Amikor nem csóvál: 8 gyakori probléma, mely a kutya farkát érintheti
2024. március 16., 14:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Könnyen megsérülhet, ám a gyógyulás hosszabb időt vehet igénybe. Éppen ezért jó, ha tudjuk, mi minden érheti kedvencünk hangulatjelzőjét!
A kutyák elsődlegesen testbeszéd által kommunikálnak, melynek fontos részét képezi a farok is. Egészen apró mozdulatok segítségével üzeni, milyen hangulatban van a kutya, hogyan érzi magát, emellett az egyensúly megtartásához is elengedhetetlen járás, mozgás közben. Mindnyájan láthattunk már alvó ebet, ahogy maga elé tekeri bundás farkincáját, és a hegye mögé eldugja orrát – védi az érzékeny hasi részt, hűvös és hideg időjárás esetén pedig melegíti a testét.
Talán nem is gondolnánk, milyen veszélyek leselkednek eme testrészre, és mekkora galibát okozhat, ha megsérül a kutya farka. Kialakítása miatt nem könnyű rögzíteni, vagy rajta tartani a kötést, és „gazdája” is nehezen viselheti, ha kezelésre szorul e becses testrész. A farokkal kapcsolatos gondok nem sűrűn fordulnak elő, de érdemes tisztában lennünk velük, hogy baj esetén segíteni tudjunk kedvencünknek.
1. Harapás
Még a legártatlanabbnak tűnő játék is járhat kellemetlen következményekkel a kutyára nézve. Elhelyezkedése miatt a farkinca könnyen megsérülhet, például birkózásnál, ahogy egyikük a földre kerül, hempereg, és a másik véletlenül rálép. Ha kergetőzés közben próbálja meg az üldöző elkapni előtte futó társát, bajos lehet, ha a farkára fog rá, és megrántja. Bármennyire is finoman teszi, e mozdulatoknál megsérülhet a töve, s ha nem „játszásiból” harap rá, csúnya sebeket ejthet rajta.
Kutyás-cicás háztartásokban is jobb az elővigyázatosság, mert a macskák éles fogai és karmai is fájdalmas emléket hagyhatnak a farkincán. Ezért is fontos, hogyha bármilyen sérülést észlelünk kutyánk farkán, mielőbb mutassuk meg állatorvosnak!
A sérülés kezelése mellett fontos a fájdalomcsillapítás is, hiszen anatómiai szempontból a farok nem csupán egy "ötödik végtag", hanem a gerinc meghosszabbítása – trauma, betegség esetén kiemelt figyelmet kell fordítani rá!
2. Bőrfertőzések
Allergia, sérülés (pl. karcolás, vágás), pszichés okok (pl. farokkergetés) okozta sebek rövid idő alatt elfertőződhetnek a kutya farkán is. Előbbi gyakran jár viszketéssel, melyet az eb rendszerint úgy igyekszik enyhíteni, hogy rágcsálja a farkincáját. Ezen a területen azonban a bőrréteg kevésbé vastag, és ha egyszer nyílt seb keletkezik rajta, nehéz és hosszadalmas lehet a folyamat, mire sikerül meggyógyítani.
Gyakran a kezelés is trükkös, hiszen a helyileg alkalmazandó kenőcsöket, krémeket könnyedén lenyalhatja a kutya, ha hozzáfér a sebhez, viszont a kötés rögzítése is szakértelmet kíván. Azt szinte lehetetlen megakadályozni, hogy a kutya ne mozgassa sérült, bekötözött farkát, ez pedig irritálhatja a gyógyulófélben lévő sebet. A gallér/tölcsér viselése elengedhetetlen a gyógyulás idején, és folyamatos odafigyelést követelhet meg a gazditól az is, hogy csóválás közben ne sértse fel, ne üsse be a kutya újra és újra farkincáját.
3. Ficam, rándulás
E sérülések oka gyakran a túlzott igénybevétel. Például, ha a kutya imádja a vizet, nagyon szeret úszni, és a folyamatos mozgás közben mintegy kormánylapátként használja a farkát. Az izmok azonban egy idő után elfáradhatnak, a farok tövénél és a farokban lévő kicsiny ízületek és ínszalagok megerőltetése miatt pedig a farok elgyengül és elernyed. A kezelés lényeges pontja a pihentetés, fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők adása mellett.
4. Csóválásból eredő sérülések
Ha kedvenced előszeretettel csóvál, nagyjából bárhol és bármikor, lelkesedése minden bizonnyal megmosolyogtat. Ilyenkor azonban előfordulhat, hogy ha a farkinca túl közel kerül otthon a berendezési tárgyakhoz, bútorokhoz, ajtóhoz, de a fal mellett ácsorogva is sűrűn beütődhet, ha a kutya egyre csak csóvál és csóvál. Ha a szüntelen kopogás oka nem az eső, és a bejárat előtt sem várakozik senki, kedvencünk lehet a „ludas” – ám a sokadik picinyke trauma következtében felrepedhet a farkát borító bőr, megsérülhetnek az erek, mígnem egyszer csak vérfürdőre érünk haza…
Sajnos ez a helyzet újra és újra megismétlődhet, a gondos odafigyelés, kezelés ellenére is előfordul, hogy a kutya farka részleges amputációra szorul. Megelőzésként arrébb tolhatjuk a kutya útjából a bútorokat, és tegyünk róla, hogy energikus ebünk rendszeresen mozogjon a szabadban, hogy otthon békésen tölthessük együtt időnket.
