Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
2024. szeptember 30., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Lázról beszélhetünk, amikor a kutya testhőmérséklete a normális értékeknél magasabb. Hátterében megannyi ok állhat, és kedvenceinknél is előfordulhat, hogy szinte egyik pillanatról a másikra szökik fel a lázuk. A kezdeti jeleket nem is olyan könnyű észlelni, gyakran csak az állatorvosnál derül fény arra, hogy megemelkedett a kutya testhője.
Ha az interneten keresgélünk, kisebb-nagyobb eltéréseket találhatunk az értéktartományt illetően: általában 38,3 és 39,2 Celsius-fok közé esik (végbélben mérve), de vannak jelentősebb eltérések is, például vemhes szukáknál a testhőmérséklet csökkenése (37°C körüli) rendszerint az ellés közeledtét jelzi.
Átmenetileg megemelkedhet a testhő intenzív fizikai aktivitás (sport, szaladgálás, játék), felfokozott érzelmi állapot (izgatottság, stressz), valamint külső tényezők (meleg időjárás, hőség) miatt is.
Honnan lehet tudni, hogy lázas a kutya?
Ha a kutya testhőmérséklete a normális értékhatár feletti, tehát meghaladja a 39°C fokot, akkor erős a gyanú, hogy lázas vagy túlhevült (hipertermiás állapot). A valódi láz a test válaszreakciója egy betegségre, míg a hipertermia erős hőhatás esetén alakul ki, például nyári kánikula idején, illetve, ha a kutyát melegben, hőségben túlzott fizikai megerőltetés érte.
A láz tünetei kutyáknál enyhétől az egészen súlyosig terjedhetnek, attól függően, milyen betegség áll a hátterében:
- letargia (bágyadtság, elesettség)
- étvágycsökkenés, étvágytalanság
- hányinger, hányás
- hasmenés
- remegés, reszketés
A kutya testhőmérsékletének megállapításához digitális lázmérőt érdemes használni. A testhő mérésének módjáról pedig korábbi cikkünkben írtunk:
Mi minden okozhat lázas állapotot?
- gyulladás
- fertőzés
- immunmediált folyamat (az immunrendszer abnormális válaszreakciójáként megjelenő állapot)
- daganatos betegség, rák
Előfordul, hogy a kiterjedt vizsgálatok ellenére sem sikerül a pontos okok nyomára akadni. Ilyenkor az kerül a kutya kórlapjára, hogy „ismeretlen eredetű láz”. Gyakorlatilag bármi, ami stimulálja az immunrendszert, lázas állapotot okozhat. Nem ritka a védőoltást követően fellépő enyhe hőemelkedés. Ilyenkor a kutya immunrendszere fokozott védelmi reakciót mutat a szervezetbe bekerülő idegen anyagok hatására, melyek úgymond „megdolgoztatják” egy kicsit az immunsejteket.
Bakteriális, gombás és vírusos fertőzések is kiválthatnak lázat, hiszen ezeknél a folyamatoknál is erősebben reagál az immunrendszer. Ugyanígy daganatos megbetegedés esetén is számolni lehet a láz megjelenésével.
Érdemes megemlíteni a hasnyálmirigy gyulladását is, mely napjainkban sajnos egyre több kutyát érint. Jellemző tünetei: hányás, hasmenés, fogyás, alhasi fájdalom. A pontos okokat még vizsgálják, de úgy tűnik, kutyáknál másként zajlik a betegség, mint az embereknél és a macskáknál.
Autoimmun betegségek esetén a kutya immunrendszere saját maga ellen fordul, a szervezet bizonyos részeit támadja, sokszor látszólag mindenféle kiváltó ok nélkül. Hogy csak néhányat említsünk, melyek kutyáknál is előfordulnak:
- reumatoid artritisz (rheumatoid arthritis – tartós ízületi gyulladás és ízületi fájdalom)
- lupusz (SLE - szisztémás lupus erythematosus, a test különböző szerveinek gyulladásos betegsége)
- uveitisz (uveitis - a szemben a szivárványhártya, a sugártest és az érhártya gyulladásos folyamatai).
Mit tegyek, ha lázas a kutyám?
Ha úgy gondoljunk, valami nincs rendben kedvencünk egészségével, érdemes megmérni, van-e láza. Ha ezt nem tudjuk megoldani otthon, látogassunk el az állatorvoshoz vele. Ha sikerült megmérni a lázát, de csak enyhe hőemelkedést jelez a lázmérő, figyeljük meg kutyánk viselkedését.
Ha bármi szokatlan változást észlelünk rajta, ne habozzunk eljuttatni az állatorvoshoz. Komolyan kell venni, ha alábbi tünetek jelennek meg: a kutya nem kér enni, levert, hány és/vagy hasmenése van, esetleg a bélsárban vér látható.
Írjuk össze a tüneteket, és mondjuk el részletesen, mit tapasztaltunk kutyánkon. Ez elősegítheti a diagnózis felállítását. Különböző vizsgálatokra lehet szükség (vérvétel, vizeletelemzés, röntgen, stb.) ahhoz, hogy megállapíthassák, mi okozza a lázat kedvencünknél. A kezelés is ennek megfelelően fog zajlani. Ha otthonra is kapunk gyógyszer, pontosan adjuk be kutyánknak, és amíg nem érzi jól magát, pihentessük.
Figyelem! Soha ne adjunk emberi lázcsillapítót a kutyának, mert a benne lévő hatóanyagok miatt mérgező lehet számára, és ilyenkor hamar életveszélyes állapotba kerülhet az eb.
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: Unsplash/@rpnickson
Cikk első megjelenése: 2023. szeptember 14.
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Megváltozott kutya ürülék
Ha kutya bélsárról beszélünk, akkor a szag, a szín és az állag nagyon beszédes. Nézzük, mire utalhat kutyád ürüléke!
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.