Pollenallergia I. - Tünetek
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Gyorskereső

Kutyatár

Rövidszőrű magyar vizsla

Rövidszőrű...

Mindenes vadászkutya, amelyet elsősor...

Puli

Puli

Ázsiai eredetű magyar terelő pásztork...

Komondor

Komondor

Ázsiai eredetű, ősi magyar pásztorkut...

Kuvasz

Kuvasz

Ősi magyar pásztorkutya. Elődei a hon...

További fajták


Tudástár

Egészség
Ápolás Betegségek
"Head-pressing" (Fejtámasztás) A pajzsmirigy rendellenességei kutyáknál Álvemhesség Babesiosis (Babézia) Bélelzáródás Csípő- és könyökízületi diszplázia Cukorbetegség Dehidratáció (kiszáradás) Depresszió Epilepszia Fordított tüsszentés Giardiasis (Giardiázis) Időskori demencia Időskori demencia: 10+1 tipp a nyugodt mindennapokhoz Inkontinencia (vizeletcsepegés) Jódhiány és jódpótlás kutyáknál Könnyezés, csipásodás Kutyaegészség: a 10 leggyakoribb probléma Kutyainfluenza Levertség (letargia) Lyme-kór (Lyme borreliosis) Miről ismerem fel, ha beteg a kutyám? Mit árul el a kutya széklete? Passzív dohányzás és harmadlagos dohányzás Pollenallergia I. - Tünetek

Hozzánk hasonlóan kedvenceink is szenvedhetnek a szezonálisan megjelenő pollenallergiától. Milyen tünetek esetén érdemes állatorvoshoz fordulni?

 

Virágzó rétek, rügyező fák, végre itt a tavasz! Sokunk számára ez az örömteli tény azonban egyet jelent az allergia kellemetlen tüneteinek megjelenésével, melyek kedvenceink mindennapjait is megkeseríthetik. Az időjárás melegedésével a természet is újjáéled, a növényzet burjánzásnak indul, a fák, bokrok, fűfélék levegő kerülő pollenjei ésa  környezetszennyező anyagok a kutyák szervezetében is allergiás reakciót válthatnak ki. Ők sajnos nem tudják elmondani nekünk, hogyan is érzik magukat, ezért nekünk kell résen lennünk a jellemző tünetek felbukkanásakor.

 

A belégzési (atópiás) allergia esetén a kutya immunrendszere ártalmasnak minősíti azon anyagokat, melyek normális esetben nem jelentenek komoly veszélyt a szervezetére. A pollenekkel és egyéb allergénekkel történő érintkezés hatására túlzott immunológiai válaszreakciót ad a „fenyegetésre”, mely számos tünet formájában mutatkozhat meg, főként viszketéssel és a bőr kipirosodásával.

 

 

Melyek a pollenallergia tünetei kutyáknál?

 

Míg az embereknél főként orrfolyás, könnyezés, tüsszögés, köhögés és légzési nehézség a jellemző tünetek, addig kedvenceinknél a bőrirritáció és a vakarózás okozta bőrgyulladás a leggyakoribb és legkönnyebben felismerhető jelek.

 

1. Bőrfertőzés, bőrgyulladás

 

A viszketés enyhítése érdekében a kutya feltűnően vakarózik, bútoroknak vagy a falnak dörgölőzik, pofáját a szőnyegbe dörgöli és testének bizonyos részeit, főleg mancsait szüntelenül nyalogatja, rágcsálja. Az állandó vakarózás azonban nem segít, az ördögi kör egészen addig folytatódik, míg az érintett bőrfelületen gyulladás alakulhat ki, kihullik a szőr, nyílt sebek, varosodás keletkezik. A tapintásra érzékeny, kivörösödött, ún. forró területek („hot spot”) jellemzően a mancsok, hónalj és lágyék, combhajlat területén figyelhetőek meg, folyamatos nyalogatásukkal azonban a másodlagos fertőzéseknek is megnő az esélye: baktériumok és gombák juthatnak be a bőrön át. A bőr hámlása, megvastagodása (kérgesedése) mellett ugyanakkor fájdalmas, esetenként váladékozó, akár gennyes, vérző sebek is kialakulhatnak.  

 

2. Fülproblémák

 

Lógó fülű kutyáknál (pl. kopók, spánielek) gyakori megbetegedés a fertőzés okozta fülgyulladás, mely a nem megfelelő kezelés – vagy annak elmaradása – esetén krónikussá is válhat. Érzékenyebb immunrendszerű ebeknél a pollenallergia is hozzájárulhat ehhez, ha olyan visszatérő problémáról van szó, mely jellemzően tavasszal üti fel a fejét. A generalizált allergiás reakció részeként a fülcsatorna kipirosodhat, tapintásra forró lesz, viszket és be is gyulladhat. Látványos tünetek: a kutya rázza a fejét, füleit vakarja, mellső mancsával dörzsöli, akár a talajnak dörgöli, a fülek környékén kikopik, hiányossá válik a szőrzet. Ha baktériumok és/vagy gombák kerülnek a kisebesedett fülcsatornába, váladékozás, kellemetlen szag is tapasztalható. A füleket érintő gyulladások, sebek rendkívül fájdalmasak lehetnek, mindenképpen állatorvosi kezelést igényelnek. Ha allergia is párosul hozzá, időigényesebb lehet mind az okok feltárása, mind a megfelelő terápia megtalálása. Az állapot súlyosságától függően hetekbe, akár hónapokba is telhet a javulás.

