Karácsonyi gaztettek – Így "szépítik meg" kedvenceink az ünnepet
2021. december 26., 08:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Még legjobb barátaink is képesek olykor-olykor felborítani a karácsony rendjét.
Az ünnepek közeledtével készülődünk, egy kis szerencsével már beszereztük az ajándékokat és talán a menü elkészítésének is nekiálltunk. Már alig várjuk, hogy újra találkozhassunk szeretteinkkel, amennyire a helyzet lehetővé teszi. És kedvenceinkről sem feledkezhetünk meg, bizonyára számukra is vettünk egy kis finomságot, új játékokat, pulcsit, kabátkát, nyakörvet, hámot, pórázt. Mindent megteszünk, hogy az ünnep valóban ünnep legyen, igyekszünk elkerülni a malőröket, de megesik, hogy hiba csúszik a számításba.
Ennek kapcsán végeztek az Egyesült Királyságban egy felmérést, melyen érdekes eredmények születtek. 2000 kutya és macska gazdáját kérdezték meg, és kiderült, hogy igen kreatív módokat találtak a bosszantásukra. A karácsonyfa feldöntése, a díszek szétrágása, a becsomagolt ajándékok kibontása, megrongálása csupán néhány arról a listáról, mely a gaztetteket összesíti.
A válaszadók 53%-a jelezte, hogy kedvence komoly támadást intézett a karácsony ellen, 12%-uk pedig a vendégek előtt hozta zavarba a gazdikat. A megkérdezettek közel egynegyedénél „véletlenül” felborult a karácsonyfa, 5% esetében pedig a Betlehem egyes figuráinak kelt lába.
Íme, a leggyakoribb karácsonyi csínytevések:
- Az ünnepi dekoráció megrongálása
- Felmászás a karácsonyfára
- A karácsonyfa feldöntése
- A sülthús ellopása a pultról, asztalról, és a vendégek tányérjáról
- Az ajándékok megrongálása
- Kan kutyák esetében a „rúzs” előhúzása a család/barátok szeme láttára
- Szellentés a karácsonyi ebéd, vacsora közben
- A vendégek megszaglászása kellemetlen helyeken
- A papucs, mamusz, cipő megrágcsálása
- Meglepetésként döglött kisállatot, rágcsálót, hüllőt vitt be a házba
- A karácsonyfa lepisilése
- Az ajándékok közé rejtette el saját kis „csomagját”
- A nagyobb méretű dekorációk (hóember, rénszarvasok, Betlehem, stb.) lepisilése
- Nagyszülők felborítása (vagy az útjukba feküdt, és átestek rajta)
- Elfogyasztották a Mikulásnak kitett sütiket, kekszeket
- Ajándékkártyák, kuponok és borítékok elpusztítása a rajtuk/bennük lévő pénzzel együtt
- Betlehemi figurák ellopása
- A karácsonyfa koronadíszének szétrágása
- Vendégek ruháinak, értéktágyainak elorozása
- Váratlan kis vendégek (pl. bolhák) behurcolása a házba
E lista az érdekességen túl arról is hasznos infókat ad, hogy mik azok a sarkalatos pontok, amikre különösen oda kell figyelnünk karácsonykor. Például, hogy ne legyen elérhető magasságban a kikészített süti, amit kedvencünk fél pillanat alatt eltüntet, míg mi az ajándékokat bontjuk vagy a vendégekkel csevegünk.
Jónéhány kedvenc borzolja tehát családja idegeit az ünnepek idején. A gazdik több, mint negyedének ugyanakkor ez nem okozott gondot, hiszen a rokonok és vendégek fogadása, jelenléte legalább akkora (ha nem nagyobb) kihívást jelent számukra.
Érthető, hiszen kedvenceinket is izgalommal tölti el a karácsonyi időszak. Érzik, hogy valami szokatlan zajlik éppen: a gazdik fel-alá rohangásznak, a fejüket fogják, nyomkodják az okostelefont, és a számítógépet bújják valami után kutatva. Sütnek-főznek, csomagolnak és behozzák a fenyőfát a szobába, aminek rettentő jó illata van, meg még izékéket is aggatnak rá. Mindettől furamód nagyon boldogok lesznek. Vagy valami olyasmi. Négylábú barátaink annyit bizonyára érzékelnek, hogy fontos dolog történik, amiből ők sem szeretnének kimaradni: mindent megszimatolnak és természetesen meg is kóstolnák, ha lehetőségük nyílik rá.
A gaztettek listáját bizonyára tudnánk bővíteni még, de még ennél is érdekesebb a felmérés kutyafajtákra vonatkozó pontja. Az eredmények alapján ugyanis egyes fajták hajlamosabbak egy kis karácsonyi rosszalkodásra társaiknál. Lássuk, melyek voltak ezek:
- Jack Russell Terrier
- Yorkshire Terrier
- Csivava
- Labrador retriever
- Springer spániel
- Boxer
- Keverék kutya
- Német juhászkutya
- Cocker spániel
- Francia bulldog
- Cockapoo (Cocker spániel és uszkár keresztezéséből született kutya)
- Dalmata
A listán szereplő fajták igen népszerűek az Egyesült Királyságban, így a létszámuk is hozzájárult ahhoz, hogy előkelő helyet foglaljanak el a rangsorban. Természetesen ez nem azt jelenti, hogyha kedvencünk fentiek képviselője vagy csupán kíváncsi, minden lében kanál típus, akkor nem ünnepelhet velünk együtt. A helyes viselkedés elsajátítására nem a karácsony a legalkalmasabb időpont, hiszen pár óra, napok alatt aligha lehet megtanulni mindazt, ami a gazdik elvárásait tükrözi. A kutya kutya, a macska macska, és a nevelésre attól a pillanattól időt és energiát kell szánnunk, mikor magunkhoz vesszük őt. Például, ha nem szívesen barátkozik idegenekkel, ne kényszerítsük arra, hogy hagyja, minden vendég megsimogassa, különösen, ha gyerekekről van szó, akik már alig várják, hogy megölelgethessék kutyánkat.
Igyekezzünk a megszokott napi rutinhoz igazodni: ne hanyagoljuk a sétákat, és ne adjunk neki mindenféle falatkákat az ünnepi fogásokból, bármennyire is ínycsiklandóak. A túletetés és az össze-vissza etetés is gyomorrontást, hasmenést, hányást okozhat – akár a vendégek előtt… A díszek, ajándékok szétrágása, a csomagolópapír lenyelése életveszélyes állapothoz vezethet, ha azok darabjai megrekednek emésztőrendszerében. Az égő gyertyákat, mécseseket pedig helyezzük olyan helyre, ahol kedvencünk nem érheti el! További tippjeinket alábbi cikkünkben gyűjtöttük össze: A karácsony veszélyei kutyákra - hogyan kerüljük el a bajt?
Tartsuk tiszteletben kutyánk határait. Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy családunk - beleértve kedvenceink - számára is kellemesen és biztonságban teljenek az ünnepek!
Forrás: countryliving.com
Indexkép forrás: cutewallpaper.org
Saját készítésű tappancsos karácsonyfadísz
Karácsony közeledtével már gondolkodnunk kell az ünnepi díszeken. Ne hagyjuk ki ezt a saját készítésű tappancsos karácsonyfadíszt!
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.