
Jó-e, ha megsimogatjuk kutyánkat mielőtt magára hagyjuk?
2020. február 21., 06:30
Szerző: László Enikő
Kategória: Jó tudni!
Általánosan elterjedt tény, hogy nem jó, ha simogatjuk kedvenceinket mielőtt egyedül hagynánk őket. Egy tanulmány viszont ennek az ellenkezőjét állítja.
A kutyák köztudottan nem szeretnek egyedül lenni és utálják, ha gazdájuk elmegy otthonról. Egy régi teória szerint az a legjobb megoldás, ha készülődés közben ignoráljuk kedvencünket. Az elmélet szerint a simogatással, babusgatással csak növeljük kutyánkban a stresszt mikor távozunk, valamint a pozitív visszacsatolással megerősítjük benne a félelmet. A legújabb tanulmányok szerint, viszont jó hatással van rájuk, ha távozás előtt kapnak egy kis simogatást, de ezt sem szabad túlzásba vinni.

Fotó: dailymail.co.uk
A tanulmány egy kísérleten alapult, melyben 10 kutya és 7 gazda vett részt. Az állatokat számukra ismeretlen helyre vitték, ahol gazdáik magukra hagyták őket a kutatást vezető személlyel. Minden eb kétféleképpen esett át a teszten. Mindkét esetben magukra hagyta őket a gazda, a pórázt pedig átadta a kísérlet vezetőjének és elsétált három percre egy olyan helyre, ahol kedvence nem láthatta. Az első esetben gazdájuk egy percig simogatta őket az elválás előtt. Másodjára pedig minden gazda egy percig figyelmen kívül hagyta kutyáját mielőtt elment. A tudósok az egyedüllét előtt, közben és után vizsgálták az állatok pulzusát és a nyálukban lévő kortizolszintet, amiből a stressz mértékére tudtak következtetni (stresszes helyzetekben a kortizol szintje alacsony). A simogatással összekötött elhagyás után a kutyák több ideig maradtak nyugodtak, pulzusuk alacsonyabb volt és kicsivel kevesebb ideig keresték gazdájukat.
A tanulmány azonban megemlíti, hogy még több kísérletet kell elvégezni az adatok pontosítása érdekében, valamint kell teszteket csinálni olyan kutyákkal, akikre jellemző a szeparációs szorongás.
Mindenesetre a kutatás rávilágított arra, hogy ajánlott pár jó szóval és simogatással elválni kedvencünktől!
Indexkép forrás: rover.com
Cikk első megjelenése: 2018. október 09.
5 dolog, amit a kutyád szívesen elmondana Neked, ha tehetné
Bárcsak beszélni tudna – kívánjuk nap, mint nap kedvencünkre nézve. Vajon, mi járhat az okos kis buksijában? Mit üzenne nekünk, ha lehetősége adódna rá?
Hagyjunk égve lámpát kutyánknak a sötétben, ha elmegyünk otthonról?
Kedvenceink jobban látnak a sötétben, mint mi, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy jól is érzik magukat, amikor egyedül kell lenniük napnyugta után. Kapcsoljuk fel nekik a lámpát vagy szükségtelen?
"Megjöttem!" - Csengetett a kutya egykori menhelye kapuján, miután elveszett új otthonából
Rettentően meglepődtek az állatmentők, mikor Bailey képe villant fel a kapucsengő kameráján, hiszen több mint 15 kilométerre költözött tőlük.
Kutyák és a fűtés - Mennyire legyen meleg otthonunkban?
Az évszakok változásaihoz és az időjárási körülményekhez kénytelenek vagyunk alkalmazkodni, ám otthonunk hőmérsékletét ideális esetben mi magunk is szabályozhatjuk. Kedvencünk testhőmérséklete is igazodhat ehhez, de ahogy nekünk, úgy nekik is megvannak a maguk határai. Mi számít hidegnek, melegnek és mire figyeljünk a fűtés beállításánál?
Kutyáknál is jelentkezhet pánikroham?
Egy kellemetlen, ijesztő élmény bizonyos emberek, tárgyak, állatok vagy helyzetek kapcsán szorongást válthat ki a kutyában. De mikor lép át a szorongás pánikba? Mit kell tudnunk az állapotról?