Könnyezés, csipásodás kutyáknál - Milyen betegségre utalhat?
2021. november 22., 11:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A könnyezés a test természetes reakciója, hogy eltávolítsa a szembe jutott idegen anyagokat, ily módon segíti kedvencünket megszabadulni az irritációtól. Meddig normális és mikor érdemes állatorvoshoz fordulni?
A könny fontos szerepet játszik a szem egészségének fenntartásában. Bizonyos mértékű váladékozás normális, ha például szennyeződés jut a kutya szemébe, a sűrűbb pislogás segíthet eltávolítani az idegen részecskéket. Tapasztalhattuk már azt is, ahogy egy pihentető alvás során kedvencünk szemeinek sarkában összegyűlt egy kis száraz gombóc. Egy vattapamacs segítségével könnyen eltávolítható a csipa, ám ha a váladék elszíneződik, állandósul, vagy bármilyen elváltozást észlelünk kutyánk szemén, vizsgáltassuk meg! Fontos, hogy megtaláljuk a probléma gyökerét, mert a látás és a szem elvesztéséhez is vezethetnek egyes állapotok. A váladék színe, állaga jó jelzője lehet a szemet érintő betegségnek, ehhez szeretnénk segítséget nyújtani. Ideje tisztán látni!
Kötőhártya-gyulladás (Konjunktivitisz)
A kötőhártya a szemfehérje felületét és a szemhéjak belső felületét borító vékony, átlátszó szövet. Bakteriális, vírusos, esetenként gombás eredetű fertőzése fájdalmas gyulladást okoz. Alábbi tünetekről ismerhetjük fel: a szemfehérje vörösessé válik a kitágult erektől, gyakoribbá válik a pislogás, kacsintás, a kutya mancsával próbálja kidörzsölni a szeméből a kellemetlen érzetet, nehezen tudja nyitva tartani szemhéjait vagy egyáltalán nem nyitja ki. Az éjszaka folyamán felgyülemlő váladék miatt reggelre összeragadhatnak a szemhéjak.
Vírusos fertőzés esetén általában vizes jellegű a váladék, míg a fehér, sárga vagy zöldes színű, sűrűbb, akár gennyes váladék baktériumok jelenlétére utalhat. A fertőzés könnyen átterjed az egészséges szemre, érintkezés során pedig másik kutyára és az emberre is, ezért a fertőzött szem tisztítása előtt és után minden esetben alaposan mossunk kezet! A kezelés befejeztével kézfertőtlenítő gélt is használhatunk, előtte semmiképpen sem, nehogy további irritációt okozzunk kutyánk szemének. Ha több kutya is él a háztartásban, az állatorvos javasolhatja a fertőzött egyed elkülönítését a teljes gyógyulásig.
A kötőhártya-gyulladásnak létezik egy nem fertőző változata is, melynek számos oka lehet: allergia, szemsérülés, születési rendellenesség, a könnycsatornák eltömődése, idegen test, vegyszeres irritáció, szemszárazság, erős fény, daganatos megbetegedés. Elsődleges teendő az irritáció megszüntetése és a kutya fájdalmának csillapítása. Antibiotikumos kezelésre (csepp, tabletta) és szemmosó folyadék alkalmazására, fizikai rendellenesség esetén műtétre is szükség lehet.
Könnyező szem (Epiphora)
A könnytermelő mirigy a szem külső felső részén, részben a szemüregben, részben a felső szemhéjban helyezkedik el. Elvezető rendszere a szem belső, orr felőli részén indul az alsó és felső szemhéj szélén lévő könnypontokkal, ahonnan a könnyek a könnycsatornákon át a könnytömlőbe, majd a könnyvezetéken keresztül az orrkagylóba jutnak.
Számos állapot eredményezhet fokozott könnytermelést: allergiás vagy vegyszeres irritáció, gyulladás, daganat, kötőhártya-gyulladás (ld. előző pont), szaruhártya-betegség, glaukóma (ld. lent), a szem sérülése vagy a szemhéjak rendellenes állása (erről részletesebben a "Fajtajelleg" pont alatt írunk).
Kezelése a betegség okától függően történhet antibiotikumos vagy szteroidos készítményekkel, a könnyelvezető rendszer elzáródása vagy a szemhéjak rendellenes állapota esetén pedig műtéti beavatkozással.
Vörösesbarna foltok a szem alatt
A szemek környéke állandó jelleggel nedves, a szemek belső sarka alatt barnás foltok alakulhatnak ki, idővel kellemetlen szag kísérheti. Világos színű kutyáknál gyakrabban megfigyelhető. A könnyben található porfirin nevű pigment levegővel érintkezve vöröses-barnás elszíneződést okoz a szőrzeten. Érdemes megvizsgáltatni állatorvosunkkal kedvencünk szemeit, hogy kizárjuk a háttérben álló esetleges betegségeket, rendellenes állapotokat.
