Miért nem fázik a kutya talpa?
2021. január 14., 13:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
Láthatóan nem zavarja kutyánkat a hideg aszfalt, a jeges, vagy havas talaj. Úgy tűnik, mintha egy rejtett, beépített csizmát viselne, mely megvédi a felfázástól. A legfrissebb kutatások igazolták a feltevést, bizonyították, hogy okkal tudnak az ebek órákat kirándulni, vagy állni a fagyban.
A kutyák tappancsáról hiányzik a test melegének benntartásáért felelős bunda, ezért más módon kell megoldaniuk a melegen tartását. Talpukban egy bonyolult fűtő rendszer fejlődött ki, mely azonnal felmelegíti a kihűlni készülő vért. A rendszer egy magas fagyálló képességű szövettel hasonlítható össze. A talppárnákban nagy mennyiségű zsírszövetet tartalmaz, mely hasonlóan hatékony védelmet nyújt, mint a magas hidegtűrő képességű pingvinek szárnya.
Japán kutatók fedezték fel a varázslatos rendszert a kutyák tappancsában, melyben erek sokasága teszi lehetővé a vér felmelegítését a mancsokban, hogy ne lehűlve kerüljön vissza a test keringésébe, és ezáltal megtartsa az eb állandó testhőmérsékletét. Ez a hálózat a kutyákon kívül csak a pingvinekben, a sarki rókákban és a delfinekben található meg.
A Veterinary Dermatology magazinban megjelent tanulmány azt is igazolja, hogy ahol artériák és vénák közel haladnak egymáshoz, a meleg vér beáramlik a hidegebb területekre, ezzel felgyorsítva a kihűlt folyadék felmelegedését. Az ellenáramú hőcserélő rendszernek elnevezett hálózat ezen felül meleg vért szállít a mancsokba, és szabályozza a bőr hőháztartását.
Egy korábbi kutatás kimutatta, hogy az ebek talpában található szövet lehetővé teszi, hogy akár a -35 fokos hideget is tűrjék.
Nem kell tehát aggódnunk egy hosszabb séta közben sem, vagy ha kiengedjük a kertbe az ebeket egy kiadósjátékra, hiszen nem fog fázni a talpuk, nem okozhat benne kárt a hideg. Sokkal nagyobb veszélyt jelent számukra a fagyos időben a járdákon található só. Az ilyen területeken inkább vezessük át a hóra, jégre, emeljük fel, vagy adjunk rá cipőt.
Forrás: newsfeed.time.com
Indexkép forrás: 2.bp.blogspot.com
Cikk első megjelenése: 2016. február 20.
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Bajt is jelezhet, ha a mancsát nyalogatja a kutya
Folyton nyalogatja, rágcsálja a tappancsait? Mintha abba sem tudná hagyni... Miért csinálja a kutya, és hogyan segíthetünk neki?
6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
A kutyamancs, e bámulatos szerkezet akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tippek nemcsak a probléma felismerésében, hanem annak megelőzésében is segíthetnek.
Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra?
Tikkasztó hőség, az elviselhetőség határát súroló hőmérsékletek… Mi sem könnyebb, mint bekapcsolni a klímát. Mire kell figyelnünk, hogy kedvencünk is jól érezze magát?
Mi a különbség a kutya és az ember bőre között?
Gondoltad volna, hogy a kutyák bőre vékonyabb az emberénél? Emiatt pedig sokkal érzékenyebb is, és különös ápolást igényel?