Szemsérülések kezelése és megelőzése kutyáknál
2016. április 25., 06:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Előző cikkünkben a szemsérülések okait és tüneteit ismertettük. Ezúttal a lehetséges kezelési módokkal foglalkozunk, s hasznos tanácsokat adunk a megelőzéshez is.
Hogyan kezelhetőek a szemsérülések?
A sérülés súlyossága és kiterjedése határozza meg a leghatékonyabb kezelési módot. Attól függően, hogy a szem mely része, milyen mértékben sérült, állatorvosunk dönthet gyógyszeres és/vagy műtéti beavatkozás mellett. Ha a seb felületi, akkor általában elegendő antibiotikumos vagy atropines szemcsepp alkalmazása. A további sérülések megelőzése érdekében kutyánknak tölcsért kell viselnie a kezelés időtartama alatt.
Műtéti beavatkozásra az alábbi esetekben lehet szükség:
-
a szaruhártya teljes leválása
-
a szemgolyó és az írisz sérülése
-
az ínhártya vagy az ín- és szaruhártya együttes leválása
-
idegen tárgy eltávolítása
-
a szemfehérje berepedése
-
felületi, karcolásos sebek, ahol a sebszélek eltávolodtak egymástól
Műtétet követően állatorvosunk előírhatja antibiotikum, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazását.
Mit tegyünk, ha megsérült kutyánk szeme?
Ha fennáll a gyanúja, hogy kutyánk szeme megsérült, haladéktalanul vigyük állatorvoshoz! A szemsérülések számos formája veszélyeztetheti a kutya látását, gyakran komoly fájdalmat okoznak, ezért mielőbb meg kell kezdeni a szakszerű kezelést!
Szállítás és várakozás közben figyeljünk biztonságára, nyugtassuk, próbáljuk meg mozdulatlanul tartani. Ne hagyjuk, hogy kedvencünk mancsával piszkálja sebét vagy bármihez hozzádörgölje. Ha van otthon tölcsérünk, tegyük rá. Bár nagy a kísértés, hogy mi magunk segítsünk kutyánknak, semmiképpen se nyúljunk bele a sebbe, és ne adjunk neki humán gyógyszert!
Hogyan előzhetjük meg a szemsérüléseket?
Bármennyire is szeretnénk, nem óvhatjuk meg négylábúnkat minden veszélyforrástól. Egy kis odafigyeléssel azonban elkerülhetjük a csúnya baleseteket. Sétáltasd kedvencedet pórázon, lehetőleg kerüljétek a váratlan találkozást más állatokkal. A városi forgatagban különösen figyeljünk oda az utcán, nehogy nekiütközzön kiálló tárgyaknak (pl. lépcső, járdaszegély, oszlop, kerítés kinyúló elemei, stb.). Ha kutyusod kölyök vagy fiatal, esetleg apró termetű, fokozatosan ismertesd össze macskákkal, míg meg nem tanulja, mi a legjobb módja a barátkozásnak. Macskádnak is biztosíts menekülőutat, amíg megszokja a kutya társaságát otthonodban.
Ha a kutya látása megromlott, ne hagyd, hogy séta közben berohanjon a sűrű bozótosba. Kerülj minden olyan helyet, ahol hulladék vagy roncsok vannak elszórva. Tarts magadnál egy kisebb üveg szemmosó folyadékot, amellyel az apróbb idegen testeket ki tudod mosni kutyád szeméből. Hátizsákodban vagy az autóban pedig mindig legyen egy elsősegély-csomag!
Forrás: healthypets.mercola.com
Indexkép forrás: pets4homes.co.uk
Fordította: Maurer Lilla
Újra mosolyognak a háborúban megsérült kutyák, akik saját kutyakocsit kaptak ajándékba
A különleges járgánynak köszönhetően végre önállóan is tudnak sétálni, és boldogan fedezik fel békés környezetüket, ahol már nem kell tartaniuk semmitől.
Tökéletesség a tökéletlenségben: Fotósorozat fogyatékkal élő állatokról
Bizton állíthatjuk, minden állat gyönyörű! Egy ausztrál fotós a belülről sugárzó tiszta szépséget jeleníti meg olyan állatok segítségével, melyek betegségükből, vagy az emberek hanyag, rosszabb esetben kegyetlen bánásmódjából adódóan már nem élhetnek teljes életet úgy, ahogy korábban tehették.
Sérvek típusai, tünetei és felismerése kutyáknál
Leggyakrabban kölyökkorhoz köthetőek, ugyanakkor később is létrejöhetnek súlyos sérülés, trauma következtében. Mit kell tudnunk az állapotról és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?
Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet?
Ahogy öregszik kedvencünk, gyengülhet a látása. Mintha homály fedné szemeit, vagy valami másról van szó?