezetébe folyadékot. Sok esetben gyulladáscsökkentő gyógyszerekre is szükség lehet a hányás, hasmenés csökkentésére. Fertőzés gyanúja esetén pedig antibiotikumok is a kezelés részét képezhetik.
Vannak helyzetek, amikor a betegség súlyossága megköveteli, hogy a kutyát néhány napig bent tartsák a kórházban. Ilyenkor az infúzió és a gyógyszerek mellett fokozatosan vezetik be a diétát, melyet a gazdinak is be kell tartania. Ha az állapot súlyos (pl. belső vérzés és/vagy fertőzés lép fel), intenzív ellátásban részesíthetik a kutyát, a sokkos állapot elkerülése érdekében.
Milyen a betegség prognózisa?
Ez függ a betegség súlyosságától, valamint attól is, hogyan reagál a kutya szervezete a kezelésre. A gyulladás enyhébb formáinál jobbak a kilátások, míg súlyos formájánál (sokk, depresszió, stb.) óvatosabban tekintenek a jövőbe. A kezelés mindenképpen fontos, ha a kutya ezt nem kapja meg, állapota nagyon hamar rosszabbodhat, belső vérzés és fertőzés léphet fel szervezetében, melynek súlyos következményei lesznek – az életébe is kerülhet, ha nem jut el időben állatorvoshoz!
Hosszú távon is adódhatnak problémák?
Szerencsére a betegség legtöbb esetben szövődmények nélkül gyógyul, ugyanakkor egy súlyos vagy visszatérő gyulladás esetén az alábbi gondokkal lehet számolni:
- Ha az emésztőenzimeket termelő sejtek jelentős számban pusztulnak el, problémássá válhat az elfogyasztott táplálék megemésztése. Ezt az állapotot exokrin hasnyálmirigy-elégtelenségnek nevezik (exocrine pancreatic insufficiency – EPI), melynek kezelésére enzimpótló készítményt (kapszula, por) és speciális vitaminokat írnak fel a kutyának. Tipikus tünet, hogy a kutyának jó az étvágya, mégis veszít testsúlyából, szőre mattá válik, gyakrabban ürít (sárgás, nyálkás bélsár).
- Ha az inzulintermelő sejtek száma jelentősen lecsökken, kettes típusú cukorbetegség alakulhat ki.
- Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy fájdalmas letapadások, összenövések alakulnak ki az alhasi szerveknél.
Fenti szövődmények megjelenése elsősorban a krónikus hasnyálmirigy-gyulladással küzdő kutyáknál várható, ezért különösen fontos, hogy idejekorán diagnosztizálják a betegséget!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: vcahospitals.com
Indexkép forrás: Twitter
Cikk első megjelenése: 2023. január 25.
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?