5. Idegek sérülése, károsodása
Hátterében több tényező állhat: a kutya farkában lévő idegek ugyanis károsodhatnak trauma (pl. autóbaleset) következtében, de a csigolyák közötti porckorongoknál fennálló krónikus probléma is okozhatja. A helyéről elmozdult porckorong nyomást fejthet ki a gerincvelőre, emiatt a farok elveszítheti mozgásképességét. A kutya gerincének alsó szakaszát, hátsó végtagjait érintő neurológiai elváltozások, betegségek hasonló hatást válthatnak ki.
Árulkodó jel, ha a kutya alig vagy egyáltalán nem tudja mozgatni a farkát. A kezelés minden esetben a kiváltó okot célozza meg, emellett gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszereket írhatnak elő. Fizioterápia, hidroterápia, masszázs is jótékonyan elősegítheti a gyógyulást.
6. Ürülék a végbél környékén és a farkincán
Ha a kutya emésztési gondokkal küzd, netán végbele környékén hosszabb a szőr, előfordulhat, hogy a nem megfelelően távozó végtermék darabkái hozzátapadnak a bőrhöz és/vagy a szőrszálakhoz. Ezek a ragacsos csimbókok kidörzsölhetik a bőrt, ritkán ugyan, de a farkincán is, ami irritálja e területet. Kórokozók telepedhetnek meg rajta, mely fertőzés kialakulásához vezethet.
Megelőzésként adjunk a kutyánk életkorának és egészségi állapotának megfelelő, tápanyagokban gazdag, minőségi eledelt, mozgassuk rendszeresen és ürítés után töröljük tisztára a hátsóját. Antibakteriális törlőkendők, kutyák számára kifejlesztett törlőkendők is megfelelőek e célra, s ha szőr fedi az érintett területet, érdemes rövidre nyírni, hogy szellőzhessen, és könnyen tisztán tudjuk tartani szennyeződésektől, idegentestektől is. Ha nem tudjuk, hogyan kezdjünk neki, kérjük kutyakozmetikus segítségét.
7. Törés, elmozdulás
E sérülések pillanatok alatt bekövetkezhetnek, ha a kutya farka beszorul valahova, rácsukódik az ajtó (akár a kocsiajtó), rálépnek vagy megragadják, megrántják. A törött vagy elmozdult farok rögzítése nehézségekbe ütközhet, szerencsés esetben pihentetés és kímélő mozgás mellett helyrejöhet. Súlyosabb esetben részleges vagy teljes amputációra lehet szükség. A műtétet állatorvos végzi, miközben a kutya altatásban van, a lábadozás 10-14 napot vehet igénybe. Gallér/tölcsér alkalmazása rendkívül fontos ebben az időszakban, csakúgy, mint a gondos felügyelet.
Előfordulhat, hogy a sérülés a gazdi távollétében történik, és azt észleli, hogy a kutya farka furcsa szögben áll, nem vagy alig mozog, érintésre fájdalmas. Ne habozzunk ellátogatni az állatorvoshoz!
8. Élősködők
A bolhák, kullancsok előszeretettel bújnak meg a kutya testének rejtettebb pontjain, így a faroktő környékén és a farok alsó részén. A bolha csípése viszketést okoz, melyet a kutya szüntelen vakarózással próbál enyhíteni, hátrakapkod, nyalogatja az érintett területet. A kullancs csípése megduzzadhat és fájdalmassá válhat. Mindkét esetben felléphet gyulladás, sebek keletkezhetnek a bőrön, utat engedve kórokozók megtelepedésének. Bélférgesség esetén is rágcsálhatja a kutya végbele és farka környékét, de bűzmirigy-probléma is állhat a „túlzott figyelem” hátterében. Fordítsunk gondot a külső-belső élősködők elleni folyamatos, hatékony védelemre!
Összegzés
A farkincát érintő problémák egy része könnyebben felismerhető, míg másokhoz komolyabb kivizsgálás szükséges. Előfordulhat, hogy a kutya unalmában rágcsálja, nyalogatja a farkát, szorongását szeretné enyhíteni vagy neurológiai rendellenességgel küzd, mely rögeszmés viselkedést okoz. Különböző okok állhatnak annak hátterében, ha a kutya kárt tesz magában, ezért az állatorvosi vizsgálatok mellett érdemes kikérni tapasztalt kutyatréner véleményét és tanácsát!
Ha kedvencünk hangulatjelzője furcsa szögben áll, a megszokottól eltérően mozog, vagy inkább kíméli e testrészét, látogassunk el a rendelőbe, hogy mielőbb segíthessenek rajta. Nem lehet minden sérülést megelőzni, de ha bekövetkezett a baj, ne tétovázzunk. Vigyázzunk négylábú barátunkra, meg fogja hálálni!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: petplace.com
Cikk első megjelenése: 2021. július 21.
Újra mosolyognak a háborúban megsérült kutyák, akik saját kutyakocsit kaptak ajándékba
A különleges járgánynak köszönhetően végre önállóan is tudnak sétálni, és boldogan fedezik fel békés környezetüket, ahol már nem kell tartaniuk semmitől.
Tökéletesség a tökéletlenségben: Fotósorozat fogyatékkal élő állatokról
Bizton állíthatjuk, minden állat gyönyörű! Egy ausztrál fotós a belülről sugárzó tiszta szépséget jeleníti meg olyan állatok segítségével, melyek betegségükből, vagy az emberek hanyag, rosszabb esetben kegyetlen bánásmódjából adódóan már nem élhetnek teljes életet úgy, ahogy korábban tehették.
Minden kutya csirkeallergiás. Minden kutya csirkeallergiás?
Ha kutyaeledelt keresel kedvencednek, hirdetések tömkelege ígér csirkementes tápot. Valóban ekkora a probléma a csirkével?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!