Kennelköhögés kutyáknál - Mit kell tudnunk a betegségről?
2022. szeptember 28., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A kennelköhögés több, mint egy nátha, hiszen az elhúzódó köhögés megterhelheti a kutya szervezetét, kezelés nélkül pedig szövődményekkel is járhat. Az őszi-téli időszak különösen kedvez a fertőzés terjedésének, ezért is fontos, hogy megóvjuk tőle kedvenceinket. Mit kell tudnunk róla?
Mi az a kennelköhögés?
Maga a kifejezés egy tágabb fogalmat jelöl, ami alatt kutyák fertőző betegségét értjük, melyben az egyik legfőbb klinikai tünet a köhögés. A fertőzés a felső légutakat érinti, sok esetben hörghurut is fellép. Kórokozói között vírusok és baktériumok egyaránt szerepelhetnek, gyakran ezek egyidejű jelenléte okozza a betegséget, úgymint: adenovírus (2-es típus), parainfluenza vírus, kutya koronavírus, valamint a Bordetella bronchiseptica nevű baktérium.
A fertőzés elsősorban olyan közösségekben terjed, ahol kutyák tartósan együtt élnek, például tenyészetekben, menhelyeken, innen is ered a „kennel” elnevezés. Sokszor az is elegendő, ha kedvencünk más kutyák által sűrűn látogatott helyeken megfordul, például futtatón, parkban, napköziben, panzióban, kiállításon, versenyen és igen, sajnos a kutyaiskola és az állatorvosi rendelő is ide sorolható.
A kennelköhögés tünetei
A klinikai tünetek változóak lehetnek. A betegség gyakran enyhének mutatkozik, de a köhögés krónikussá válhat, akár heteken át is elhúzódik. Tipikus tünet még:
- kutya hangosan köhög, - libagágogáshoz hasonló hangot ad ki
- orrfolyás
- könnyezés, szemváladékozás
- duzzadt orrcimpák
- tüsszögés, szortyogás
- étvágycsökkenés, étvágytalanság (ritkább tünet)
- általános levertség, gyengeség, rosszkedv
Testmozgás közben és után rendszerint felerősödik a köhögés. A legtöbb kutyánál mesterségesen is előidézhető, amikor a torkukat megtapogatják vagy megdörzsölik – árulkodó jel az állatorvos számára, ha a kutya ilyenkor köhögni kezd.
A fertőzést követően akár hetekig is megmaradhat a köhögés. Egy egészséges, felnőtt kutya esetében olykor ez az egyetlen tünet, miközben ugyanolyan aktív, mint egyébként lenni szokott, és az étvágya sem csökken.
Hogyan terjed a kennelköhögés?
A kennelköhögés rendkívül fertőző, már azáltal is elkaphatja a kutya, ha egy beteg társával összeszimatol a sétán, játék közben vagy közös itatótálból iszik vele. Bizonyos tényezők növelhetik a fertőzés kockázatát:
- Közvetlen kapcsolat egy fertőzött kutyával – Ha kedvencünk más kutyákkal játszott vagy olyan helyen fordult meg, ahol fertőzött kutyával találkozott, nagy a valószínűsége, hogy elkapja a betegséget.
- Zsúfolt helyek – nem megfelelően szellőztetett, hiányosan tisztántartott helyiségek, ahol egyidejűleg több kutya is tartózkodik ideális körülményeket teremtenek a betegség terjedésének.
- Találkozás több kutyával – Napközi, panzió, kutyaiskola, sportpálya, edzés, kiállítás? Bármely környezet, ahol nagyobb számban fordulnak meg idegen kutyák, növeli a fertőzés kockázatát.
- Hideg hőmérséklet – Azok a kutyák, amelyek több időt töltenek el hűvös, hideg környezetben, könnyebben kaphatják el a betegséget, mivel a kórokozók kedvelik az alacsony hőmérsékletet, tovább maradnak életben a talajon és különböző tárgyakon is. A hideg levegő hatására a kutya légzőrendszere nehezebben küzd meg a légúti fertőzésekkel. Az őszi-téli időszak különösen kedvez a betegség terjedésének!
- Por, füst és dohányfüst – Ezek ugyanúgy hatnak a kutyák légzőszerveire, mint a miénkre, növelik a fertőzés esélyét. (Bővebben. Passzív dohányzás: kutyáinkat is veszélyezteti!)
- Stressz – A negatív érzelmek és a stressz befolyásolják az immunrendszer működését. Ha egy kutya ilyen állapotban éli napjait, szorong, fél, stresszel, könnyebben megtámadhatják a betegségek és nehezebben küzd meg velük a szervezete.
Hogyan kezelhető a kennelköhögés?
Vírusfertőzéseknél nem beszélhetünk specifikus kezelésről. A kennelköhögés súlyosabb tüneteiben azonban rendszerint baktériumok (pl. a Bordetella bronchiseptica) is közrejátszanak, ezek leküzdésében az antibiotikumok hatásosak lehetnek. A betegség egyes esetekben hosszabb kezelést igényel, de általában 1-2 héten belül lezajlik.
Az enyhébb köhögéses tünetek a bakteriális fertőzés kiiktatása után olykor hetekig is elhúzódhatnak. Ilyenkor köhögéscsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszereket írhat fel állatorvosunk, hogy a kutya könnyebben vészelje át a kellemetlen tüneteket. Soha ne adjunk kutyánknak humán gyógyszert – kezelését minden esetben bízzuk állatorvosunkra!
Hogyan előzhető meg a kennelköhögés?
Az oltási program keretében lehetőség van beadatni kutyánknak az adenovírus és a parainfluenza elleni védőoltásokat. Ajánlatos a Bordetella elleni oltás is abban az esetben, ha kutyánkkal közösségbe járunk, sűrűn megfordul más kutyák által rendszeresen látogatott helyeken (például kutyaiskola, napközi, panzió, kutyakozmetika, stb.) és/vagy gyakran találkozik fajtársaival a futtatón, parkban, sétákon.
Kölyök, fiatal és idős, valamint alapbetegséggel rendelkező kutyáknál sokkal nagyobb a betegség és a szövődmények kockázata, ezért rájuk különösen oda kell figyelni!
Mennyire hatékonyak ezek az oltások?
Ha a kutya már átesett a fertőzésen, valamennyi védettséggel rendelkezhet, de egy idő után ez is elmúlik. Nem várhatjuk el az oltásoktól sem, hogy örökké tartsanak. Mivel az immunitás az adott körülményektől függően változik, a legjobb, ha átbeszéljük állatorvosunkkal, milyen oltásokat érdemes beadatni kedvencünknek, és milyen időközönként kerüljön sor az ismétlésre. Kennelköhögésnél ez az időszak általában 6 hónap. Egyes szolgáltatók (pl. napközi, panzió) kiköthetik, hogy csak olyan kutyát fogadnak, amelyet elláttak a kennelköhögés elleni vakcinával is.
Hogyan adják be az oltást?
Szerencsére létezik kíméletes változat is, amikor az oltóanyagot a kutya orrnyílásába cseppentik. Gondolhatunk úgy is rá, mint egy orrcseppre, melynek eredményeként helyi védettség alakul ki az orrjárat, torok és a légutak nyálkahártyáján, ahol a kennelköhögés kórokozói előszeretettel telepednek meg. Előnye, hogy nem kell megszúrni a kutyát, tovább gyorsabban alakul ki a védettség, mintha injekcióban adnák be.
Vigyázzunk kedvenceink egészségére az őszi időszakban is!
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól! - Kutyabarát helyek
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: vcahospitals.com
Indexkép forrás: trudellanimalhealth.com
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?