A kutya szeretetnyelve - Hogyan mondd el kedvencednek, hogy szereted?
2020. május 16., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Kutyáink sajátos jelzésekkel adják tudtunkra, hogy szeretnek minket - az alábbi pontok segítségével pedig mi is könnyedén elmesélhetjük nekik, mit érzünk irántuk.
Különleges helyet foglalnak el életünkben és szívünkben is, az egyik aprócska csücsök csakis nekik van fenntartva. A legédesebb, legjátékosabb, legodaadóbb és legmegértőbb partnerek tudnak lenni, talán még jobban is szeretjük őket, mint embertársainkat. Abból, ahogyan bánunk velük, tudják, milyen érzelmekkel viseltetünk irántuk. Lássuk, hogyan mondhatjuk el nekik, hogy mi is szeretjük őket oly módon, hogy ők is tisztán értsék.
1. Dőlj neki
Az ölelést valójában sokkal kevésbé találják élvezetesnek, mint hinnénk. Első pontunk azonban remek alternatívája az általunk természetesnek tartott mozdulatra, ugyanis a kutyák szeretetnyelvén ez jelenti az igazi ölelést! Dőlj neki gyengéden, finoman, ahogy számára is kellemes. Bizonyára Te is tapasztaltad már, ahogy kutyád kedvesen neked dől vagy rád hajtja fejét pihenés közben. Nemcsak kényelmes kispárnát keresett, hanem egyúttal irántad érzett szeretetét is kifejezte ily módon.
2. Húzd fel a szemöldököd
Jól tudjuk, ha mereven, szigorúan bámulunk a kutya szemébe, akár félelmet vagy agressziót is generálhatunk benne. Ám ha lágy, szeretetteljes tekintettel nézünk rá, ő pedig visszanéz ránk, mindkettőnk szervezetében megindul az oxitocin – az ún. szeretethormon – termelődése, mely erősíti a kutya-gazdi közötti kötődést. Kedvencünk érezni fogja, hogy figyelünk rá, törődünk vele, fontos számunkra. Minél „kíváncsibbra” sikerül arckifejezésünk, annál nagyobb érdeklődéssel reagálnak ők is.
3. Engedd, hogy veled aludjon
Te megengeded, hogy az ágyadban aludjon? Ha eddig nem tetted, lehet, éppen itt az ideje kipróbálni! A falkában élő kutyák egymás mellett – akár egymáson – alszanak, így kedvencünk számára is biztonságérzetet és melegséget nyújt, ha a szeretett gazdi mellett hajthatja álomra a fejét. Ha valamilyen oknál fogva mégsem szeretnénk beengedni ágyunkba, de hálószobánkban alhat saját fekhelyén, esetleg a kanapéra felengedjük napközben vagy esti olvasás, tévénézés közben, az is erősíteni fogja kötődésünket. Kutyád érezni fogja szeretetedet, a közös alvás pedig még egészséges is!
4. Fésülgetés, masszírozás
A legtöbb kutya szereti, ha kedvesen megérintik, megsimogatják – a pocaksimit pedig egyenesen imádják! A kutya simogatása pozitív hatással van mind a gazdira, mind kedvencére: csökkenti a feszültséget, oldja a stresszt, s az érintés közben termelődő oxitocin hatására kapcsolatunk is egyre szorosabbá válik. Érintsd meg azokon a pontokon, ahol kifejezetten kellemes számára, s ha odáig van egy kis dögönyözésért, masszírozd meg vállát, hátát, derekát, garantáltan tetszeni fog neki.
5. Vakard meg a füle tövét
A kutyák füle gazdagon el van látva idegvégződésekkel, érintés hatására endorfin szabadul fel a szervezetükben. A fül masszírozása tulajdonképpen egyfajta természetes drog, mely egyszerre villanyozza fel és lazítja el kedvencünket. Tapasztalhattuk már, ahogy imádott négylábúnk odadugja kezünk alá a fejét, belehajtja fülét, és ahogy elkezdjük masszírozni, pillanatok alatt transzba esik. Félig lehunyt szemmel vagy lassan hunyorogva élvezik a dögönyözést, míg végül ránk dőlnek vagy le is csúsznak a padlóra. Számukra a fülvakargatás egyértelmű jele szeretetednek.