Szerencsés esetben csupán kozmetikai kellemetlenségről van szó, melyen könnyen segíthetünk. Naponta néhány alkalommal töröljük át langyos vízbe mártott puha törölközővel vagy vattapamaccsal az elszíneződött szőrt, állatorvosunk tanácsára alkalmazhatunk szemtisztító folyadékot is. Hosszú szőrű kutyák esetében gondoskodjunk a szőrzet megfelelő ápolásáról.
Száraz szem (Keratoconjunctivits Sicca)
A könnytermelés csökkenésével vagy elmaradásával járó fájdalmas állapot. Okozhatja a könnyszerveket érintő fertőzés, sérülés, a könnycsatornák eltömődése, vagy autoimmun betegség, melynek során a szervezet saját könnymirigyeinek sejtjeit megtámadja és elpusztítja.
Az egészséges mértékű könnyezés hiányában a szemekbe jutó szennyeződések, irritáló anyagok nem képesek kitisztulni. A szervezet váladék termelésével kompenzálja a szemszárazságot, ám ez nem helyettesítheti a könny funkcióját, emiatt gyulladás alakul ki. A kutya feltűnően pislog, a viszketés miatt mancsával dörzsöli a szemét, sárgás-zöldes váladék jelenhet meg a szemek körül, a szemhéjak duzzattá válhatnak.
Komoly kockázatot jelent a szem egészségére nézve, mivel a könnyek nedvesítő hatása nélkül a szemhéj folyamatosan dörzsöli a szem felszínét pislogáskor és a szem becsukásakor. Védelem nélkül a kutya fokozottabban kitetté válik további szemfertőzéseknek, a szaruhártyák megsérülhetnek, és ha az állapot hosszan fennáll, maradandó károsodáshoz – a látás részleges vagy teljes elvesztéséhez – vezethet.
Kezelése történhet műkönny csepegtetésével, valamint antibiotikumos készítményekkel a másodlagos fertőzések megelőzésére vagy megszüntetésére. Autoimmun betegség esetén immunszupresszív gyógyszerekkel. Az állapottól függően műtéti beavatkozásra is szükség lehet.
Glaukóma (Zöldhályog)
A glaukóma hosszú távon a látás visszafordíthatatlan károsodásához, teljes elvesztéséhez vezethet. Évek alatt kialakuló, alattomos betegség, melynek korai felimerését nehezíti, hogy sokáig tünetmentes lehet, kutyáink esetében pedig akár észrevehetetlenül minimális tüneteket okoz.
Számos típusát különböztetik meg: lehet veleszületett vagy az életkor előrehaladtával szerzett, de a szembetegségek (pl. fertőzés, daganat), - sérülések vagy műtétek szövődményeként is létrejöhet. Egyik legfőbb oka, ha a szembelnyomás jelentősen megnő, és tartósan magas marad. A szem egészséges nyomását a szaruhártya és a szemlencse közötti helyet kitöltő csarnokvíz tartja fenn. Ha gyulladás, sérülés vagy daganat gátolja a csarnokvíz elvezetését, a felgyülemlő folyadék miatt megnő a szemben a nyomás.
Tünetei lehetnek: gyakori pislogás, kidülledő szem, fátyolos pupillák, az elhomályosuló látás miatt a kutya bizonytalanná válik, lelassulhat a járása, idegen helyeken tétovázik, nekimegy a tárgyaknak. Rendkívüli fájdalommal jár, mely gyógyszerekkel enyhíthető, előrehaladott állapotában azonban műtéti beavatkozást igényelhet.
Az életkor előrehaladtával megnő a betegség gyakorisága, ezért ha idős kutyánk van, érdemes időről-időre szemvizsgálatot kérni állatorvosunktól.
Fajtajelleg
A rövid orrú kutyafajták fokozottabban kitettek lehetnek a szembetegségeknek és -sérüléseknek. Anatómiai felépítése miatt a szemgödör mélysége eltér a normálistól, a kidülledő szemek a könnyszervek elvezetési problémáihoz, a könnycsatornák elzáródásához, ezáltal gyulladásos állapot kialakulásához vezethetnek.