 

3. Légzési problémák

 

Ritkábban ugyan, de kedvenceinknél is megjelenhetnek alábbi tünetek: orrfolyás, könnyező, csipás szem, tüsszögés, köhögés, légzési nehézség. Gyengébb immunrendszerű, krónikus betegséggel küzdő és/vagy idősebb kutyák esetében orrmelléküreg-gyulladás, hörghurut (allergiás bronchitis) is létrejöhet. A környezetben található allergén anyagokkal szembeni fokozott érzékenység miatt macskáknál gyakoribbak a légzőszervi tünetek, ugyanakkor kiválthatja a rosszminőségű levegő is. Mind kutyáknál, mind macskáknál e tünetek egyéb, súlyosabb betegségekre is utalhatnak (pl. tüdőgyulladás, veleszületett légzőrendszeri betegség, rák, stb.), ajánlatos a mielőbbi kivizsgálás!

 

4. Szőrproblémák

 

Az allergia okozta viszketés, valamint a vakarózás eredményeként megjelenő bőrfertőzésekhez köthető. Az érintett területeken kikopik, majd kihullik a szőr. Gyakori kellemetlenség még a bőr kiszáradása következtében megnövekvő korpásodás.

 

5. Szánkázás

 

A végbéltájék kipirosodása, nyalogatása és a „szánkázás” a bűzmirigy túltelítettségére, gyulladására is utalhat, e lehetőségről se feledkezzünk meg kutyánk egészségi állapotának felmérésekor.

 

További tünetek:

  • általánosan megjelenő kipirosodás: orr,szemek, ajkak, áll, mancsok, hónalj, lágyék, végbél tájékán
  • a viszkető szemek dörzsölése, könnyezése
  • kötőhártya-gyulladás
  • az orr nyalogatása
  • az ajkak megduzzadása
  • a mancsok nyalogatása, rágcsálása miatt vöröses-barnás elszíneződés az ujjak között, a talppárnák közötti szőr kikopik, kihullik
  • a mancsok duzzadása
  • viszketés a gerinc vonala mentén, a faroktő rágcsálása, „hátrakapkodás”
  • a bőr kérgesedése, gyulladás esetén fekélyesedése, sebesedése

 

Melyek a pollenallergia kiváltó okai?

 

Az allergia kialakulásában szerepet játszhatnak mind környezeti, mind öröklött tényezők. Ahogy az embereknél, a kutya immunrendszere is érzékeli a számára idegen testeket, részecskéket, mely jelen esetben a növényekből származó pollen. E részecskéket veszélyes anyagnak minősíti, antitesteket küld ki, hogy az antigénhez tapadva kisöpörjék azokat a szervezetből. E túlzott válaszreakció eredménye az allergia, mely a szezonálisan megjelenő pollenekkel párhuzamosan évről-évre „beindul” a kutya szervezetében, idővel azonban más allergénekre történő érzékenységgel párosulva egész éven át tartó szenvedést okozhat mind a kutyának, mind a gazdinak. A pollenek bekerülhetnek a szervezetbe belélegzés során, valamint közvetlen érintkezéssel, amikor a kutya a virágos réten szaglászik vagy a park puha gyepén sétál, és szőrére, bőrére, mancsára rátapadnak a pollenek.

 

A hosszú szőrű kutyák fokozottabban kitettek lehetnek, nagyobb mennyiségű pollent hordozhatnak bundájukon, mely tovább súlyosbíthatja az éppen kialakulóban lévő vagy már meglévő bőrgyulladást, s annak terjedését is. Idővel az immunrendszer hibásan túlreagálhat további, a környezetből, vagy az ételből származó allergénekre, mely teljesen összezavarja az immunrendszert, állandó kényelmetlenséget okozva kedvencünk számára. Mindez olyan fertőzésekre, megbetegedésekre is fogékonnyá teheti, melyeket egy egészséges kutya szervezete könnyedén leküzdhet.  

 

Léteznek veszélyeztetett fajták?

 

A pollenallergia bármely fajtánál és keverékeknél is kialakulhat, tanulmányok szerint általában megkíméli a kutyákat életük első évében, a tünetek később életkorban jelentkeznek. Különös módon a szukák érintettebbek a kanoknál. Bizonyos fajtáknál gyakrabban megfigyelhető: mopsz, németjuhász, angol bulldog, francia bulldog, shar pei, labrador, golden retriever, vizslák, szetterek, terrierek.

 

Cikkünk folytatásában a pollenallergia diagnosztizálásáról és a kezelési lehetőségekről tudhattok meg többet.

 

 

A teljes cikk ITT olvasható!

 

Forrás: healthypets.mercola.com, vetdermclinic.com


Pollenallergia II. - Kezelési lehetőségek és otthoni teendők Remegés I. - Hőmérséklet, betegségek Remegés II. - Érzelmek és a "kiskutya-remegés" Stressz I. - Testbeszéd, viselkedés Szemsérülések I. - Okok és tünetek Szemsérülések II. - Kezelés és megelőzés Veszettség
Mérgezések Nyári veszélyek Oltások Paraziták, élősködők Táplálkozás Téli veszélyek
Gazdiknak Szolgáltatóknak Utazás Kutyatár

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Gyorskereső

Kutyatár

Rövidszőrű magyar vizsla

Rövidszőrű...

Mindenes vadászkutya, amelyet elsősor...

Puli

Puli

Ázsiai eredetű magyar terelő pásztork...

Komondor

Komondor

Ázsiai eredetű, ősi magyar pásztorkut...

Kuvasz

Kuvasz

Ősi magyar pásztorkutya. Elődei a hon...

További fajták
Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Rehabportál AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 EB OVO Közhasznú Egyesület Ebugatta

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely