Kullancsveszély: Magyarországon közel 30-szor nagyobb az esély a babéziózisra, mint más európai országokban
Itt a babéziózis és Lyme-kór veszély időszaka
2020. május 06., 14:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
A kijárási korlátozás alatt is engedélyezett a házi kedvencekkel eltöltött idő a szabadban, viszont többen nem számolnak a megsokszorozódott kullancsszámmal, ami növeli a súlyos megbetegedések előfordulását. A klímaváltozás miatt ugyanis nemcsak az egyedszámuk nő, hanem egyre több kullancsfaj jelenik meg hazánkban, és növekszik az általuk terjesztett betegségek száma is. Egy szakmai tanulmány* szerint a régóta ismert, gyakran végzetes kimenetelű babéziózis közel 30-szor nagyobb eséllyel támadja meg hazánkban a kutyákat, mint Európa más országaiban.
2020 májusában azzal a céllal indul el a Kullancsmentes kedvencek társadalmi érzékenyítő kampány, hogy felhívja a figyelmet a háziállatokat veszélyeztető, kullancsok által terjesztett betegségekre. „Hazánkban a kutyákat legsúlyosabban érintő babéziózis különösen magas számban fordul elő: egy friss szakmai tanulmány alapján a vizsgált kullancsok 30%-a volt babéziával fertőzött. Nemzetközi szinten egyértelműen a kullancscsípés megelőzésére fektetnek nagy hangsúlyt, a kullancsok is kisebb mértékben fertőzöttek, ezért az esetszám is alacsonyabb” – hangsúlyozta dr. Paulina Anna, klinikus állatorvos, a Magyar Bőrgyógyász Állatorvosok Egyesületének elnökségi tagja. Magyarországon nagy különbség fedezhető fel Budapest és a vidéki régiók között, ám nem a kullancsszám tekintetében: a tudatos állattartók felismerték, a kötelező védőoltásokon túl, a kullancsvédelem is szükséges a kedvencek egészséges és hosszú életéhez.
Világszerte nő az állattartási kedv és a kullancsok száma
Az elmúlt hetekben több híradás szólt az amerikai menhelyek kiürüléséről: rengeteg ember fogadott örökbe kutyákat és macskákat, hogy közösen vészeljék át a koronavírus okozta bezártságot. A kutyasétáltatás még kijárási korlátozás, illetve tilalom esetén is engedélyezett – így egyre többen töltik idejüket kedvencükkel a szabadban. Azonban a vírus megjelenése előtt is jellemző trend volt, hogy a városban élő családok és egyedülállók körében az – elsősorban kisméretű – állatok száma jelentősen nőtt.
De nem csupán a házi kedvencek, hanem a kullancsok száma is emelkedik. A klímaváltozással járó enyhe telek következtében a kullancsok átvészelik a fagymentes időszakot, így számuk az utóbbi években drasztikusan megemelkedett. Ezzel párhuzamosan a kullancsok aktív időszaka is növekszik: míg eddig a tavasz és a nyár volt a kritikus időszak, az utóbbi évek tendenciája alapján már decemberben is nagy számban várhatóak kullancsok. Dr. Paulina Anna szerint az egyre melegebb időjárás következtében Közép-Európában várható új kullancsfajok és az általuk terjesztett betegségek megjelenése is, mint például a Leishmania-t terjesztő szúnyog fajok.
Szintén a kullancsok számát növeli a védekezés hiánya: amennyiben kedvencünket nem óvjuk a kullancsoktól, úgy azok táplálkoznak az állatok véréből, később pedig egy “anyakullancs” kifejlett stádiumában több ezer utódot hoz a világra. Fontos kiemelni, hogy a házi kedvencekre olyan kullancsok tapadhatnak, amik korábban vadállatok véréből táplálkoztak, de mivel egyre gyakrabban bemerészkednek a több száz kullancsot hordozó rókák, vaddisznók, őzek a lakóövezetekbe is, így a városi környezetben található kullancsállományt még intenzívebben növelik.
