Hogyan járul hozzá a szimatolás kutyád egészségéhez?
2024. január 14., 14:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Egy kutatás szerint nemcsak szellemileg és érzelmileg fontos a kutya számára, hogy szimatolhasson, de még fizikai egészségét is segít megőrizni. Tudj meg többet!
Szimatolás, szaglászás – a kutyák veleszületett, legtermészetesebb ösztönös tevékenysége. Általa megismerhetik környezetüket, segítségével felkutathatják az élelemforrásokat, ivóvizet, és nagyon fontos a társas kapcsolatokban történő eligazodás terén is. Hozzájárul a mentális egészség megőrzéséhez, egy kutatás azonban még ennél is továbbmegy: a szimatolás a fizikai egészségre is jótékonyan hat!
Cristina és Aurélien Budzinski, francia kutyatréner-páros nemcsak a négylábúak és gazdáik tanítását tűzte ki célul, hanem olyan kutatásokat is végeznek, melyek a kutyák viselkedésének megfigyelése által segít még jobban megérteni őket.
Tanulmányuk az „At the heart of the walk” (A séta szívében) címet kapta, lenyűgöző betekintést nyújt abba, mi minden zajlik a kutyában, miközben sétál.
Az intenzív szaglászásnak hála csökken a pulzus
A kutatás során 61 kutya viselkedését vizsgálták séta közben, különböző feltételek mellett. A résztvevő között egyaránt szerepeltek kölyök, felnőtt és idős tappancsok is. Ami a nemek eloszlását illeti: 37 kan (többségében ivaros), 24 szuka (többségében ivartalanított).
A méret szerint pedig 14 kistestű, 17 közepes és 30 nagyméretű kutya osztotta meg velük tapasztalatait a sétával kapcsolatosan, a csivavától a cane corso fajtáig bezárólag.
A teszt a következőképpen nézett ki: minden kutyát 5 percig sétáltattak rövid (1,5 méter) pórázon, majd 5 percig hosszúvezetőn, ami jelen esetben egy 5 méteres sportpóráz vagy nyomkövető póráz volt (nem flexi!), majd lekerült a póráz, és a kutyák szabadon mozoghattak, szaglászhattak.
A séták véletlenszerű sorrendben zajlottak, a kutyák pulzusszámát mindvégig mérték. Érdekes eredményekre jutottak az összesített adatok alapján:
- Rövid pórázon átlagosan 37 másodpercet töltöttek el szimatolással
- Hosszúvezetőn átlagosan 103 másodpercet töltöttek el szimatolással (280%-os emelkedés!)
- Póráz nélkül még magasabbra nőtt ez az időtartam: 119 másodperc, mely a rövid pórázos sétához képest 330%-os emelkedést jelent
- A szaglászás hatására csökkent a kutyák pulzusszáma séta közben
- Minél intenzívebben szaglásztak, annál alacsonyabb lett a pulzus
Az eredmények meglehetős egyezést mutattak a vizsgált alanyoknál: életkortól, mérettől, nemtől függetlenül, sőt, még úgy is, hogy rendszeresen sétáltatják őket vagy szinte sosem mozdulnak ki a kertből; illetve hajlamosak-e húzni a pórázt vagy sem.
Azért (is) rázza meg magát a kutya, hogy csökkentse pulzusát?
A kutyatréner-páros figyelmét egy másik ösztönös mozzanat is felkeltette. Ha kicsit is elmélyedtünk már kedvencünk viselkedésében, észrevehettük, hogy bizonyos helyzetekben megrázza magát, mintha lerázna magáról valamit. Ez lehet belső feszültség, szorongás oldása, vagy valamitől megszabadulna, ami rákerült a bundájára például úszás, fürdetés vagy hempergés után.
A vizsgálat során mindegyik kutyánál megfigyelték ezt a séta valamely pontján, az adatok alapján elsődlegesen akkor, amikor pulzusuk valami miatt megemelkedett. Amint megrázták magukat, megszabadultak a kellemetlen érzéstől, és pulzusuk is helyreállt:
- A 15 perces séta közben a kutyák 80%-a rázta meg magát, és szinte mindegyiküknél megjelent e mozzanat a séta előtt, alatt vagy a végén.
