Koronavírust kiszagoló kutyák álltak szolgálatba Helsinki repterén
2020. szeptember 23., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
A vírus illatanyagát felismerni képes kutyákat alkalmaznak Finnország repterén. Segítségükkel könnyebben kiszűrhetők a vírushordozók.
A héten kezdődött kísérleti projektben 16, műszakonként négy víruskereső kutya dolgozik a Helsinki-Vantaa repülőtéren – írta az Independentre hivatkozva a Népszava.
A kutyákat a Helsinki Egyetem Állatorvostudományi Karának vizsgálatai alapján képezték ki, és szinte 100 százalékosan felismerik a koronavírus szagát. A kutyáknak ráadásul jelentősen kisebb mennyiséget tartalmazó minta is elegendő a jelzéshez, mint ami a PCR-teszthez szükséges: a kutyák számára már egy 10-100 molekulát tartalmazó minta is elegendő lehet, míg a tesztnek 1,8 milliónyi szükséges.
A szimatteszthez az utasnak egy kendővel kell letörölnie a bőrét, amelyet a kutyák megszagolnak. Ha jeleznek, az utast az egészségügyi pulthoz kísérik. A Helsinki Times egy korábbi cikke szerint tesztelnie kell magát, de az augusztusi információk szerint az még bizonytalan volt, hogy a pozitív szagminta után azonnal karanténba is kell vonulnia a vírushordozó utasnak -írják.
A kutyákat a Wise Nose nevű, szagérzékelésre szakosodott ügynökség képezte ki. A legtöbb kutya már rendelkezett illatazonosító tapasztalatokkal, a nyolcéves Kössinek mindössze hét percre volt szüksége, hogy megtanulja felismerni a koronavírus szagát.
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?
A kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai
A családi kedvencként tartott kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai, legújabb eredményeik azt mutatták, hogy sem a hőmérséklet, sem a páratartalom nem befolyásolta a kutyák teljesítményét, viszont a teszt helyszíne fontos tényező volt a feladat végrehajtása során.