Mit gondolsz, optimista vagy pesszimista a kutyád?
2022. július 14., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
És mennyire hasonlít a személyiségetek? Egy ausztrál tanulmányból az is kiderült, hogy a különbség egyik fontos pontja az, kutyánk szeret-e kockázatot vállalni vagy inkább kerüli azt.
A kutyák összetett élőlények, és egyre szélesebb körben terjednek el azon nézetek, miszerint az állatok jóléte messzemenően túlmutat az alapvető szükségletek kielégítésén és a bántalmazás elkerülésén. Nem elég, ha olyan környezetet biztosítunk számukra, ahol biztonságban érzik magukat, minimálisra csökkentjük a félelemérzetet, szorongást, frusztrációt, fájdalmat. Ideális esetben rengeteg pozitív tapasztalattal gazdagodunk, olyan fizikai és szellemi tevékenységek előtt nyitunk neki teret, amely a kutya számára is kellemes élményt nyújt.
Minden kutya egyedi, megismételhetetlen egyéniség, és szerencsére egyre többen ismerik fel azt is, hogy az egyéniségek közötti eltérések arra is kihatnak, hogyan tekint egy kutya mindazokra a helyzetekre, melyekkel találkozik. Mást jelent egy nyitottabb, társaságkedvelő típusnak az, ha barátságos emberek között lehet, mint egy olyannak, akinél hiányos volt a szocializáció vagy korábban bántalmazták. Ugyanazon helyzetbe kerülve más lehet az elvárás is részéről, hogy vajon pozitív vagy negatív élményként éli meg mindazt, ami körülötte, vele történik.
Rózsaszín szemüvegen át
Ausztrál kutatók arra a kérdésre keresték a választ: optimistának tekinthetjük-e a kutyát, ha úgy érzi, pozitív lesz a dolog kimenetele? És ellenkező esetben illethetjük-e a pesszimista jelzővel? Egy a Sydney-i Egyetemen folytatott tanulmányból úgy tűnik, hogy valóban léteznek olyan ebek, akik rózsaszín szemüvegen át látják a világot. A kísérletet úgynevezett kognitív torzítás teszttel kezdték, ahol a kutyáknak először megtanították, hogy két különböző hang hallatán tejet vagy vizet kapnak.
Az volt az elképzelés, hogy a „tejes hang” felcsendülésekor a kutya megérint egy targetet (cél, célpont), míg a másik hangnál békén hagyja. Amint ezt bekondicionálták a kutyáknál, a teszt következő részében a két, már ismert hang között lejátszottak egy harmadikat is, mely a tej-víz hangtartományába esett. Azt vizsgálták, vajon megérinti-e a kutya a targetet, ha a hang közelebb áll a tej hangjához, vagy elkezd kételkedni magában? Vagy inkább pesszimistán állnak majd hozzá, mondván, ez nem éppen a tej hangja, úgysem kap, hiába érinti meg a célt?
„Kétértelmű jelzéseket adtunk a kutyáknak, miközben azt a kérdést tettük fel: ez a hang nagyjából olyan, mint az, amikor tejet kapsz, de nem teljesen ugyanaz. Hogyan értelmeznéd ezt? Ha úgy gondolták, eléggé közel állt hozzá a hang, akkor megérintették a targetet, de ha inkább a vizes hanghoz állt közelebb, akkor nem. Az egészben az a legérdekesebb, mikor döntik el azt, hogy a bizonytalan hangok inkább a vízéhez vagy a tejéhez hasonlítanak" - mondta el a tanulmány vezető szerzője, Dr. Melissa Starling, a kutatás vezetője.
Azt tapasztalták, hogy egyes kutyák még akkor is reagáltak a bizonytalan hangra, ha az közelebb állt a vizes hanghoz (vagyis, amikor vizet kapnak utána). Őket sorolták az extrém optimista kategóriába. Összességében elmondható, hogy a különböző személyiségű kutyák eltérőképpen reagáltak a hangokra, de általában véve lassabban érintették meg a targetet, ha a hang inkább a vizeshez hasonlított.
„Mindez azt az elképzelést támasztja alá, hogy egyfelől a kutyák különbözőképpen reagálnak egy-egy jelzésre, másrészről viszont ez megfelelhet annak, hogy elvárásaik inkább a pozitív vagy negatív kimenetel felé hajlanak" - írják a tanulmányban.
Kiderült azonban az is, hogy a kutyák többsége optimistának mondható. Ahogy a kutató kifejtette:
„Az optimista kutyák mindig felpattantak, újra és újra próbálkoztak, míg a pesszimista típusok kevésbé szerettek volna kockáztatni, és így nem is igazán ragadták meg az esélyt. Megnyalták az ajkukat (nyugtató jel), tekintetüket elfordították a targetről, néhány esetben pedig arrébb mentek és lefeküdtek a helyükre, elkerülve a további részvételt.”
Az optimista és pesszimista kutyák jellemvonásai
Dr. Starling elkészítette az optimista és pesszimista kutyák jellemzőinek általános leírását. E szerint az optimisták alapvetően nyitottabbak a világra, felfedező természetük van, opportunisták (megragadják a lehetőségeket), és állhatatosak, kitartóak. A pesszimisták viszont nem igazán szeretnek kockázatot vállalni, inkább a gazdájuk közelében maradnak, nemcsak a sétán, de különféle helyzetekben is. Higgadtabbnak tűnhetnek, és bátorításra lehet szükségük az új dolgok kipróbálásához, így a tapasztalatszerzéshez is. Egyúttal érzékenyebbek lehetnek, és könnyen elbátortalanodnak.
Félig teli vagy félig üres a pohár?
Mitől függ, hogy egy kutya miként tekint a világra? Hiszen az a bizonyos pohár lehet félig üres is, de félig teli is. A kutatók szerint óriási szerepe van ebben a környezetnek. Azok a kutyák, akik például szaporítótelepekről származnak, vagy bántalmazták őket, rossz dolgokat tapasztaltak meg életük során, a pesszimizmus jeleit mutathatják. Szemben azokkal, akik szeretetben nőttek fel, akikkel az igényeiknek megfelelően foglalkoztak, és rengeteg pozitív tapasztalattal gazdagodhattak már a kezdetektől fogva.
Elképzelhető az is, hogy a tanulmányban pesszimistának bélyegzett ebek egyszerűen hamarabb feladták a feladatot, vagy elveszítették érdeklődésüket iránta, míg az optimistának mondottak természetében jókora adag dinamizmus van, mely képes átfordítani a dolgokat, ha több kellemes élmény éri őket.
„Különösen azoknál a kutyáknál figyelhető meg, akiket életük korai szakaszában elhanyagoltak vagy bántalmaztak, hogy nem igazán akarnak tenni azért, hogy elnyerjék az ember figyelmét, szeretetét, hiszen korábban sem sikerült. Úgy vélem, kijelenthetjük, hogy vannak optimista és pesszimista kutyák – de mi változtathatunk a viselkedésükön” - állítja Marc Bekoff, biológus, etológus, viselkedéskutató, a Colorado-i Egyetem professzor emeritusza.
Az ausztrál tanulmány, amellett, hogy izgalmas kérdést boncolgatott, kiindulási pontként is szolgálhat a kiképzők számára a kutya jellemének felmérésében. Segíthet beazonosítani azokat a négylábúakat, akik optimizmusuknak hála kitartóan teljesíthetnek kutatási, mentési, keresési munkák során, vagy segítő, terápiás feladatokat láthatnak el.
Összegzés
Bizonyára a legtöbb gazdiban felmerült már a kérdés, hogy kedvence jelleme inkább optimista vagy pesszimista. Minél jobban megismerjük a kutyát, hagyjuk kibontakozni egyéniségét, annál érdekesebb felfedezéseket tehetünk. Általa pedig még saját magunkról is rengeteget tanulhatunk. Azt mondják, a kutya és gazdája gyakran hasonló személyiségjegyekkel bírnak (pl. introvertált, extrovertált) – talán az optimizmus és a pesszimizmus is ezek közé tartozik.
Forrás: healthypets.mercola.com
Indexkép forrás: rd.com
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?