Kutyákra és macskákra veszélyes kullancs okozta betegségek
Kedvenceink nem csupán erdős, bokros területeken találkozhatnak kullancsokkal, hanem réteken, legelőkön (akár 20 cm-es fűszálakon), városi parkokban, de a családi házak kertjében is. A jelenlegi rendkívüli helyzetben még magasabb fokú védelem szükséges az állatok számára, hiszen az állatorvosi rendelőkbe elsősorban akut esetben tanácsos fordulni, így a betegségek megelőzésére még nagyobb hangsúly kerül.
A kullancsok okozta megbetegedések közül a kutyákra nézve a babéziózis a legveszélyesebb. A vizsgált kullancsok 30 %-a volt babéziával fertőzött, amit ha a kutyák vérébe juttatnak a paraziták, pár napon belül akár végzetes kimenetelű is lehet a fertőzés. Ha a házikedvencnél lázat, étvágytalanságot, levertséget, hátsó testfél gyengeséget, vagy vörösbarnára színeződött vizeletet tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz. A Lyme-kórt okozó baktériumot 5,6 %-ban mutatták ki a vizsgált kullancsokban, amelynek akár 5 hónapos lappangási ideje is lehet kutyákban. A nehezen diagnosztizálható betegséget az állatok akár évekig is hordozhatják, ami az emberre nézve is veszélyes, hiszen a kutyából lehulló kullancs által nagyobb eséllyel fertőződhetnek meg Lyme-kórral a gazdik is. Ezek mellett a fehérvérsejteket pusztító anaplazmózist, bénulást és a macskákra különösen veszélyes hemobartonellózist is okozhatnak a kullancsok.
A leghatékonyabb védekezés a megelőzés
Mivel a babéziózis és a Lyme-kór is súlyos szövődményekkel, vagy akár végzetes kimenettel is zárulhat, így mindenképpen a betegségek és a kullancscsípés megelőzése az elsődleges. Választhatunk tablettás, spot on-os, nyakörves, és akár ultrahangos technológiával működő vegyszermentes megoldások közül is. Azonban mivel egyik termék sem biztosít 100%-os védettséget, ezért a kullanccsal sűrűn fertőzött területeken érdemes kombinálni a vegyszeres és ultrahangos védekezést.
A kullancsok okozta betegségek kialakulásáról, tüneteiről és a megelőzés lehetőségeiről további információt a Kullancsmentes kedvencek társadalmi érzékenyítő kampány oldalán találhatnak: www.kullancsmenteskedvencek.hu
* Hard Ticks Infesting Dogs in Hungary and their Infection with Babesia and Borrelia Species
Forrás: kullancsmenteskedvencek.hu
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Rovarcsípés kutyáknál - Melyek a leggyakoribb csípések?
Tavasszal és nyáron különösen veszélyesek lehetnek a rovarcsípések, de vannak olyanok is, melyekkel egész éven át találkozhatunk. Ezért is fontos, hogy mielőbb felismerjük a baj okát, és segítsünk kutyánknak. Ismerjük fel a leggyakoribb csípéseket!
Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők
A rovarcsípések gyakran bosszantó viszketést hagynak maguk után, máskor azonban komoly fájdalommal járhatnak, és életveszélyes állapotba is sodorhatják a kutyát. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket?
Allergia kutyáknál - Kisokos gazdiknak
Viszketés, könnyezés, vakarózás... Lehet, hogy kedvencünk allergiás? Bár a téma rendkívül komplex, összefoglalónkkal szeretnénk egy kis segítséget nyújtani az eligazodásban.
Miért szeretnek a kutyák a fűben hemperegni?
A kutyák imádnak a szabadban szaladgálni, játszani, napozni. Ősidők óta állnak összeköttetésben a természettel, élvezik az illatait és szívesen elnyúlnak a puha fűben; gyakran meg is hemperegne benne. De miért teszik?