Reggeli nyújtózás kutya módra - de miért csinálják?
2022. June 07., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Minden kutyatartó megfigyelhette már kedvencén, hogy az ébredés után hosszasan nyújtóznak, gyakran a legviccesebb pózokban, aztán sokszor meg is rázzák magukat. De mi ennek az oka, magyarázata?
Kutyáink képesek egyik pillanatról a másikra felébredni, és azonnal készek a pörgésre, játékra, szaladgálásra. Nekik nem esik nehezükre a felkelés, bármilyen keveset, vagy sokat aludtak is megelőzően. (És ezt kellően irigyeljük is tőlük!) Az ébredés és az azonnali felpörgés között szinte minden kutyánál azonos viselkedés figyelhető meg: a nyújtózkodás, fej- és testrázás. De vajon van ennek valamilyen funkciója, vagy csak jól esik nekik, ahogy nekünk is?
Nyilván igaz rájuk is, hogy egy kiadós alvás után jól esik megnyújtóztatni elgémberedett, netán elzsibbadt tagjaikat. Őseik számára azonban mondhatni létfontosságú volt ez a pár mozdulat: alvás közben az izmok is pihennek, ellazulnak, esetleg merevek lesznek. Hirtelen fellépő veszély esetén így nem könnyű menekülni - vagy éppen támadni, védekezni.
A nyújtózkodás jelzés az izmoknak: ideje felébredni! Felpezsdíti a vérkeringést, gyorsítja a szívverést, ezzel segíti a mozgékonyság visszaállítását. Az evolúció pedig a felkészült egyedeknek kedvez: aki nem éber, annak kevesebb esélye van az élelemszerzésre, túlélésre, szaporodásra. “A kutyák igen aktív lények. Ahogy felkelnek, azonnal indulni akarnak, futni, játszani. Előtte azonban fel kell tölteni a rendszert - ez a nyújtózás” - mondta Jackie Cameron, kutyakiképző a The Dodo kérdésére.
Na és a fejrázás? Valószínűleg az is a izmok, a szervezet felébresztése érdekében történik - másrészt biztosan jól esik!
Indexkép forrás: volvoab.com
Cikk első megjelenése: 2017. February 06.
Mozgáshiány: nem csak nyugtalanságot, hanem alvászavart is okozhat a kutyáknál
A kutyák alvását megzavaró tényezők között gyakori probléma a mozgáshiány, amely szellemi és fizikai szinten egyaránt megjelenhet. Az alvászavarokat gyakran a kutyák elégtelen lefárasztása és a szellemi stimuláció hiánya okozza. Ugyanakkor a testmozgás jó hatással van a hangulatra: gazdinál és kedvencénél egyaránt!
Bizalom – 6 jel, hogy a kutyád az életét is Rád bízná
A kötelék gazdi és kutyája között hihetetlenül erőteljessé válhat, értéke számokban nem mérhető. Egymás iránti szeretet, megbecsülés, de mindenek felett bizalom, amin alapszik. Milyen jelekből tudhatod, hogy kedvenced bízik benned?
Miért csóválja a kutya a farkát?
Boldog, kíváncsi, vagy éppen békítő szándékkal jár a farkincája? Rengeteg oka lehet a csóválásnak, de hogyan is alakult ki ez a viselkedés?
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?
Kutyadolgok - Mitől olyan jó a gazdi lábán rágcsálni kedvenc játékukat?
Kutyáink néha egészen furcsa dolgokat művelnek, de mi így szeretjük őket. Ismerős az a jelenet, amikor egy délutáni pihenés közben egyszer csak felkapja kedvenc játékát, odaszalad hozzád, majd letottyan a lábadra, és ott kezdi el nyúzni? Vajon miért csinálja?