
Reggeli nyújtózás kutya módra - de miért csinálják?
2022. június 07., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Minden kutyatartó megfigyelhette már kedvencén, hogy az ébredés után hosszasan nyújtóznak, gyakran a legviccesebb pózokban, aztán sokszor meg is rázzák magukat. De mi ennek az oka, magyarázata?
Kutyáink képesek egyik pillanatról a másikra felébredni, és azonnal készek a pörgésre, játékra, szaladgálásra. Nekik nem esik nehezükre a felkelés, bármilyen keveset, vagy sokat aludtak is megelőzően. (És ezt kellően irigyeljük is tőlük!) Az ébredés és az azonnali felpörgés között szinte minden kutyánál azonos viselkedés figyelhető meg: a nyújtózkodás, fej- és testrázás. De vajon van ennek valamilyen funkciója, vagy csak jól esik nekik, ahogy nekünk is?

Fotó: volvoab.com
Nyilván igaz rájuk is, hogy egy kiadós alvás után jól esik megnyújtóztatni elgémberedett, netán elzsibbadt tagjaikat. Őseik számára azonban mondhatni létfontosságú volt ez a pár mozdulat: alvás közben az izmok is pihennek, ellazulnak, esetleg merevek lesznek. Hirtelen fellépő veszély esetén így nem könnyű menekülni - vagy éppen támadni, védekezni.

Fotó: somethingwagging.com
A nyújtózkodás jelzés az izmoknak: ideje felébredni! Felpezsdíti a vérkeringést, gyorsítja a szívverést, ezzel segíti a mozgékonyság visszaállítását. Az evolúció pedig a felkészült egyedeknek kedvez: aki nem éber, annak kevesebb esélye van az élelemszerzésre, túlélésre, szaporodásra. “A kutyák igen aktív lények. Ahogy felkelnek, azonnal indulni akarnak, futni, játszani. Előtte azonban fel kell tölteni a rendszert - ez a nyújtózás” - mondta Jackie Cameron, kutyakiképző a The Dodo kérdésére.

Fotó: thefrisky.com
Na és a fejrázás? Valószínűleg az is a izmok, a szervezet felébresztése érdekében történik - másrészt biztosan jól esik!

Fotó: juicydogcouture.blogspot.hu
Indexkép forrás: volvoab.com
Cikk első megjelenése: 2017. február 06.
A kutyák kétszer, egymástól elkülönülve alakultak ki farkasokból
A kutyák két különböző alkalommal, 40 és 14 ezer évvel ezelőtt, és más-más régióban fejlődtek ki a farkasokból – állítják brit kutatók, akik 72 olyan szürke farkas (Canis lupus) genetikai örökségét vizsgálták, amely az elmúlt 100 ezer évben élt Európában, Szibériában és Észak-Amerikában.
Miért fut álmában a kutyám?
Előfordult már, hogy kedvenced dünnyögött, morgott és mocorgott, miközben az igazak álmát aludta? Vajon hova szalad? Álmodik talán vagy valami komolyabb zajlik le a testében?
Horkol a kutyám! Betegségre is utalhat, ha alvás közben sűrűn rázendít
A jó egészség egyik alapvető feltétele a jó alvás – ezt kedvenceink is tudják. Nekik is szükségük van arra, hogy az alvásidő valóban pihentető legyen, ám a horkolás ennek útját állhatja, különösen, ha folyton felébred rá, és egy fárasztó éjszaka után úgy kel fel, mintha éppen csak szundított volna egy kicsit. Miért horkolnak a kutyák?
Miért kaparják a kutyák a helyüket lefekvés előtt?
Három-négy lerótt kör a kutyaágyon, vagy épp annak kaparása lefekvés előtt - sok kutyánál figyelhető meg ez, de vajon mi lehet ennek az oka?
Több mint szőr - Mi mindenben segíti a bajusz a kutyát?
Kutyánkra nézve nem csak kedves tekintete, hanem a pofija körül meredező bajusz is meglágyítja szívünket. De milyen célt szolgálnak e különleges szőrszálak?