
Reggeli nyújtózás kutya módra - de miért csinálják?
2022. június 07., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Minden kutyatartó megfigyelhette már kedvencén, hogy az ébredés után hosszasan nyújtóznak, gyakran a legviccesebb pózokban, aztán sokszor meg is rázzák magukat. De mi ennek az oka, magyarázata?
Kutyáink képesek egyik pillanatról a másikra felébredni, és azonnal készek a pörgésre, játékra, szaladgálásra. Nekik nem esik nehezükre a felkelés, bármilyen keveset, vagy sokat aludtak is megelőzően. (És ezt kellően irigyeljük is tőlük!) Az ébredés és az azonnali felpörgés között szinte minden kutyánál azonos viselkedés figyelhető meg: a nyújtózkodás, fej- és testrázás. De vajon van ennek valamilyen funkciója, vagy csak jól esik nekik, ahogy nekünk is?

Fotó: volvoab.com
Nyilván igaz rájuk is, hogy egy kiadós alvás után jól esik megnyújtóztatni elgémberedett, netán elzsibbadt tagjaikat. Őseik számára azonban mondhatni létfontosságú volt ez a pár mozdulat: alvás közben az izmok is pihennek, ellazulnak, esetleg merevek lesznek. Hirtelen fellépő veszély esetén így nem könnyű menekülni - vagy éppen támadni, védekezni.

Fotó: somethingwagging.com
A nyújtózkodás jelzés az izmoknak: ideje felébredni! Felpezsdíti a vérkeringést, gyorsítja a szívverést, ezzel segíti a mozgékonyság visszaállítását. Az evolúció pedig a felkészült egyedeknek kedvez: aki nem éber, annak kevesebb esélye van az élelemszerzésre, túlélésre, szaporodásra. “A kutyák igen aktív lények. Ahogy felkelnek, azonnal indulni akarnak, futni, játszani. Előtte azonban fel kell tölteni a rendszert - ez a nyújtózás” - mondta Jackie Cameron, kutyakiképző a The Dodo kérdésére.

Fotó: thefrisky.com
Na és a fejrázás? Valószínűleg az is a izmok, a szervezet felébresztése érdekében történik - másrészt biztosan jól esik!

Fotó: juicydogcouture.blogspot.hu
Indexkép forrás: volvoab.com
Cikk első megjelenése: 2017. február 06.
Hogyan járul hozzá a szimatolás kutyád egészségéhez?
Egy kutatás szerint nemcsak szellemileg és érzelmileg fontos a kutya számára, hogy szimatolhasson, de még fizikai egészségét is segít megőrizni. Tudj meg többet!
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
Miért szeretik olyan nagyon a kutyák a különféle hangokat adó, sípolós, csipogós játékokat?
Elég egyetlen csippanás, és kedvencünk teljesen odáig lesz a játéktól? Vajon mi lehet a titka?
Tűzoltók mentették meg a kutyát, miután felkergetett egy mókust a fára, és nem tudott lejönni
„Hogy kerültem én ide?” - pislogott lefelé a kutya a faágak rejtekéből...
Hogyan válasszak olyan játékot a kutyámnak, amilyet ő is szeretni fog?
Gömbölyű, pattogós, csipogós vagy sípolós, rágcsálható… Bármilyen is legyen a kedvenc játékszere, látványára kutyánk tekintete egyből felcsillan. Mire figyeljünk, amikor a megfelelőt keressük?