- Többször rázták meg magukat a hosszúvezetőn, mint rövid pórázon és póráz nélkül.
- Összesen 165 lerázást számoltak meg, átlagosan 2 másodpercig tartottak.
- A pulzus átlagosan 12%-kal csökkent a lerázásoknak köszönhetően.
Ugye, milyen érdekes? E kézzel fogható eredmények híján talán nem is gondolnánk, hogy a lerázás, mely a gazdik számára megszokott látvány, tulajdonképpen jótékony hatással bír a kutya testére, lelkére, elméjére – fiziológiai szempontból egyértelmű pozitív választ vált ki szervezetében!
Ezért fontos, hogy a kutya szaglászhasson séta közben
Szimatolásra lettek teremtve, mondhatnánk, és ezzel nagyon is közel állunk az igazsághoz. De mi, gazdik tisztában vagyunk-e azzal, mennyire fontos kedvencünknek, hogy lehetőségük is legyen rá? Hiszen a kutyák orrukkal fedezik fel a világot, s bár látásuk is fejlett, elsősorban a szagok útján „látják” környezetüket, s benne minket is.
És mégis, vannak napok, amikor csak szeretnénk gyorsan letudni a sétát, mert sietünk valahova, rossz az idő, vagy pocsék a hangulatunk. Szegény kutyus meg nem érti a póráz végén, hogy miért nem engedjük szaglászni, amikor ő ezáltal jut rengeteg információhoz! Olyan neki az utca, az erdő, a mező, és benne minden és mindenki, mint egy nyitott könyv, és innen nézve a kutyák nagyon is szeretnek, sőt, egyenesen imádnak olvasni!
Marc Bekoff, híres állatviselkedés-szakértő, kutató szerint sajnos káros következményekkel is járhat, ha megvonjuk a szaglászás lehetőségét a kutyától. Stresszessé válhat, ha nem hódolhat eleget e kiemelten fontos tevékenységnek, és szó szerint „hiányt szenvedhet” a szagokból és az általuk nyert információkból:
„A szag-vakság negatívan hat a kutyákra, éppen ezért azt javaslom, hogy engedjük őket szaglászni. Számukra létfontosságú a világhoz való kapcsolódás e formája, ne fosszuk meg őket tőle. Hagyjuk, hadd gyűjtsenek be annyi szagot és illatot, amennyit csak orruk elbír, akár pórázon sétáltatjuk őket, akár szabadon mozognak, és barátaik társaságában szaladgálhatnak.
Ahogy már említettem, ha nem engedjük, hogy megdolgoztassák orrukat, többi érzékszervükkel egyetemben, akkor szenzoros depriváció léphet fel náluk. Más néven az ingermegvonás elveszi tőlük annak lehetőségét, hogy fontos információhoz juthassanak, melynek segítségével jobban megérthetik a világuk működését. A szimatvakság, vagyis a szagok hiánya stresszt kelthet a kutyában, mert szükségük van az illatokra és egyéb információra ahhoz, hogy megérthessék, mi zajlik körülöttük a világban.”
Összegzés
A szaglászás tehát elengedhetetlen ahhoz, hogy a kutya szellemileg, érzelmileg és fizikailag is egészséges maradhasson, jól érezze magát a mindennapokban. Ez nem azt jelenti, hogy ezentúl minden egyes sétán minden egyes szagnál le kell ragadnunk, vagy ilyen-olyan ötletekkel különlegessé kell tennünk azt. Legalább napjában egyszer engedjük, hogy kedvencünk saját orrát követve fedezhesse fel környezetét, és közben gondoljunk arra, mennyi mindenben segíti a kutyát: enyhíti a szorongást, oldja a stresszt, és szíve is meghálálja a törődést! Hagyjuk, hogy kutya lehessen!
Miért hagyjuk kutyánkat szaglászni séta közben? - Kutyabarát helyek
Köztudott, hogy a kutyák nagyon élvezik, ha sétálni visszük őket. Eközben pedig szinte folyamatosan a földet szimatolják. De mért is olyan fontos ez nekik?
Forrás: healthypets.mercola.com
Indexkép forrás: Shutterstock
Cikk első megjelenése: 2022. március 24.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?