A laza bőrű fajták (pl. masztiffok, bernáthegyi, német dog, vérebek), vizslák, spánielek és az ún. brachycephal szindrómával érintett, rövid orrú kutyafajták esetében öröklött hajlam lehet a szemhéjak rendellenes állása is. Két típusát különböztetjük meg:
Entrópium: a szemhéjak befelé fordulnak, így a szempillák folyamatosan dörzsölik a szemgolyót. Minden egyes pislogás és a szem becsukása is fájdalmat okoz, a szem állandó irritációnak van kitéve, a fokozott könnyezés mellett gyulladás, sérülés is kialakulhat. A kutya hunyorog, kerüli az erős fényt, a szem környékén váladékozás tapasztalható. Az irritáció miatt szaruhártya a fátyolossá válik (kékes-szürkés szín), hosszantartó gyulladása pedig szaruhártya-fekélyt okozhat.
Ektrópium: a szemhéjak kifelé fordulnak, nem záródnak megfelelően. A kötőhártya védelme csökken, könnyen kiszárad, így a kórokozók és a szennyeződések is könnyebben megtapadnak rajta. Egy esetleges fertőzés következtében gyulladás alakulhat ki, a kötőhártya vörössé válik, a szemből sűrű, gennyes váladék távozik. Hosszú távon a szaruhártya is károsodhat. Antibiotikumok, szteroidok átmenetileg enyhíthetnek az állapoton, de végleges megoldást csak a műtét biztosít.
Tippek a szem tisztántartásához
A szem sarkában összeragadt apró gombócokat, váladékot soha ne piszkáljuk ujjunkkal, mert könnyen sérülést okozhatunk kutyánknak, ha hirtelen megmozdul. Fertőzést is elkaphatunk ily módon, használjunk inkább egy tiszta törlőkendőt (kutyák számára is létezik illatmentes, hipoallergén változata), langyos vízzel enyhén megnedvesített vattapamacsot vagy egy kisméretű, puha törölközőt.
Ha szemcseppet kell alkalmaznunk, enyhén hajtsuk hátra a kutya fejét. Egyik kezünkkel óvatosan húzzuk szét a szemhéjakat, majd a másik kezünkben tartott szemcseppet vigyük a kutya nyitott szeme fölé, és cseppentsük bele az előírt mennyiséget. Ha a fenti képen látható módon alulról összefogjuk az állkapcsát, ujjainkkal finoman lejjebb húzzuk a szem alatti bőrt, másik kezünkkel óvatosan belecseppenthetjük a szemcseppel.
Ha kedvencünk nehezen marad nyugton, négykezes műveletre készülhetünk. Kérjünk segítséget egy családtagunktól, barátunktól, hogy megfogja a kutyát, míg mi a szemébe juttatjuk a cseppet. Óvatosan, nehogy megbökjük a szemgolyót a cseppentővel!
Szemkenőcsnél gyengéden húzzuk le az alsó szemhéjat, majd nyomjuk bele a kenőcsöt, vigyázva, nehogy felsértsük az érintett területet. Gyengéden zárjuk össze a szemhéjakat, majd nyissuk ki, ismételjük meg mindezt párszor, így megfelelően eloszlik a kenőcs a kutya szemén.
Ha alkalmanként a megszokottnál jobban könnyezik a szem, de egészségesnek tűnik és kutyánk nem mutat kényelmetlenséget, elővigyázatosságból figyeljük meg, történik-e változás. Lehet, hogy csupán por ment a szemébe a szeles idő miatt, de belekerülhetett olyan idegentest is, melynek eltávolítása szakember segítségét igényli. Fürdetésnél vigyázzunk, hogy az irritációt esetlegesen kiváltó sampon ne kerüljön a kutya szemébe.
Nyári időszakban a növények pollenei allergiás reakciót válthatnak ki az érzékenyebb szervezetű ebeknél, mely viszketést, a szem kipirosodását, váladékozását okozhatja. Érdeklődjünk állatorvosunknál a lehetséges kezelési módokról.
Vigyázzunk kedvenceink szemeinek épségére, így még hosszú-hosszú éveken át elmerülhetünk csillogó tekintetükben!
Ajánljuk figyelmedbe:
- Miért színezi meg a könny a szőrt?
- Szemsérülések okai és tünetei kutyáknál
- Szemsérülések kezelése és megelőzése kutyáknál
Forrás: barkpost.com, dogster.com, petmd.com
Indexkép forrás: thesprucepets.com
Cikk első megjelenése: 2018. november 23.
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
A doodle kutyák
Bizonyára hallottál már doodle kutyákról. Goldendoodle, labradoodle, bernedoodle, cockapoo, maltipoo, stb. A doodle nem utal másra, mint az uszkárra. Ezek a kutyák az uszkár és valamilyen más kutya keresztezéséből születtek.
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!