Miért szeret a kutyám a ruháimon aludni?
2024. április 14., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Nevelés
Hihetetlenül aranyosak tudnak lenni, ahogy kényelmes fekhelyet keresgélve egyszer csak felfedezik pólónkat, pulóverünket vagy nadrágunkat az ágyon, és már indulnak is, hogy odakucorodjanak. De miért is szeretnek a ruháinkon pihenni?
Ha előfordult már velünk, hogy a frissen kimosott ruhakupac tetejére telepedett le kedvencünk, a mulatságos jelenet mellett egy cseppet bosszankodhatunk is a kutyaszőr és az esetleges kosz miatt, ami rákerül a ruhákra. Vagy éppen a mosáshoz összekészített szennyesért van oda? Elcsen egy zoknit, pólót, és csócsálni kezdi vagy becipeli fekhelyére is kispárnának használja? És arról se feledkezzünk meg, amikor egy fontos esemény előtt kikészítjük a nagy gonddal rendbetett öltözékünket, amit aztán kutyánk alvóhellyé varázsol. Honnan ered az érdeklődése?
1. Egy kényelmes, meleg kuckóra vágyik
Meglehet, kedvencünk azért is dönt úgy, hogy ruhánkon vagy cipőnkön aludjon, mert fura mód kényelmesnek találja. Egy vastagabb pulóver, zokni vagy melegítőnadrág pedig nemcsak puha, hanem ideális hőmérsékletet biztosít egy kiadós szundításhoz.
A puha, meleg kuckó a biztonság érzetét nyújtja számára. Olyan, mintha saját ágyában hajtaná álomra a fejét, csak éppen a saját maga „feltalálta” kis fészekben teszi mindezt. Egyes ebek annyira szeretnek bújni, hogy nagy igyekezetükben beszorulnak a pulóver ujjába – erre azért figyeljünk oda, nehogy bajba kerüljön négylábú barátunk.
2. Megfürdik a gazdi illatában
Nem számít, hogy tiszta vagy koszos, ruháink magunkon viselik szagunkat. Márpedig a kutya elsődleges érzékszerve az orra, és egyik kedvenc szaguk mi más lehetne, mint a szeretett gazdié? Így ha elmegyünk otthonról, szinte magától értetődő, hogy addig keresgél, amíg talál egy pulcsit, pólót, amit nemrég hordtunk, és intenzívebben árad belőle illatunk. Bele is hempereghet, meg is rágcsálhatja, hogy magára öltse a kedvelt szagot. Kicsit olyan érzés számára, minta ott lennénk vele, mellette, és ez megnyugtatóan hat az egyedüllét óráiban.
Ha zavarónak találjuk ezt a szokást, ruhánkat helyettesíthetjük egy párnával, melynek huzatán rajta a szagunk, vagy egy takaróval, pléddel. Ez utóbbi dupla nyereség, hiszen segíthet megvédeni ruháinkat az extra kutyaszőrtől, és még egy pihe-puha alvóhelyet is adhattunk kedvencünknek.
3. Szeparációs szorongás?
Ez is az okok között szerepelhet, ha kutyánk stresszesnek éli meg távollétünket. Előfordulhat, hogy nem elégszik meg egy-egy ruhadarabbal, hanem addig vadászik otthon, amíg egy egész halomnyit összegyűjt, és elbújik bennük. Biztonságot és védelmet keresve teheti mindezt, ám az újonnan elkészített kuckó csak ideig-óráig nyújthat menedéket, ha szorongása nem csillapodik.
Nem mindig könnyű felismerni a jeleket, de mindenképpen kezelésre szorul, mert a magas stressz-szint, az állandó éberség és a hozzá társuló érzések idővel a kutya egészségét is kikezdhetik! Mielőbb kérjük a szeparációs szorongás terápiájában jártak kutyatréner segítségét, állatorvosunkkal együttműködésben!
Mit tegyek, ha nem szeretném, hogy ráfeküdjön a ruháimra?
- A legegyszerűbb megoldás az, ha a levetett ruhadarabokat beletesszük a szennyesbe, melynek fedele csukható.
- A frissen mosott ruhákat tartalmazó lavórt/kosarat helyezzük magasabbra teregetés közben.
- A szárítót olyan helyen állítsuk fel, ahol a kutya nem férhet hozzá, nehogy lelkesedése okán magára borítsa a ruhákkal teli állványt.
- Tiszta ruháinkat pakoljuk el a szekrénybe, magasabban lévő polcokra.
- Öltözködéshez készülődve elhelyezhetjük a kiválasztott darabokat a szobánkban lévő széken vagy az asztalon, ahonnan nem tudja lelopni a kíváncsi kutyus.
- Hasznos megtanítani neki a „Hagyd” szót (a szokásos „Nem szabad” túl hosszú), és gyakoroljuk gondosan, hogy értse is. Kérjük ehhez kutyatréner segítségét!
Fontos, hogy mielőbb szoktassuk hozzá, hogy saját fekhelyén aludjon (akkor is, ha úgy döntöttünk, megosztjuk vele ágyunkat). Adjunk neki egy puha pulóvert, párnát, takarót, amin rajta van a szagunk, hogy hozzábújhasson pihenés közben, érezhesse, hogy vele vagyunk a nap minden percében.
Kölyökkutyáknál rengeteget segíthet az első időszakban az, ha hozunk egy takarót, amin rajta van mamája, alomtársai szaga. Tanításnál, új szokások kialakításánál legyünk türelmesek és kedvesek – megéri rászánni időnket és energiánkat!
Forrás: mypetchild.com, wagwalking.com
Indexkép forrás: cuteness.com
Cikk első megjelenése: 2022. június 16.
Loyalty is royalty - pulóverrel a vakvezető kutyákért
2024-ben már tizedik alkalommal fognak össze hazai zenészek, előadók, sportolók és közéleti személyiségek a Dorko-val a vakvezető kutyák képzésének támogatására. A Loyalty is Royalty kampány 2015-ben indult azzal a küldetéssel, hogy minél több Magyarországon élő látássérült ember mellé kerülhessen egy hűséges segítőtárs.
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?