A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

A kutyák szívférgességének elterjedését mérik fel a kutatók, melyhez a lakosság segítségét kérik

2023. január 18., 06:30


Szerző: S.Zs.


Kategória: Egészség




Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatói a szúnyogok által terjesztett szívférgességet vizsgálják, és arra kérik a lakosságot, hogy egy felmérés részeként válaszoljanak néhány kérdésre - olvasható az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) szerdai közleményében.



 

Mint írják, korábbi kutatások szerint a kutyákban előforduló szívférgesség főként a kelet- és dél-magyarországi területeken van jelen, azonban a betegség elterjedésének alakulásáról keveset lehet tudni. A jelenlegi felmérés részeként szolgáltatott adatok jelentősen hozzájárulnak a szúnyogok által terjesztett betegség megfigyeléséhez, elterjedésének megértéséhez és a potenciális védekezési stratégiák kifejlesztéséhez.

 

A kutyákban előforduló szívférgesség egy szúnyogok által terjesztett féregfertőzés miatt kialakuló betegség. A Dirofilaria immitis féregfaj okozta, komoly állategészségügyi kockázattal járó megbetegedés a világ legtöbb táján előfordul. Hazánkban 2007-ben jelentették az első országon belüli, nem külföldről behurcolt fertőzést. A kórokozó azóta is stabilan megtelepedettnek számít, a fertőzést egyre növekvő számban regisztrálják.

 

 

A szúnyogok által terjesztett szívférgesség egyre több kutyát érint
A szúnyogok által terjesztett szívférgesség egyre több kutyát érint
Fotó: Unsplash - Joe Caione

 

 

A hazai kutyák fertőzöttségi aránya jelenleg nem ismert, azonban 2010 előtt 0,7 százalék volt, 2015 es 2018 között 5,5 százalékra emelkedett, ami növekvő tendenciát mutat. Habár gyógyszeres kezeléssel való megelőzése nem kötelező, jóval egyszerűbb lenne, mint az igen költséges és időigényes utókezelés, valamint a szövődmények kezelése. Az utókezelés több egyéb veszélyt jelenthet a kutyákra nézve, például májkárosodást, gyomorbántalmakat és trombózist is okozhat. Kezelés nélkül a megbetegedés az állat hosszú, hónapokig tartó szenvedéséhez és pusztulásához vezet - írják.

 

A tájékoztatás szerint a betegség tünetei sokrétűek lehetnek, beleértve a köhögést, étvágytalanságot, légzési nehézséget, ájulást és vér felköhögését vagy orrvérzést. A szúnyogok a szívférgességgel fertőzött kutyákon való táplálkozás során szerzik a betegséget, amelyet később, a következő vérszívás alkalmával továbbadnak.

 


 

A főként kutyákat érintő betegség elterjedésének és magyarországi előfordulásának a megismeréséhez, az ÖK munkatársai arra kérik a kutyatartó lakosságot, hogy egy gyors felmérés részeként válaszoljanak néhány kérdésre. Azon kutyatartók, akik korábban már állatorvos segítségével teszteltették kutyájukat szívférgességre, most néhány információ megosztásával sokat segíthetnek. Fontos, hogy ezek az adatok akkor is hasznosíthatók a felmérésben, ha a tesztelt állatok negatív eredményt mutattak, tehát a teszteléskor nem voltak fertőzöttek - olvasható az összegzésben.

 

A kérdőív a www.szunyogmonitor.hu weboldalon érhető el - áll a közleményben.

 


 

Forrás: MTI
Indexkép forrás: Unsplash - Joe Caione
Cikk első megjelenése: 2022. december 15.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz? Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?

Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők
A rovarcsípések gyakran bosszantó viszketést hagynak maguk után, máskor azonban komoly fájdalommal járhatnak, és életveszélyes állapotba is sodorhatják a kutyát. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket?

Országos szinten a kutyák 6-7%-a szívféreggel fertőzött lehet Országos szinten a kutyák 6-7%-a szívféreggel fertőzött lehet
A szívférgesség továbbra is a kutyák egyik legádázabb ellensége. Az állatorvosok tapasztalatai alapján 1-2%-kal emelkedhetett a szívférges kutyák száma, azaz a hazai kutyapopulációnak jelenleg átlagosan 6-7%-a fertőzött. Az ország egyes területein sokkal magasabb is lehet a fertőzöttség. A szívférgesség tüneteire már nagyon súlyos stádiumban figyelnek fel a kutyatartók, ezért is fontos a megelőzés és a rendszeres szűrővizsgálat minden 6 hónapnál idősebb kutya esetében. Dr. Fok Éva ny. tudományos főmunkatárs, PhD, állatorvos, parazitológus elmondta, hogyan védhetjük meg négylábú kedvenceinket: a prevenció a kulcs a harcban.

Lótrágya – Veszélyes lehet, ha a kutya megeszi! Lótrágya – Veszélyes lehet, ha a kutya megeszi!
A lovaknak, szarvasmarháknak és juhoknak adott féreghajtó már kis mennyiségben is komoly gondot okozhat az arra hajlamos kutyáknál, ha a trágyájukból csemegézik. Mit kell tudnunk róla, és hogyan kerülhetjük el a bajt?

Kutyákra veszélyes betegséget hordozhatnak a meztelencsigák Kutyákra veszélyes betegséget hordozhatnak a meztelencsigák
Nemcsak esős időben találkozhatunk velük, de vizes, nyirkos helyeken is felbukkanhatnak. Miért baj, ha kedvencünk megeszi a meztelencsigát?

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Praktiker Mondial Assistance GesmbH MTI JULIUS-K9

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
140 menhelyi kutya karácsonya Hírek - Címlapon
140 menhelyi kutya karácsonya
Szakmai együttműködés keretében segítik a hungarikum kutyafajták fennmaradását Hírek - Címlapon
Szakmai együttműködés keretében segítik a hungarikum kutyafajták fennmaradását