6. Etesd kézből
A kézből történő etetés segíthet a kötődés kialakításában és szorosabbra fűzésében. Sokkal intimebb, közvetlenebb módja az etetésnek, mint amikor elétesszük a teli tálat és magára hagyjuk. Az újonnan érkezett négylábú családtag könnyebben megszokja jelenlétünket, ha időnként kézből etetjük. Egy visszahúzódó, félős kutya számára is kellemesebbé válhat társaságunk, hiszen közvetlenül tőlünk érkezik az étel, mely alapvető szükséglete az életbenmaradáshoz. Másik előnye, hogy habzsolás helyett lassabban tudja elfogyasztani eledelét, s az ételféltési problémának is elejét vehetjük.
6. Séta - tanulás, mozgás és mókázás együtt
A megfelelő viselkedés kialakítása, az alapvető parancsszavak elsajátítása elengedhetetlen részét képezik a kutya-gazdi kapcsolatnak, s ha ezt pozitív megerősítéssel tesszük, szeretetünket is kifejezhetjük vele kedvencünk irányába. A jutalomfalat, a dícséret, a közös játék nemcsak a képzés és kötődésünk miatt fontosak, hanem azért is, mert általuk kutyánk tudni fogja, hogy tőlünk érkeznek mindazon dolgok, melyek számukra kedvesek. A mindennapi rutin betartása pedig szintén azt jelzi számára, hogy gondoskodunk igényeiről, szükségleteiről és jóllétéről is.
8. Beszélj hozzá
Talán az egyik legerőteljesebb, legkifejezőbb módja, hogy tudassuk kedvencünkkel, mennyire szeretjük. Hanglejtésünkből, hangunk erejéből, s a mondanivalónkhoz illő arckifejezésünkből könnyedén összerakják a képet. Sőt! Hamar megjegyzik egy-egy sűrűn használt szó vagy kifejezés és aktuális érzelmi állapotunk közötti összefüggést, így nemcsak a Naaagyon ügyes vagy!, Milyen oookos ez a kutyus! hanem a csodálatos Szeretlek szavunkat is megértik. Ismételjük hát minél gyakrabban!
Te hogyan mondod el kutyádnak, hogy szereted?
Forrás: littlethings.com
Indexkép forrás: littlethings.com
Cikk első megjelenése: 2017. június 08.
3 napos programterv Zakopanéban kutyákkal
Képzeld el, hogy egy varázslatos, hófödte fenyőkkel és hegyekkel körülvett szálláson ébredsz, ahol a hagyományos hegyi hangulat átjárja a tested. A napot egy kalandos barangolással indítod a kutyákkal, hogy feltöltődjetek, miközben ők egy igazi téli élményt élvezhetnek. Délután a szauna kellemes melege segít ellazulni, az estét pedig egy hangulatos étteremben töltöd, ahol a helyi ízek varázsolnak el. Ez az igazi Zakopanei élmény!
Hány százalékban farkas egy farkas-kutya hibrid?
Mi történik a genetikával, ha a farkas és a kutya párosodik? Hány százék "farkastartalmú" kutyát kapunk, és ez miként befolyásolja a kapott egyed tulajdonságait?
Te tartanál egy farkas-kutya hibridet?
A farkas-kutya hibrid (röviden hibrid) kifejezés a farkas és a házikutya párosításából származó utódokra utal. Egyesek összekeverik, és tévesen használják a farkaskutya-hibrid és a farkaskutya kifejezést. A kettő között fontos különbség van. A farkaskutya nem mindig hibrid, és gyakran olyan házikutya leírására használják, amely viszonylag frissen rendelkezik farkas felmenőkkel.
Ássa el magát az a gazdi, akinek beletört a bicskája a kutyájába?
Sok bántás éri azt, akinek meggyűlik a baja a kutyájával.
...és legtöbbször maguktól a kutyásoktól érkezik.
A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.