5 dolog, amit a legtöbb gazdi csinál, ám a kutyák értetlenül fogadják
2021. március 16., 12:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A kutyáink rendkívül intelligensek, könnyen tanulnak. Mégis, van, hogy elfelejtjük: ők nem emberek. Az embertársainkkal való kommunikációnk nem biztos, hogy érthető a kutyák számára is.
Annak ellenére, hogy kutyáink a nap nagy részét velünk töltik egész életükön át, teljesen emberré nem válnak. Ők a legjobb barátaink, hajlamosak vagyunk hát úgy kommunikálni, viselkedni velük, mint embertársainkkal. Ők ezt nem feltétlenül értik, hiszen más faj lévén más nyelvet használnak, egy-egy mozdulat is teljesen már jelentést is hordozhat számukra, mint aminek azt mi szánjuk.
1. Ugratás
A kutya nem ember: humorérzékkel sem rendelkezik. Vegyük csak azt az egyszerű példát, mikor a kutyával sokadszorra játssza el a gazdi az “úgy csinálok, mintha eldobnám a labdát”- jelenetet. A sokszori ismétlése a hasonló “tréfáknak” bizonytalanságot, frusztrációt is kialakíthat egy kutyában. A kutyával játszó gyerekeknek különösen fontos ezt megtanítanunk!
2. Kiabálás
Hangos kiabálás az utcán, vagy épp otthon - elég ha a focimeccset nézve túlfűtött hangulatban így adunk hangot a barátainkkal a várva várt gólnak. Sok kutya az ilyen megnyilvánulásokra összehúzza magát, vagy eliszkol. Az ilyen hirtelen erős hangok emlékeztethetik a kutyát a hasonló hanghordozású ugatásra, amivel például az anyjuk fegyelmezte őket kölyökkorukban. A kutya tanításakor se használjuk a kiabálást: figyeljünk inkább a hangsúlyokra, hangmagasságra: a mélyebb tónusok inkább megragadják a figyelmüket, míg a magas hangok jól használhatók a jutalmazáskor, dicséretkor.
3. Zavar a rutinban
A kutyák a szokások rabjai. Pontosan tudják, mikor van itt a séta ideje, és csalhatatlan pontossággal jelzik, ha elérkezett a vacsora órája. A megszokott napirend segít abban, hogy kedvencünk kiegyensúlyozott maradjon. Nem kell attól rettegnie, hogy a Gazdi vajon hazajön-e, vagy örökre itt hagyta. Nem stresszel azon, hogy hol késik már a séta, lesz-e vajon ma egyáltalán? Persze néha megesik, hogy minden erőfeszítésünk ellenére valamennyit csúszik a szokásos program, mégis, általánosságban megbízhat bennünk és rutinunkban a kutyus.
4. Agresszív testbeszéd
Szituáció: találkozol az utcán egy ismerősöddel, akinek új kutyusa van. Nagyon aranyos, cuki, és Te egyből oda szeretnél menni megdögönyözni. Felé közeledve fölé hajolsz. Bármilyen kedves szándékkal is közeledsz így felé, előfordulhat, hogy a kutya halálra rémül. Az ugyanis, ha fölé hajolsz (főleg ha egy kistestű ebről van szó), fenyegetést jelezhet felé részedről. A leguggolás pedig akár jelezheti azt is kutya számára, hogy készen állsz az elrugaszkodásra - akár támadásra. A megoldás: mielőtt odarohannánk a kutyához, kérdezzük meg a gazdit, szabad-e, hiszen ő ismeri legjobban kutyusát.
5. Büntetés a múltban történtekért
Ne ragadtassuk el magunkat: bármilyen hatalmas baklövést is tett kutyánk, bármilyen drága cipőt rágott is szét, semmi értelme órákkal később, mikor újfent eszünkbe jut a vétség és bosszankodunk, büntetni. Akkor, az adott pillanatban kapott büntetés valóban nevelő jellegű: a kutya pontosan tudja, mi az a cselekvés, ami rossz, amit többet nem szabad tennie. A későbbiekben hiába térünk vissza a haragunkkal az ebhez: ő már nem fogja tudni összekötni a korábbi rosszalkodással a mi szidásunkat. Ezzel csak azt érjük el, hogy kedvencünk bizonytalan lesz, félni fog tőlünk, hiszen sosem tudhatja, mikor kap egy fejmosást - még ha (szerinte) nem is csinált semmit.
Forrás: iheartdogs.com
Cikk első megjelenése: 2017. október 20.
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.