Nem kegyelmeznek a kutyák az orvvadászoknak: már 45 orrszarvút megmentettek a kiképzett ebek
2020. május 29., 13:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Dél-Afrikában létezik egy gyors reagálású egység, ami kifejezetten az orvvadászok megállítására szakosodott. Az egység kemény, gyors, pontos és nem kegyelmez. Szimatuk csalhatatlan, kitartásukkal senki nem veheti fel a versenyt. A K9-es egység már 45 orrszarvút megmentett az orvvadászoktól!
A világ orrszarvú állományának túlnyomó része Dél-Afrika területén él. Sajnos napjainkban sincsenek biztonságban, hiába a védettség: még mindig aktívak az orvvadászok. Dél-Afrika az orvvadászat által az egyik legsúlyosabban érintett ország a világon, így minden eszközt, módszert megragadnak, ami hatásos lehet ellenük, és segít a vadvilág megóvásában.
A Southern African Wildlife College főiskoláján egy egész falkára való kutyát képeztek ki a vadállatok védelmezésére. Egészen kölyökként kezdődött meg a tanításuk, hogy aztán felnőtt kutyaként rettenthetetlen orvvadász-ellenfél válhasson belőlük. Munkába körülbelül 18 hónapos korukban állnak.
A kutyák feladatai közé tartozik a nyomkövetés, járőrözés vezetőikkel, a “rosszfiúk” észlelése, felderítése, feltartóztatása. “Kiskoruktól fogva tanulják majdani feladataikat. Megtanítjuk nekik a szagok nyomon követését, vagy hogyan tudják kifárasztani az előlük egy fára felmenekült embert.” - mesélte a kutyák kiképzője, Johan van Straaten. “A kutyák sokkal hatékonyabban és hosszabban képesek követni az orvvadászok nyomait, mint az emberek. Ők még hosszan követik a nyomokat, amiket mi már rég elvesztettünk volna.”
Jól mutatja a kutyák munkájának eredményességét, hogy míg az emberek 3-5%-os sikerességi rátával dolgoznak, addig a kutyáknál ez 68% körül van.
A kutyák, akikkel a csapat dolgozik, fajtát tekintve nagyon vegyes: a beagle-től a vérebeken át a belga juhászokig sokféle kutyával dolgoznak. Tipikusan igaz a gyakorlatban: itt nem a méret a lényeg! Az első kutyák 2018 elején álltak szolgálatba, azóta a becslések szerint legalább 45 orrszarvú életét mentették meg.
Forrás: boredpanda.com
Kutyatartási kultúra Afrikában
Lényeges különbségek vannak a világ egyes tájain kutyatartás szempontjából. Sorozatunk első részében egy kis betekintést szeretnénk adni afrikai falvak életébe, és a kutyák mindennapjaiba.
Tönkretette a svájci farkas jeladóját az állattal végző vadász, az mégis tovább működött
A természetvédelmi szakembereknek először az lett gyanús, hogy a farkas rövid ideig száz kilométer per óra fölötti sebességgel „haladt” egy autóúton. Ez alapján az elkövető járművel szállíthatta a farkast, vagy annak jeladós nyakörvét, hogy aljas tettének nyomait elrejthesse.
FRISS! Az MTI híradása szerint természetkárosítás bűntette miatt vették büntetőeljárás alá a vadászt, aki kilőtte az M237-es farkast
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Hidasnémeti környékén történt a felháborító eset, ami szégyenbe hozta Magyarországot a világ előtt.
Befolyásolja a kutyák iránti szeretetünket az, hogy a világ mely pontján élünk?
Miért szeretik egyesek a házikedvenceket, míg mások nem? Egy tanulmány szerint óriási különbségek vannak a nemzetek között a kutya- és macskatartás tekintetében.
Kutyák bűnhődtek gazdájuk bűntettéért - három agár életét követelte az orvvadászat
Ismét ártatlan életeket követelt az emberi önzőség. Ismét csak eszköznek tekintették a kutyákat. A három agár élhetett volna még - akár egy szerető családban, ahol családtagként tekintenek rájuk. Ők csak gazdájuk parancsát teljesítették. Őz után, de a halálba szaladtak.